Kuinka moni teistä olisi valmis kuolemaan suomiryssälän kaltaista paskamaata puolustaessa ja ennen kaikkea MIKSI? Mahtaisittekohan edes pystyä?
Kuka haluaa sankarivainajaksi?
Ei kukaan?
11761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaikki valan tehneet Suomen sotilaat.
Pakollisessa armeijassa vannottu pakollinen sotilasvala ei velvoita ketään.
Mielummin pakenen ulkomaille jos sota tulee. Tai jos huonosti käy suostun myös orjaksi Venäjälle, kunhan ei tarvitse kuolla. Kuolleenna kun ei ole mitään mahdollisuuksia parempaan, elävänä on aina.
En mäkään. Kuka älykäs nyt jonkun paskavaltion takia haluaa tai olisi valmis kuolemaan. Mitä väliä sillä on, että on sankarivainaja?? Sankarivainaja tai teloitettu käpykaartilainen....samanlainen eloton ruumiskasa. Ei se ruumiskasa ajattele tai näe, eli ihan turhaan te sotahullut palvotte näitä ns. sankarikuolleita. Ps. jos Venäjä rupeaa vittuilemaan liikaa Suomelle niin älymystö kiireellä USA:n. Jätetään nämä kouluttamattomat sotahullut heilumaan pyssyinen kun VeliVenäläinen ajaa ylväästi panssarivaunuillaan Helsinkiin ja nostaa puna-sini-valkoisen lipun korkeimpaan salkoon.
... suomalaisen sotilaan varusteita kuin orjan kahleita.
... pystymisestä kiinni. Kyllä kivärin luoti (pakoon)juoksijan voittaa! Jos Suomi on Sinulle "paskamaa", niin mikähän olisi se ihannemaasi jonka puolesta olisit valmis...?
Se tilanne ei katso haluamista. Suomen puolesta voisin kyllä jotain tehdäkin. Sen sijaan NATO:n intressien vuoksi en laittaisi tikkua ristiin. Siispä Suomea puolustaisin, NATO-Suomea ehkä en, NATO:a ja EU:ta en varmasti.
ja typerämpää ei ole kuin sotilasvala. Niinkuin FFR aikaisemmin kirjoitti niin pakolla hoetut lauseet ei merkitse mitään. Kun itse sitä laiskasti toistelin sieltä täältä sotahullun kapiaisen perässä lähes neljäkymmentä vuotta sitten niin silloin tajusin paremmin kuin koskaan sen näytelmän mikä armeija on. Menin armeijaan siinä uskossa, että siellä tehdään sotilaita, mutta pettymys oli suuri. Päivät juostiin metsissä karjuen laukausta ja sarjaa, illat jynssättiin käytäviä luutun kanssa ja vahattiin lattioita. Tulin siihen tulokseen, että armeijan tarkoitus on tappaa oma ajattelutapa ja tehdä kaikista samanlaista aivopestyä massaa. Samaa paskaa joka puolella maailmaa, päällystönä mieleltään sairaita ihmisiä jotka ovat kyvyttömiä normaaliin elämään.
Oi suurkiitos Sinulle, ylimmän yhteiskuntaluokan edustaja, älyllisesti ylivertainen ja muutenkin jumalainen olento kun kerroit minulle maanmatoselle mikä olen. Olinkin sitä jo pitkään miettinyt, mutta onneksi joukossamme on Teitä kansankynttilöitä, jotka aina pystyvät valaisemaan meitä normaaliin elämään kyvyttömiä ja mieleltään sairaita yksilöitä. Kiitos Sinulle siitä, oi suuri tietäjä ja valistaja!
Ilman Sinun kaltaisiasi nerokkaita profeettoja koko pieni kansamme olisi tuomittu tuhoon ja ikuiseen kadotukseen.
Voisitko vielä kertoa jotain, mitä en itsestäni tiedä, oi jalo sivistäjä?
Sotilasvalasta/vakuutuksesta kieltäytymisestä ei seuraa kuin hankaluuksia, halveksuntaa ja ajanhukkaa, joten se on käytännössä pakollinen.
Jotta sotilasvalaa voisi pitää pätevänä ja sitovana valana, tarjolla tulisi olla myös mahdollisuus jättää sotilasvala väliin ilman jatkoseuraamuksia, puhumattakaan valaa edeltävästä painostuksesta. Lisäksi vala pitäisi vannoa heti asepalveluksen alussa, eikä vasta 8 viikon peruskoulutusjakson päätteeksi.
Pakon ja painostuksen edessä annetut valat ja vakuutukset ovat täysin merkityksettömiä.
vatsassa sanoi varis ja