Kannattaako siis ostaa uusi patja pinnasänkyyn jos ostaa käytetyn sängyn ja patjan?
vauvalle uusi patja pinnasänkyyn
8
373
Vastaukset
- sooona
kyllä mielestäni kannattaa ostaa uusi patja. tai riippuu varmaan että missä kunnossa se patja on, itse ainakin ostaisin uuden patjan vaikka vanha olisi siistikin.
- ........
Kyllä kannattaa, ei sitä tiedä, kuinka monta pissaa ja puklua patja on imenyt...
Neuvona on, että vaikka kotona olisi vanhemmalta lapselta jäänyt patja, kannattaa silti seuraavalle lapselle hankkia oma uusi. Ja pitää vanha hätävarana. - fondamenda
kyllä mä ostin uuden kun sain vanhan sängyn patjoineen. kaupas sanottiin, en tiedä kuinka paikkansa pitävä asia, et vauvan patja ei pitäis olla yli 7cm paksu, joten sellasiella mennään, syytä en nyt enää muista enkä tosiaan tiedä onko merkitystä mihinkään
- Riippuu..
siitä mistä sänky ja patja on ostettu. Siis jos ihan tuntemattomalta ostaisin käytettynä niin ostaisin varmasti uuden patjan. Mutta jos joltakin sukulaiselta saisin/ostaisin eikä patja olisi ollut monen lapsen käytössä tms. niin varmasti voisin sitä vielä omalla lapsella käyttää.
- jepjep.
niin kun sukulaisten vauvathan eivät tunnetusti koskaan puklaile sängyssä, eikä pissit karkaa vaipasta nukkuessa.
Kyllä kaikissa vauvaoppaissakin ja neuvolassakin neuvotaan, että uusi patja uudelle lapselle. - No ei..
jepjep. kirjoitti:
niin kun sukulaisten vauvathan eivät tunnetusti koskaan puklaile sängyssä, eikä pissit karkaa vaipasta nukkuessa.
Kyllä kaikissa vauvaoppaissakin ja neuvolassakin neuvotaan, että uusi patja uudelle lapselle.omani ainakaan pissannut niin pahasti vaipasta ohi, että olisi lakanasta kosteussulkulakanasta koskaan patjalle mennyt. Ja kovasti puklaavalla vauvalla oli aina moninkerroin oleva harso päänsä alla. Lisäksi patjan irrotettavan päällisen sai pestyä ihan normaalisti pesukoneessa kun pinnasänkyaika oli ohi.
- wetwt
Me saatiin pinnasänky käytettynä (1 lapsella ennen) Ihmettelin, kun nukkuin yöt huonosti ja heräs yskimään vähän väliä yöllä. Rupesin katsomaan patjaa tarkemmin ja se oli järkyn näköinen. Onhan se selvää, että jos sinne monet pissat ym on imeytyneet, niin hyvin voi alkaa olla hometta siellä sisällä.
--> patja kauhistuneena roskiin ja uusi tilalle. Ei maksanut jyskissä kuin 16e! Kyllä alkoi yöt nukkua hyvin :) - en ostanut uutta
Mä käytin patjan pesulassa, maksoi 9 e.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678