kysyn vaan muka huvikseni??
ONKO NÄHTY KAJJAANISSA LEPAKOITA?
kommentteja
15306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
khyl olin kerran huvikseni näkevinäni
Ei ehkä? täällä, mutta mummolani(paltamo)vintillä oli muuan vuosi sitten siellä ne roekku pää alaspäin.Oulun yliopisto käski tynnyrissä polttoo katajan oksia,että sais poekkeen ne sieltä mitenpä sitä talon sisällä,kun mökki autioitui kaet ne on poes menny?? MUTTA HEI! ONKO KYSEESSÄ HOMO SAPIENS! SEMMOINEN JOLLA ON ISOT TISSIT niitä en ou nähny ;) heh heh .
Voi kauheeta noita kirjoitusvirheitä!!!Ihan pahaa tekkee lukea tuommosta tekstiä!Missä oot ollu äidinkielentunneilla??
Taidat olla leppäkertun pahin vihollinen!
niitä oikeita lepakoita kyllä on ja on kyllä niitäkin ihmislepakoita
JOU!! kyllä käy mitä vuan immeisiä tahi elläimii??
Täällä se asuu lehtikankaalla, tuossa naapurissa itse lepakkomies. On ilmeisesti eläkkeellä virastaan. Kerran kysyin uteliaisuuttani voisiko hän kertoa lepakkomiehen seikkailuista. " Voisinpa kertoa hyvinkin" hän sanoi, mutta totesi heti perään, että "Sen jälkeen minun pitää kyllä tappaa sinut, on meinaan niin salaista hommaa". Siihen se lopahti keskustelu. Olen kyllä melko varma siitä, että edelleen hän tekee keikka luonteisesti niitä hommia. Taitaa olla melko pieni eläke.
Vie valkoinen lakana Vanhiksen kulmille, lepakoita tulee.
Meteorisadetta katsoessa viimeyönä, tuli bongattua myös lepakko. Hyvin ääneti liiteli pellon yllä :)
On nähty lepakoita, oikeita ja lespoooja.
silloin kuului huuto tää
Täh?!! Vanahiksen nurkilla lepakota??
täytyypä hippasta siihen suuntaan...
Tervetuloa toisetkin lepakot Vanahikselle :)
vai ihmislepakoista?
Lintulepakoita varmasti näkyy varsinkin tähän aikaan iltaisin missä vain ja varsinkin missä on esim. vanhoja rakennuksia, missä ne yleensä pesivät nää oikeat lepakot.
Täällä maalla esim. Vaalassa lentelee lapakoita aseman lähistöllä iltaisin, lintuja siis, kun täällä läsiköidään ihmisistäkin!
Joku ilmoitteli Kalevan kuvissa, ettei muka Oulussa ole niitä!
Hah, niitä on aina siellä missä vanhoja asuntoja!
Ovat vaan huomaamattomia päivisin nukkuessaan roikkuen jossain räystäänreunassa tms.!
Hämärän tultua tutkallaan pyytävät hyönteisiä lentäen...
näet jos haluat niin, että olet ulkona esim. valkean lakanan kanssa heiluttaen sitä, voivat lentää siihen pahki, mutta mitä se kannattaa, anna lepakkojen lentää ja syödä hyttysiä!
Kannattaisi kerrata biologiaa, sillä lepakko ei sanan kummassakaan merkityksessä ole lintu vaan nisäkäs.
Minua inhottaa lepakot, toivottavasti ei ole täällä.