VIRRAN MUKANA?

Von Karpfen

Eli kerrotaan tilanne lyhyesti: Olen lukiota käyvä (toinen vuosi alkamassa) ja olen kuullut että paikkakunnallani kaikki menevät Niinsaloon Tykistöprikaatiin, jollei erikseen ano muualle. Ei kyllä paljoa houkuttele jossain takalinjassa putkea kantaa... No kuitenkin. Harrastan kamppailulajeja, omatoimista juoksua, salilla käyntiä. Eli peruskunto on hyvä. Sitten kun mennään tonne yläkertaan niin ajattelin kirjoittaa suomen, ruotsin, englannin, matematiikan, fysiikan, kemian, historian ja maantiedon. Lisäksi osaan ranskaa, saksaa ja venäjää.
Eli kannattaako hakea jonnekin muualle kun tykistöprikaatiin? Ajattelin Laskuvarjojääkäriä, sotilaspoliisia ja pioneeriä. Mutta sitten seuraava ja tärkein kysymys onko tässä mitään järkeä, koska haluaan puolustusvoimiin töihin, onko erikoisjoukoissa tai jossain edellä mainituissa vaikeaa päästä AUKiin ja RUKiin? Ajattelin opiskella sotatieteiden kanditaatiksi, mutta sinne ei pääse jollei ole käynnyt reserviupseerikoulua. Eli aliupseerikouluun pitäisi ainakin päästä, sen jälkeen reserviupseerikouluun, jos ei onnistu niin jälkiRUK kutsuu... Niin eli minne kannattaa hakea sitten kutsunnoissa ja miten ilmaista halukkuus päästä AUKiin ja RUKiin, sekä maanpuolustuskorkeakouluun? Mikä olisi paras paikka minulle edellä luoteltujen kykyjen ja osaamistaitojen perusteella,missä pääsee todennäköisimmin ainakin AUKiin ja mahdollisesti RUKiin? Asiallisia kommentteja olkaa hyvä!

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Menin silti muualle

      Sano heti alokaskauden tulohaastattelussa, että olet menossa sotilasuralle. Sut ohjataan auk/ruk-linjalle melko varmasti, jos et ole ihan pässi ja paineensieto yms. on kunnossa.

      Ainahan voi opiskella esim. insinööriksi ennen armeijaa ja sitä kautta aukeaa tie kovapalkkaiseen sotilasinsinöörin virkaan. Eikä tarvitse käydä niitä sotakouluja ja hajota riviluutnanttina.

      Terveisin: Reservin tietotekniikkajohtaja (ins. amk)

    • Von Karpfen

      Kiitoksia vastauksesta. Niin, tosiaan ajattelin kanssa sitä mihin kannattaa hakea, tai kannattaako edes hakea mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1689
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      16
      1063
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      98
      1007
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      942
    5. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      91
      784
    6. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      754
    7. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      146
      749
    8. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      674
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      48
      671
    10. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      661
    Aihe