Joulukonserttikiertue

Tapanin sivuille on tullut joulukonserttikiertuepaikat mutta satakunta on tyystin uhohdettu. Toivottavasti asiaan tulee muutos jotta me satakuntalaisetkin saatais iin tunnelmoida hyvän artistin kanssa joulusta tai tulisi edes jokin konsertti tännepäin. Sitä odotellessa.. Toivottavasti myös Tapsa lukee tämän jotta hänkin tietäisi että täälläpäin suomeakin odotetaan häntä kuultavaksi.

24

391

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku vaan

      Melina! Kirjoita ihmeessä toiveesi Satakunnassa järjestettävästä joulukonsertista tuonne Kansan nettisivujen sähköpostiin. Sieltä Tapsa tai managerinsa se helpoimmin huomioi. Tapsa ei varmaan ainakaan pahemmin lue tämän palstan viestejä tai nettikeskusteluja muutenkaan.

      • niimpä pitää tehdä. tarvitaan mekin joulukonsertti tännepäin suomea. Laitan viestiä sinne.


    • näinpä!

      Pitkä lista näkyy joulukonsertteja Tapsalla olevan, mutta eipä lähemmäksi 100 kilometriä minunkaan asuinkuntaani konsertit ulotu. Täytynee turvautua linja-auto kyytiin, sillä en omista ajokorttia ja vuodenvarmasti haluan Tapanin joulukonsertista päästä nauttimaan. Se tuo joulun.

    • OK.

      Moneen kohtaan ei ole merkattu kuin paikkakunnat. Mahtaneeko konsertit olla kirkossa vai konserttisalissa ? Kirkko olis kyllä hienompi ja sopivampi paikka joululauluille.

    • Ainakin minä mielelläni menisin katsomaan Tapsaa kirkkoon koska siellä en häntä ole koskaan nähnyt. Muissa paikoissa kylläkin monesti. Odottelevalla kannaalla täällä ollaan.

    • Tapsa on paras

      Siis hetkinen..pitääkö konsertit tuoda etuovelle? Tässä on itekin Tapsan kons. menny 40 vuotta aina semmosen 150-500km:a että sillee. Ja kustantaa kuskikin, kun itse ei voi ajaa.

    • Safira~

      Ei ole Hämeenlinnassakaan konserttia, mutta menen sitten Tampereen konserttiin.

    • no ei konserttia pidä tuoda kotiovelle mutta ois mukavaa jos olis lähempänä. Tampere lähin mutta tuolloin ei ole mahdollista osallistua siihen joten yhä odottelen että pääsis lähemmäksi katsomaan. eikä oo mun ongelma jos et itse voi ajaa.
      Olen myös aikoinani kiertänyt Tapsan konsertteja Tampereellee , Helsingissä joten ...

    • safira~

      Usein jotkut matkatoimistot järjestävät bussikuljetuksia erillaisiin kulttuuritapahtumiin ( konsertteihin, teatterinäytöksiin yms...)
      Sinähän voisit melina lähettää toivomusta ja ehdotusta jollekkin kotikaupunkisi matkatoimistolle, että he järjestäisivät reissun Tapani Kansan joulukonserttiin.
      Täältä Loimaan seudulta esimerkiksi eräs matkatoimisto järjestää bussimatkan Tapsan joulukonserttiin Forssaan.

    • meitsi.

      Kukahan/ ketkähän Tapsaa säestää noissa joulukonserteissa? Olisi ihan mielenkiintoista tietää onko useampia säestäjiä vaiko vain pianisti.
      En tykkää siitä kun kauniit ja herkät joululaulut pilataan liialla räminällä. Olin kerran erään toisen iskelmälaulajan joulukonsertissa ja se oli kamalaa kuultavaa kun rumpali paukutti niitä rumpujaan siellä kuin heikkopäinen. Rummut ei todellakaan sovi vanhoihin perinteisiin joululauluihin mielestäni.

    • A helga nat

      Tapanin laulamissa joululauluissa minua miellyttää se ,että niissä on yhtäaikaa voimaa ja herkkyyttä. Toivoisin kovasti, että joku noista Tapanin joulukonserteista televisioitaisiin tai radioitaisiin ( useana jouluna on jonkun artistin joulukonsertista tullut livetaltiointi radiosta )

    • Joku vaan

      Joulukonsertista TV-taltiointi odotan ! Livenä se tunnelma on tietysti aina omaa luokkaansa ja aionkin Tapsan Oulun konserttiin mennä, mutta olisihan se kiva jos Tapsan laulamista joululauluista pääsisi kotisohvalla löheilessäkin kuuntelemaan ja nautiskelemaan.

    • muuten vaan

      Onkohan lippuja jo mynnissä kiertueen konsertteihin ?

    • tere!

      Helsinkiin olen menossa Tapanin joulukonserttiin !

    • Masai miesten kalut

      Saa nähdä jaksaako Tapsa tänä vuonna selvittää kaikki konsertit kunnialla. Kertaakaan ei ole siihen tähän mennessä pystynyt. Toivotaa, että nyt pystyy.

      • Älä Tapsan mustamaalaaja jauha soopaa ! Idioottimaista tollanen !!! Viimevuonna Tapsa veti loistavan joulukonserttikiertueen ja edellisvuonna samoin , kuten aikaisemminkin. Ainoastaan silloin 2008 vuonna oli häslinkiä niiden joulukonserttien kanssa. Silloinhan koko syksy oli Tapsalla niin kaaoottinen, että se haittasi joulukonsertteihin valmistautumistakin.
        Mut se on onneksi ollutta ja mennyttä. Nyt asiat on paljon paremmin.
        Varmasti on upee joulukonserttikiertue tulossa.


      • Annu.
        Justiinax kirjoitti:

        Älä Tapsan mustamaalaaja jauha soopaa ! Idioottimaista tollanen !!! Viimevuonna Tapsa veti loistavan joulukonserttikiertueen ja edellisvuonna samoin , kuten aikaisemminkin. Ainoastaan silloin 2008 vuonna oli häslinkiä niiden joulukonserttien kanssa. Silloinhan koko syksy oli Tapsalla niin kaaoottinen, että se haittasi joulukonsertteihin valmistautumistakin.
        Mut se on onneksi ollutta ja mennyttä. Nyt asiat on paljon paremmin.
        Varmasti on upee joulukonserttikiertue tulossa.

        Varmasti taas te fanit saatte kuunnella sitä uikutusta ja ulinaa ja sitten ylistää maasta taivaaseen jos siis sattuu ilmestymään uikuttamaan... Hyi olkoon.


      • ********************
        Annu. kirjoitti:

        Varmasti taas te fanit saatte kuunnella sitä uikutusta ja ulinaa ja sitten ylistää maasta taivaaseen jos siis sattuu ilmestymään uikuttamaan... Hyi olkoon.

        Tapani Kansan laulu on kaukana ulinasta ja uikutuksesta. Laulaa komeasti. Eikä sitäpaitsi tarvitse olla edes fani häntä kehuakseen :

        http://www.youtube.com/watch?v=QAK7pGLWJ-M


      • Ei uikuta
        Annu. kirjoitti:

        Varmasti taas te fanit saatte kuunnella sitä uikutusta ja ulinaa ja sitten ylistää maasta taivaaseen jos siis sattuu ilmestymään uikuttamaan... Hyi olkoon.

        Lehdessä ollut arvostelu Tapsan eräästä viime vuonna olleesta joulukonsertista :

        Tutut suomalaiset joululaulut soivat upeasti Tapani Kansan esittäminä viime keskiviikkona. Kansaa säesti useimmille tuttu pianisti Pertti Rasilainen.

        Konsertti ei jättänyt ketään kylmäksi. Kansan joululauluihin sopiva pehmeän soinnikas ääni kaikui miellyttävänä kirkon holveissa. Laulalaja ei pettänyt odotuksia ohjelmiston suhteen, hän vyörytti Rasilaisen säestämänä kuultavaksi juuri ne oikeat, vanhan ajan joululaulut muutamalla uutuudella höystettynä.
        Uusista lauluista mainittakoon Kansan itsensä sanoittama "Koen uudelleen entisen joulun" sekä kokonaan oman "Välitunti joulurauhaa".
        Konsertin päätösnumero " Oi Jouluyö" jäi soimaan kuulijoiden korviin tuoden joulun konkreettisesti ovelle.


      • Näin on
        Annu. kirjoitti:

        Varmasti taas te fanit saatte kuunnella sitä uikutusta ja ulinaa ja sitten ylistää maasta taivaaseen jos siis sattuu ilmestymään uikuttamaan... Hyi olkoon.

        Uikutukseen olemme tottuneet - tällä palstalla. Tapsa näyttää osuneen erään Annupisteen annupisteeseen siten, että tämä uikuttaa jatkuvasti.


      • ompas kamalaa
        ******************** kirjoitti:

        Tapani Kansan laulu on kaukana ulinasta ja uikutuksesta. Laulaa komeasti. Eikä sitäpaitsi tarvitse olla edes fani häntä kehuakseen :

        http://www.youtube.com/watch?v=QAK7pGLWJ-M

        Uiiiiiiii!


    • Pekka pisteellä

      Näin on ilman pistettä se sensijaan kirjoittaa täällä taas vittuilua taas eri nikillä ja vittuilee anonyymina, joten turha antaa mitään arvoa moiselle.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1184
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1121
    3. 60
      1056
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      60
      929
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      81
      882
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      854
    8. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      852
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      781
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      39
      694
    12. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    13. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      580
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      576
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      82
      541
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      517
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      286
      484
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      46
      452
    Aihe