Onko jollain tietoa miksi adoptoivan tulee olla vähintää 25 vuotias? Miksei esim. 20 vuotta mikä kuulostaisi jo kohtuullisen kypsältä sillä monella on jo biologisia lapsia tuolloin... Samoin 45 vuotta yläikäraja, moni saa lapsia vielä reilusti vanhempanakin. Useampi lapsi voisi saada hyvin kodin, jollei ikä olisi aina este joko ylä- tai alakantilta. Tietty jos muitakin esteitä niin asia silloin eri.
Miksi adoption ikäraja vasta 25 vuotta??
17
1009
Vastaukset
- etccc
Ihminen kehittyy emotionaalisesti aika paljon vielä 20:stä ikävuodesta 25. Toisekseen, adoptiota ei tehdä huvikseen, vaan taustalla on usein lapsettomuus etc.
- ikäasiaa
Adoptio vaatii erilaista kypsyyttä kuin biologisen lapsen saaminen, jälkimmäistä mitenkään väheksymättä. Adoptioprosessi on vaativa ja siksi on ihan hyvä olla hieman elämänkokemusta takana. Tietysti ihmiset kypsyvät eri tahtiin ja joku tuntee itsensä valmiiksi jo nuorempana. Keski-ikä taitaa adoptiopuolella olla 40 tietämissä, tämä on tosin oma arvio, voin olla väärässä.
Yläikärajalla varmistetaan, että vanhemmat ovat adoptiolapsen elämässä mahdollisimman pitkään ja jaksavat lapsen hoitoa fyysisesti. Kyllä yli 45- vuotiaskin voi adoptoida, mutta hieman isomman lapsen.
Tällä hetkellä hakijoita on paljon enemmän kuin adoptiovapaana olevia lapsia. Tämän vuoksi sinun ei tarvitse olla huolissasi, että lapsia jäisi ilman perheitä ikärajojen vuoksi. - ketjun aloittaja
Onhan asia noinkin. Mutta lähinnä ajattelin ulkomaan adoptioita, esim. kiinasta, siellä kuitenkin paljon tyttöjä kodittomina. Myös kehitysmaissa varmasti paljon orpoja..
Mutta kiitos vastauksista ja vaivannäöstä :) - Ad.
Tarkoitin nimenomaan kansainvälistä adoptiota. Jonot ovat pitkät sillä halukkaita vanhempia on enemmän kuin lapsia tulossa. Kiinan odotusaika jo yli 5 vuotta, jos haluaa suht pienen ja terveen lapsen. Kyllähän orpoja lapsia on tarjolla kehitysmaissa, mutta he ovat yli 6-vuotiaiata tai erityistarpeisia. Adoptiohakijat kuitenkin toivovat yleensä pienempää ja terveempää lasta. Pienet lapset saavat helpommin kodin omasta synnyinmaastaan. Kysyntä ja tarjonta ei kohtaa.
- adddddddd
Onko molempien adoptoimassa olevien oltava 25 vuotiaita? Tai tuskin riittää että vain toinen on.. Pääseekö adoptioneuvontaan aiemmin?
- ad.äiti
Kyllä on molempien oltava väh.25 v.
- jono
Kannattaa kysellä kunnastanne voitteko esim. mennä neuvontajonoon, kun toinen 24 v. Hesan jono neuvontaan on ollut vuoden kieppeillä, pienemmillä paikkakunnilla on päässyt nopeammin.
- No siksi
Koska teinit ovat idiootteja. Ja yli 45-vuotiaat ovat jo 65 , kun lapsi on vasta aikuistumassa.
- gbdhvhvb
Ei tai 20 wee tai sen yli oo teini :D
- Milladoiro
Silti alle 25 vuotiailla on usein vielä esimerkiksi koulutus kesken ja elämä vakiintumatonta. Varallisuuttakin pitäisi olla, jotta selviää adoption kustannuksista sekä siitä, että pystyy ajallisesti olemaan läsnä riittävästi lapsen elämässä, eikä ole kiire opiskelemaan tai töihin ensimmäiseen vuoteen.
Ja kyllä, pitää olla myös itse käynyt oma itsenäistymiskehitys ja aikuistumisprosessi kävitse, että pystyy ja kykenee antamaan adoptiolapsen tarvitsemaa turvaa ja erityistukea, siis kypsyyttä. Kaksivitosena alkaa oma psyykkinen kehitys olla siinä vaiheessa, että oma aikuisen identiteetti alkaa olla muodostunut eikä siihen kulu enää voimavaroja samassa mitassa kuin aiemmin. Avioliitonkin on pitänyt kestää aikansa, jotta nähdään sen toimivuus - hyvin nuorena avioituneet kun tuppaavat eroavan herkemmin kuin kypsemmässä iässä "liittoutuneet", noin keskimäärin ainakin. Avioero kun on adoptiolapselle epätoivottava lisärasite - muutenkin elämässä on ollut jo vähintään yksi merkityksellinen erokokemus. - ?
Sinulla ei näköjään ole minkäänlaista todellista kokemusta adoptiosta tai kosketusta koko aiheeseen.
- Adoptiota harkitseva
No tottakai varmasti moni alle 25v olisi kypsä, mutta moni myös ei.
Ei voida millään varmistaa että kaikki adoptiota hakevat alle 25-vuotiaat olisivat "valmiita" tuohon päätökseen ja siksi ihan ymmärrettävää. Lisäksi kun vielä voi adoptoida eri ikäisiä lapsia, ajattelisin niin että on terveempää kun 25-vuotias adoptoi 5-vuotiaan, kuin 20-vuotias. Eihän se tarkoita että lapsen tulee olla ihan pieni, jos adoptoit 25-vuotiaana. Eli biologisesti jos hän olisi sinun, olisit hyvin voinut hänet saada vaikka 20-vuotiaana.
Mutta tsemppiä sinulle. Itsekin haen adoptiojonoon 23-vuotiaana vaikken vielä saa adoptoida kun parin vuoden päästä.- onnea matkaan
Utelias kun olen - oletko jo selvittänyt mahdollisuutesi päästä adoptioneuvontaan 23-vuotiaana? Mielestäni ei onnistu...
- .
Ei onnistu 23 vuotiaana
- kasvua ja kehitystä
Nuoret naiset eivät ole vielä henkisesti viriileitä
- ketjun aloittanut
Ja nyt tuli vielä ehdoton yläikärajakin adoptoivalle :(
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564155Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303662Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491854- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181758Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79925