stressin monet oireet...

väsyttää..

minulla on jo usea vuosi sitten todettu traumaperäinen stressihäiriö, suht hyvin pärjännyt tähän asti kunnes oireet tulevat taas pintaan. usean vuoden suhde narsistiin kariutui juuri, yksinolo ahdistaa, töissä ei jaksa olla mutta pakko, nukun huonosti, raha asiat huolettaa. En ole aikaisemmin kärsinyt stressin muista oireista kuin väsymys ja unettomuus, mutta nyt on ilmennyt ongelmia jotka voivat johtua stressistä. ihoni on mennyt todella huonoon kuntoon ja minua on alkanut vaivaamaan jatkuva hiivatulehdus, joka kunnon hoidosta huolimatta tulee takaisin 2vk-2kk päästä.onko muilla samanlaisia stressi oireita, ja kuinka olette päässyt eroon.pitäisi stressistä päästä mutta kuinka stressiä voi hoitaa ilman että työ kärsii. ressiloma houkuttaisi mutta se on viimeinen vaihtoehto.

6

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      vai nin

    • uninen86

      Ei oo totta, ihan kuin mun elämästä... Pääsin narsistisesta suhteesta eroon reilu puolitoista vuotta sitten ja minulle todettiin kans traumaperäinen stressihäiriö, lisäksi vaikea masennus.
      Olen aika hyvin päässyt jos entisen suhteen traumoista mutta edelleen stressi ja masennus vaivaa. Välillä tuntuu, ettei väsymys mene ohi vaikka nukkuisin 12 tuntia putkeen ja iho menee aika ajoin todella huonoon kuntoon (aknea ja atopiaa) ja hiiva on vaivannut myös välillä lisäksi ruansulatuksessa on ongelmia. Olen miettinyt voiko stressillä olla näin monenlaiset seuraukset mutta ilmeisesti voi.
      Oletko ajatellut saikulle jäämistä?

    • väsyttää..

      olen muuan vuosi sitten saanut pari kk lomaa loppuun palamisen takia, johtui kai traumaperäisestä stressihäiriöstä.saisin varmaan nyttenkin ressilomaa terapeutiltani, mutta meillä ei ole ollut tapaamisia nyt vähään aikaan koska tilanne on niin hyvä ollut, tai niin terapeutti luulee kun en ole enää pitkään aikaan kertonut rehellisesti tuntemuksistani.miten sinulla uninen86 traumaperäinen stressihäiriö vaikutti elämään?ja miten hoidit sitä?itse sain lääkkeet huonoon nukkumiseen ja olen kohta 5 vuotta syönyt niitä.sitä ennen kärsin vaikeasta unettomuudesta ja lääkkeet ovat henkireikä.mutta lääkkeistä huolimatta väsyttää niin maan kamalasti.

      • uninen86

        Traumaperäinen stressihäiriö vaikutti elämääni monellakin tapaa, oikeastaan se muutti elämäni kokonaan joksikin aikaa. En uskaltanut liikkua ulkona ja jos oli pakko käydä jossain olin koko ajan ylivireystilassa - ikään kuin valmiuksissa juosta pakoon. Säikähtelin pieniäkin ääniä ja esimerkiksi nähtyäni jonkin exää muistuttavan jutun (saman värinen auto kuin hänellä oli) sai minut ihan tolaltani. Sain kamalia muisti- ja keskittymishäiriöitä, oireilin koko ajan fyysisesti ja paniikkihäiriöiltäkään ei vältytty. Useamman kerran heräsin siihen, että kävelin unissani tai painajaisiini.
        Kävin ja käyn edelleen säännöllisesti terapiassa, josta on ollut ihan valtavasti apua. Lisäksi lääkitys on auttanut (masennukseen, nukahtamiseen ja ahdistukseen).
        Kannattaa kertoa rehellisesti omista tuntemuksista, koska ainoastaan sillä tavalla voit auttaa itseäsi.


    • veeeeeera

      Mikä on traumaperäinen stressihäiriö? Minulle diagnosoitiin vuonna 2006 masennus ja paniikkihäiriö. Viimeinen vuosi on ollut niin stressaavaa aikaa elämässäni, kaikki asiat on vuorollaan päin takapuolta. Ja jos en muusta stressaa, niii kodin ylläpidosta tai koirien lenkittämisestä. Siis kesälomakin meni näin. Oireenne ovat kuin minun. Iho huonontunut minullakin ja hiivasieni kierre saatu juuri katkaistua. Lopetin hiivasienen uusimisen laskemisen, kun se oli uusinut seitsemän kertaa vuoden sisällä... Ahdistuneisuushäiriöstä on myös ollut puhe, mutta tämä traumaperäinen stressihäiriö on ihan uusi sana mulle. Voisinko minä kärsiä samasta. Olen tällä hetkellä saikulla sydämen rytmihäiriöitten takia. Sydänfilmit otettu ja labrassa käytä, mitään vakavaa ei ole vielä löytynyt ja arvelenkin stressin aiheuttaneen minulle tämänkin kiron. :( Oon tosi väsynyt ja voisin vain nukkua. Suoritan kaiken minkä teen. En nauti hirveästi mistään... Välillä käyn ylikerroksilla ja teen kaikkea yhtä aikaa. Eli tuollaista kausiluonteista hyper energiaa ja sitten tulee väsy.

    • uninen86

      Heippa veeeeeera! Traumaperäisestä stressihäiriöstä löytyy aika paljon tietoa netin ihmeelisestä maailmasta, mutta tässä jotain tietoa siitä:
      Traumaperäinen stressihäiriö on yksin ahdistuneisuushäiriön muoto; muita muotoja ovat mm. mielialahäiriö, paniikkihäiriö ja sosiaalisten tilanteiden pelko. Tämä kopsattu netistä: Traumaperäinen stressireaktio kehittyy henkilön jouduttua kokemaan, näkemään tai olemaan vastatusten tapahtuman kanssa, joihin liittyy joko kuolema tai vakava loukkaantuminen tai niiden uhka tai oman tai toisen fyysisen koskemattomuuden vaarantuminen. Traumaattinen tilanne aiheutti henkilössä voimakasta pelkoa, kauhua tai avuttomuutta. Traumaperäisen stressihäiriön diagnoosi edellyttää, että sille tyypilliset oireet kestävät vähintään kuukauden ajan.

      Vaikea sanoa kärsitkö samasta häiriöstä, mutta kannattaa jutella siitä lääkärin kanssa mikäli olet kokenut traumaattisen tapahtuman. Toivottavasti olosi paranee pian!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe