Milloin kissa ulos ??

kamila.aga

Hei, elikkä meillä on 3 kk. täyttävä pieni poikakissa. Olen jossain kuullut että kissa tarvitsee liikuntaa, mutta minkälaista liikuntaa ?? Ps. Saako sitä viedä ulos talutushihnassa esim. kävelylle ?? pps. Kuinka paljon kissa tarvitsee liikuntaa ??

Kiitos jo etuäteen :)

3

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissatkissatt88

      Kissan kanssa on hyvä leikkiä sisälläkin paljonkin varsinkin jos sillä ei ole kissakaveria, jonka kanssa leikkiä (kissakaveri on hyvin suositeltava seuralainen kissalle). Juoksuttaa pitkin kämppää eri lelujen kanssa. Muuten se voi tuntea olonsa hyvin yksinäiseksi ja mahdollista on jopa että kissa masentuisi. Ulkona olisi hyvä käyttää valjaissa edes muutaman kerran viikossa kävelyretkillä fleksin päässä, jotta kissan elämä ei kävisi kovin yksitoikkoiseksi neljän seinän sisällä... ei siihen ole mitään määrättyä aikaa miten paljon tai miten pitkään ulkona olisi suositeltavaa käyttää, tuntikin on hyvä aika minusta... jos asuu alueella jossa kissa saa vapaasti ulkoilla yksin, niin se on kissoille ihan unelmien täyttymys. Noin pieni kissa ei kuitenkaan vielä saa ulos yksin lähteä mielellään... jos kumpikaan näistä vaihtoehdoista ei oikein käy, niin kissalle voisi rakentaa ulkoaitauksen takapihalle jossa se voisi nauttia raikkaasta ulkoilmasta päivittäinkin.

    • kamila.aga

      kiitos, tuosta olikin paljon apua :)

    • Karkkikisut

      Valjaissa ulkoiluttamiset voit aloittaa, kun kissa on rokotettu. Aloita valjasharjoittelu ensin sisätiloissa.

      Yksi ulkoilu per päivä on varmaankin kohtuullista, puoli tuntiakin on hyvä. Kissahan tietysti olisi ulkona mielellään pitempäänkin, mutta sinusta riippuu, kuinka paljon aikaan on ulkoiluun käytettävissä.

      Sitten talven tullen ulkoilu vain kelien mukaan ja kissan tuntemuksia seuraten, ettei vaan pääse paleltumaan.

      Jos kissasi on sinulle oikeasti rakas, niin älä päästä sitä yksin ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      76
      2802
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2537
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2311
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1549
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1393
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      27
      1055
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      846
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      834
    Aihe