viinimarja pensaat

meillä on vuosikymmeniä vanhoja musta ja punaviinimarja pensaita. olen ruvennut viimme vuosina niitä pikkasen harventaan. ajattelin jos leikkaisin muutaman kokeeksi ihan lyhyeksi. miten kauan vie ennenkuin saa marjoja ? ja mitä ravintoa pensaille pitäs antaa ? puskat ovat hyvin aurinkoisessa paikassa toiset täynnä marjoja toisissa ei nimeksikään ja just ne marjattomat haluasin leikata lyhyeksi. mistä johtuu että marjasato on niin erinlainen ?

3

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vattupuskienkolhinta

      Meillä mamma sanoi aina, kun ei osannut arvostaa vadelmapuskia mitä kasvattanut, kun ajelin päältäajettavalla leikkurilla välistä oman golf-kentän ruohoja... aina tuli sanomista: älä kolhi niitä puskia sillä!

    • muatuska

      Nyt sadonkorjuun jälkeen voit leikata jonkun tuottamattoman pensaan aivan kokonaan lyhyeksi, jätä joihinkin toisiin 5-10 nuoren näköistä oksaa.
      Musta marja tekee satoa toisen vuoden oksiin ja punainen vasta kolmannen vuoden versoihin, joten harvenna kaikki "jäkäläiset" oksat pois.
      Pensaat eivät tuota hyvin nurmikossa, joten kata niiden alustat maatuvilla aineilla, syksyn lehdet, ruohosilput, kitketyt rikkaruohot ym. kaikkea sellaista katetta, joka läpäisee veden.Myös vanhat vaatteet käyvät! Minä levitin kostean maan pinnalle märkää sanomalehteä,painoksi rompetta, ettei tuuli vie mennessään kuivuttuaan.
      Onkohan maasi saanut kalkkia? Levitä tuhkaa pensaiden juuristolle.
      Keväällä pari kourallista Puutarha-Yytä tai vastaavaa riittää.Liika lannoitus
      tuottaa rehevää lehdistöä.
      Maassa kulkevat vesisuonet ja -johdot vaikuttavat pensaiden kasvuun ja satoon.On omakohtaisia kokemuksia! Sato huono ja pensaat vain "äikkävät".
      Kokeile! Tsemppiä!
      On omakohta

      • marjistäti

        Meillä myös noin 10v vanhat marjapuskat, jotka tekevät hyvin vähän ja pieniä marjoja, pituutta oksat kasvavat kyllä. Vanhassa punaisessa marjoja on ihan hillittömästi. Paikka mustilla on melko varjoinen vanha kasvimaa. Voin siis varmaan leikata ne alas, koska eivätpä nuo mitään juuri tuotakaan? Mitähän tuumaisivat, jos yrittäisi vaihtaa niiden paikkaa...?

        Vanhat 30v marjapuskat nurmikolla auringossa tuottavat hyvin, joten en ihan allekirjoittaisi tuota huonoa satoa nurmikolta :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4939
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      56
      3950
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3523
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2668
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      98
      2634
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      138
      2408
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      57
      2299
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe