Oletteko varmoja, ettei osaa ulkomailta Suomeen adoptoitavista lapsista adoptoida siksi, että rikas perhe, jolla on jo kaikkea ja joka ei tiedä, mitä vielä hankkisi, haluaa itselleen vielä eksoottisen lisän? Entä miksi väitetään, ettei adoptio koskaan voi olla hyväntekeväisyyttä? Ei tietenkään useimmiten, mutta miksei koskaan voi olla?
Vastaukset 8
- ?
?
- TERESA N
Ihan samaa oon miettiny,itse olen adoptoimassa mieheni lasta ed. avioliitosta..Biologinen äiti narkkari ja alkkis,ei oo kiinnostunu pojasta yhtään.Mieheni hakee yh:tta mistä saisin tietoo isän yh-haastattelusta.tää on sossun ja lastensuojelun palaveri
- sossupaholainen
Puhut nyt huoltoriidasta ja mahdollisesti perheen sisäisestä adoptiosta, ap siitä että lähdetään hakemaan adoptiolasta ulkomailta (eksoottinen lisä). Sekoitat kaksi aivan eri asiaa.
Adoptio ei ole hyväntekeväisyyttä. Jos joku adoptoi sillä ajatuksella, että on hyväntekijä, ongelmia tulee niin vanhemmalle kuin lapselle. - Hyväntekeväisyys
sossupaholainen kirjoitti:
Puhut nyt huoltoriidasta ja mahdollisesti perheen sisäisestä adoptiosta, ap siitä että lähdetään hakemaan adoptiolasta ulkomailta (eksoottinen lisä). Sekoitat kaksi aivan eri asiaa.
Adoptio ei ole hyväntekeväisyyttä. Jos joku adoptoi sillä ajatuksella, että on hyväntekijä, ongelmia tulee niin vanhemmalle kuin lapselle.Miksi ei saisi adoptoida hyväntekeväisyysperusteella?
- xxzzcc
Hyväntekeväisyys kirjoitti:
Miksi ei saisi adoptoida hyväntekeväisyysperusteella?
Siksi, että silloin alkaa odottaa lapselta kiitollisuutta (olen sinun hyväntekijäsi, sinun pitää olla kiitollinen että sinut on pelastettu huonoista oloista). Lapselta ei voi vaatia kiitollisuutta siitä, että hänellä on vanhemmat.
- miksi ei?
xxzzcc kirjoitti:
Siksi, että silloin alkaa odottaa lapselta kiitollisuutta (olen sinun hyväntekijäsi, sinun pitää olla kiitollinen että sinut on pelastettu huonoista oloista). Lapselta ei voi vaatia kiitollisuutta siitä, että hänellä on vanhemmat.
Maailmanparannus ainoana syynä adoptioon ilman aitoa halua jälkikasvun saamiselle ei varmastikaan ole paras mahdollinen lähtökohta lapsen kasvulle. En kuitenkaan näe, miksei hyväntekeväisyys voisi olla yksi syy adoptioon. Maailmassa kuitenkin on aika paljon lapsia ilman vanhempia ja samaan aikaan maapallo on tukehtumassa liikaväestöönsä. Jos joskus alan itse kokea lapsen saamisen ja perheen perustamisen olevan se asia, mitä elämältäni haluan, niin kokisin adoption ihan varteenotettavana vaihtoehtona biologiselle lapselle. Ei mulla ainakaan ole niin erinomaiset geenit, että niitä olisi pakko päästä jakamaan eteenpäin.
- ??
?
- ad.äiti
Siis mies hakee yksinhuoltajuutta. Sinä tuskin olet _adoptoimassa_ miehesi lasta, ainakaan nyt tällä hetkellä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.174986Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48672- 74657
- 81581
- 39549
- 46530
- 106520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21488
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja273482Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47464Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34455Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37431Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91428- 21422
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26420Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24406Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain67398