Kauanko viljoja täytyy syödä, että keliakia näkyy tähystyksessä?

haluaisin tietää

Olen ollut gluteenittomalla ruokavaliolla 3kk. Kaikki oireet ovat hävinneet, vatsaoireet, huono olo ja jatkuvasti vaivanneet aftat. Oireet palaavat päivän päästä, kun on syönyt esim. leipää. En osannut yhdistää oireitani keliakiaan, kun kellään sukulaisellani ei tietääkseni sitä ollut. Nyt sain kuitenkin tietää, että sitä todella on suvussa ja paljon, ei vaan ole koskaan tullut puheeksi.

Jos siis haluan diagnoosin, niin kuinkahan kauan pitää syödä viljoja ja kärsiä kamalista vatsaoireista, että keliakia näkyisi tähystyksestä? Huoh... Kumpa olisin tajunnut tämän ennen kuin aloin viljattomalle ruokavaliolle.

9

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • melko outoa.vähän sama jos käytät laktoosittomia tuotteita et voi enää käyttää tavan tuotteita.

      • haluaisin tietää

        Juu kiitos. Tiedän kyllä. Tässä ei taida olla kyse siitä, tai sitten on. Mutta senhän juuri haluaisinkin selvittää.


    • kuka sulle on sanonut että keliakia näkyis tähystyksessä???ja jos näkyis niin millain.?omituista siis todella.keliakia todetaan yleensä ihan samoin kun muutkin allergiat.ei siinä suolistoo ekaks aleta tuijotteleen.

      • keliakka

        Keliakia nimenomaan voidaan todeta VAIN tähystyksessä, muuten ei saa diagnoosia. Keliakia ei ole allergia vaan suolistosairaus.


    • Keliaakikon arkea

      Hoitamaton keliakia nimenomaan näkyy mahatähystyksessä. Gluteeni tuhoaa ohuensuolen alkuosan "nukan". Jopa yksi palanen tavallista leipää tekee tuhon. Suolen pinnan kuntoutuminen gluteenittomalla dieetillä voi kestää parisen kuukautta.

    • joopa joo.eikun letkua persijeen sitten.

      • haluaisin tietää

        se tehdään yläkautta ;)


    • ja lopuks sit alakautta

      • kunpa minäkin

        Oletpa tietävä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      130
      7749
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      98
      7276
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7182
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      20
      6612
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      73
      6341
    6. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      20
      5701
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      111
      5697
    8. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      46
      5468
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      83
      5350
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      47
      5190
    Aihe