Olen ollut gluteenittomalla ruokavaliolla 3kk. Kaikki oireet ovat hävinneet, vatsaoireet, huono olo ja jatkuvasti vaivanneet aftat. Oireet palaavat päivän päästä, kun on syönyt esim. leipää. En osannut yhdistää oireitani keliakiaan, kun kellään sukulaisellani ei tietääkseni sitä ollut. Nyt sain kuitenkin tietää, että sitä todella on suvussa ja paljon, ei vaan ole koskaan tullut puheeksi.
Jos siis haluan diagnoosin, niin kuinkahan kauan pitää syödä viljoja ja kärsiä kamalista vatsaoireista, että keliakia näkyisi tähystyksestä? Huoh... Kumpa olisin tajunnut tämän ennen kuin aloin viljattomalle ruokavaliolle.
Kauanko viljoja täytyy syödä, että keliakia näkyy tähystyksessä?
9
335
Vastaukset
melko outoa.vähän sama jos käytät laktoosittomia tuotteita et voi enää käyttää tavan tuotteita.
- haluaisin tietää
Juu kiitos. Tiedän kyllä. Tässä ei taida olla kyse siitä, tai sitten on. Mutta senhän juuri haluaisinkin selvittää.
kuka sulle on sanonut että keliakia näkyis tähystyksessä???ja jos näkyis niin millain.?omituista siis todella.keliakia todetaan yleensä ihan samoin kun muutkin allergiat.ei siinä suolistoo ekaks aleta tuijotteleen.
- keliakka
Keliakia nimenomaan voidaan todeta VAIN tähystyksessä, muuten ei saa diagnoosia. Keliakia ei ole allergia vaan suolistosairaus.
- Keliaakikon arkea
Hoitamaton keliakia nimenomaan näkyy mahatähystyksessä. Gluteeni tuhoaa ohuensuolen alkuosan "nukan". Jopa yksi palanen tavallista leipää tekee tuhon. Suolen pinnan kuntoutuminen gluteenittomalla dieetillä voi kestää parisen kuukautta.
joopa joo.eikun letkua persijeen sitten.
- haluaisin tietää
se tehdään yläkautta ;)
ja lopuks sit alakautta
- kunpa minäkin
Oletpa tietävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 975440
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai794753Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1384709Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672134- 1001836
- 991647
- 2571527
- 3601251
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.581074- 2001031