AMK ei ole korkeakoulu. Erikoisammattitutkinto tai edes ylempi amk-tutkinto ei vastaa laajuudeltaan maisterin koulutusta, eikä ne ole yliopistohommia.
Sitten jos on erikoisammattitutkinto niin muistakaa se AMMATTI siinä välissä. Yksikin sai minut vähän miettimään kun puhui erikoistutkinnosta, mutta googlettamallahan se selvisi mikä se on.
Sitten jos on erikoisammattitutkinto niin muistakaa se AMMATTI siinä välissä. Yksikin sai minut vähän miettimään kun puhui erikoistutkinnosta, mutta googlettamallahan se selvisi mikä se on.
Vastaukset 18
Vanhimmat
on se.
Nooh, mikäs vika ammatissa sitten on, kun se pitää muistaa?
Ja mitä tekemistä erityisammattitutkinnolla on ammattikorkeakoulujen kanssa? Ammattikorkeakoulussahan ei suoriteta ammattitutkintoja eikä erityisammattitutkintoja.
Ammattikorkeakouluissa suoritetaan ammattikorkeakoulututkintoja ja ylempiä ammattikorkeakoulututkintoja. Niiden tasoa tai vastaavuutta yliopistotutkintoihin nähden ei onneksi määritellä keskustelupalstoilla vaan aivan muualla :-).
Vai Faktaa?????
heh
Ottaako se noin koville, kun ei itselläsi ole mitään
tutkintoa?
Kuten tuossa edellä, asiallisesti todettiin:
"Niiden tasoa tai vastaavuutta yliopistotutkintoihin nähden ei onneksi määritellä keskustelupalstoilla vaan aivan muualla :-)."
Käypä etsimässä faktaa niistä vastaavuksista...
Ammattikorkeakoulu on korkeakoulu. Sen suorittanut on samalla tasolla, ainakin teoriassa, kuin alemman yliopistotutkinnon suorittanut eli kandi. Eli onko joku väittänyt, että AMK-tutkinto vastaisi jotenkin maisteria? Eihän se toki niin ole, mutta AMK-tutkinto vastaa kandia. Eli AMK-tutkinnon suorittanut voi hakea yliopistoon maisterihaussa. Juuri näin.
Ja ammattitutkinto tai erikoisammattitutkinto eivät kuulu mitenkään AMK-tutkintoihin, vaan ne ovat työn ohessa suoritettavia tutkintoja. Niitä järjestävät yleensä yksityiset kouluttamot, joiden tarkoitus on kerätä rahaa ja siinä sivussa antaa lisäkoulutusta teollisuuden henkilöille.
Olet väärässä... amk on amis (eikä vähiten siitä syystä että koulutus on oltava mahdollista läpäistä älykkyysosamäärällä 75) ja erikoisammattitutkinnot on järjestetty ammattikorkeiden kautta...
Tuon kaltainen kommentointi paljastaa vain kommentoijan oman tason... Niin älyllisen kuin tiedollisenkin. Säälittävä tapaus.
Milloinkas olet viimeksi katsonut älykkyysosamäärän jakaumaa? Ei oikein osu tuo 60% aj ÄO 75 kohdakkain...
Ei erikoisammattitutkintoja ole mitenkään yleisesti järjestetty ammattikorkeiden kautta. Jos jossain on joskus näin tehty, niin onhan sekin tietysti jossain yksittäistapauksesa mahdollista, mutta yhtä hyvin yksittäistapauksessa erikoisammattitutkinnon voisi järjestää yliopiston täydennyskoulutuskeskuksen kautta.
Mutta sitä ihmettelen että miten noin alentuvalla asenteella voi esimerkiksi teettää näöntarkastuksen ja hankkia itselleen silmäöasit optikolta (AMK) tai käydä ottamassa flunssarokotuksen terveydenhoitajalta (AMK)? No, toivottavasti elämä vielä opettaa sinuakin.
Olen tehnyt ammattitutkinnon, jossa materiaali tuli amk:n portaalista, eli yhteistyö on sitä että materiaali opiskelussa on samaa. äo 75 selittää paljon eräitten oppilaitten ajatuksenjuoksua, ja opettajien kärsivällisyyttä, itselläni kun äo on yli 120.. :-) Nyt teen erikoisammattitutkintoa, kun olen niin viitseliäs ihminen
Se tulee aina muistaa, että AMK on AMK ja yliopisto on yliopisto. Tekemistä näiden kahden välillä on yhtä paljon kuin jalkapallolla ja sinihomejuustolla. AMK on ikään kuin "duunareiden korkeakoulu". Monasti ne, jotka haukkuvat AMK:ta ovat katkeria ylioppilaita, jotka eivät yliopistoon päässeet ja käyttävät AMK:ta "ponnahduslautana", jotta olisi vuodeksi järkevää tekemistä ja yrittävät sitten yliopistoon. Kaikkein eniten kärsivät ne, jotka työmarkkinatuen menettämisen pelossa pakkohakivat ja joutuvat nyt syksyllä aloittamanna epämieluisan opiskelun AMK:ssa. Mutta joo, olen itsekin sitä mieltä, että mikäli vain rahkeet riittävät, kannattaa hakea yo:hon. Saapahan ainakin "oikean" korkeakoulututkinnon, jota arvostetaan enemmän kuin "vain" AMK-papereita ja voi sanoa, että on yliopiston käynyt. Valitettavasti asia on niin, että yo-tutkint on arvo sinänsä, vaikka päätyisikin kenkätehtaalle tai hetekan pohjalle piereskelemään...
Niin varmaan. Luuletko pälli tosiaan, että esimerkiksi kaikki optometristit, sairaanhoitajat, fysioterapeutit, terveydenhoitajat ja kätilöt olisivat muka halunneet mieluummin yliopistoon, mutta "joutuivat" kuitenkin ottamaan vastaan paikan amk:ssa?
Eivät kaikki, mutta jotkut.
Paikkoja oli taas jaossa niin vähän, että eipä onneksi tarvitse kenenkään väkisin mennä ammattikorkeakouluun. Tosin väärältä tuntuu, että 2/3 hakijoista jäi taas ilman paikkaa.
Kaikki koulutukset, koulutusohjelmat ovat nykyään 'antisosiaalisissa'-medioissa toimivien vanhempien, ylempien vuosikurssien opiskelijoiden värväys-, höykytyskiristystemmellyskenttiä. Esimerkiksi tietyssä 'taikakoulussa' eräälläkin paikkakunnalla. Ilmeisesti jo höykytetyt naisopiskelijattaret jakavat yhteystietojansa, mittojansa, jotta voivat johtaa uudet opiskelijat 'haaviin' ja jonkin faktion, piirin orjiksi. Totta vaiko tarua. Ota selvää.
Enpä edelleenkään ymmärrä minkä takia näistä eroista pitää edes keskustella. Kaikilla aloilla myös ne korkeammin koulutetut (vaikka nyt oikiksen käyneet juristit) tarvitsevat työssään ammattikorkean käyneitä sihteereitä. Ja sama homma toisin päin. Kaikilla töillä on merkitys yhteiskunnassa, jos kukaan ei olis kassalla kaupassa niin eipä kukaan yliopiston käynyt pahemmin vois ostoksiaan tehdä. Että mikä mättää kun pitää olla katkera, kaikilla suomessa samat mahdollisuudet. Jokainen päättää itse mihin oma osaaminen ja rahkeet riittävät. Siinä kohtaa kun pissi nousee noin pahasti päähän, on syytä vähän kurkkia peiliin..
Keskustelun aloittajan peppukipeys on käsinkosketeltavissa :)
Kaiva pääsi pois pyllystäsi ja herää.
>2014
>vastaa trolleihin