Mikä yleensä on syynä siihen, että keuhkosta otetaan ns viipalekuva?
Ei kai sitä mitenkään " huvin vuoksi " oteta, toimenpide on varmasti aika arvokas.
Epikriisissä lukee että vas.keuhkossa on ilmattomuutta, oireina rajua yskää monta kuukautta.
Viipalekuva keuhkosta eli tt -
2
3448
Vastaukset
- ...
Leikekuvalla saadaan parempi näkyvyys keuhkoihin kuin perinteisellä Thorax-kuvalla. Thorax-kuvaan jää katvealueita ja toisaalta sen perusteella on varjostumista yms. melko vaikea sanoa mitään tarkkaa. Se on siis hyvä seulontatutkimus, mutta jos siinä näkyy jotain epämääräisempää lienee TT aika perusjatkotutkimus.
Esim. keuhkoveritulppaa voidaan etsiä TT-kuvauksella, samoin selvitellä normaalissa keuhkokuvassa näkyviä varjostumia. TT-kuvaus on myös tarkempi muutosten paikallistamisessa ja koon määrittämisessä.
Eli voidaan ottaa hyvinkin monesta eri syystä. Ei se ihan ilmainen tutkimus ole, mutta käsittääkseni halvempi kuin magneetti ja sen saatavuus on parempi (ja magneetti nyt ei muutenkaan sovellu keuhkojen tutkimiseen). Potilaan kannalta "ikävää" on sen aiheuttama säteilyaltistus. - Jessica79
Mä oon myös menossa keuhkojen tt-kuvaukseen sekä vartalon tt-kuvaukseen ensi maanantaina. Mulle tehdään kuvaukset, koska senkka ja leukosyytit on ollut monta kuukautta korkeat ja jotain muutakin häikkää ollut verikokeissa. Sarkoidoosi epäillään kyhmyruusun takia. Samoin menen sprirometriaan ja keuhkodiffuusio puhalluksiin.. keuhkokuvissa ei ole näkynyt mitään erityistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342724Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612307Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221413- 1151082
- 971040
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041013Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13932Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55828Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50771Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277752