Päällekkäiset kutsut

mihin sitten?

Ei ole omakohtainen tilanne, mutta tulipahan vaan mieleen. Mitä jos tulee vaikka kahdet hääkutsut samalle päivälle, eri paikkakunnille, niin kummista kieltäytyä? Ajattelisin niin, että jos puolison sukulainen ja minun sukulainen, niin sitten hajaannutaan, mutta entä jos oma kaveri ja oma serkku? Kaverin häät olisivat varmaan itseä lähinnä, mutta pitäisikö etiketin mukaan mennä sukulaisen häihin? tai jos tulee hautajaiset ja häät samalle päivälle? Peräkkäisille päiville on sattunut joskus juhlia.

4

397

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tyyppi

      Itse varmaan valitseisein sen joka on läheisin ja / tai lähinnä... Eli jos toisen häät / hautajaiset on vaikka 5 km päässä - ja toisen esim. 500 km päässä (ehkä hieman kärjistettyä, mutta....), niin valitseisin varmaan sen jonka juhlat on lähempänä riippumatta siitä onko sukulainen vai ei. Ja sitten taas voisin ehkä valita sen kaverin juhlat, jos en olisi ollut (missään) tekemisissä sen sukulaisen kanssa jotain 10 - 15 vuoteen! Oli se etiketin mukaista tai ei - varsinkin jo matkaero ei ole kovin suuri... ;)

    • kinkkinen tilanne

      Minäkin menisin mieluummin sellaisten ihmisten häihin, joiden kanssa olen ollut enemmän tekemisisssä, jotka ovat siis läheisempiä - huolimatta siitä, ovatko sukulaisen häät vai ei.

      Tietysti myös hääkutsun saantiaika voi vaikuttaa. Jos toiselta parilta tulee kutsu paljon aiemmin, ennätän ehkä jo innostua heidän näkemisestään ja heidän juhliinsa menosta.

      Toisaalta sukulaisen (kaukaisenkin) häisin menolla voi olla monia myönteisiä puolia. Niissä häissä luultavasti tapaa paljon sukulaisa, joita ei ole nähnyt vuosiin ja joita hakuaa tavata.
      Hyvänkin ystävän häissä ei ehkä ole muita tuttuja kuin hääpari.

      Vaikea tilanne kyllä, eikä sitä voi näin ykskantaan päättää. Se on vain sitten päätettävä, kun on tilanne "päällä".

    • 5+5

      En tiedä millaisessa seurapiirikermassa pyörit ja noudatatteko Victorian aikaista käytösprotokollaa omissa piireissäsi, mutta kutsusta kieltäytyminen ei ole mikään maailmaa kaatava juttu. Jos suhde juhlaparin kanssa olisi intohimoinen, omistushaluinen ja mustasukkainen ymmärrän toki, jos ei uskalla jäädä jostakin pois ja ähisee kuinka selvitä mustelmitta. Muussa tapauksessa rehellinen maalaisjärjen käyttäminen on viisainta ja on luontevinta mennä sinne, minne on läheisimmät välit ja jossa juhliminen tuntuu paremmalta.Vai olisiko sinusta mukavaa, jos paras ystäväsi tiukkaa protokollaa noudattaen ilmoittaisi kuinka on sopivampaa mennä sen äärettömän hankalan serkkuni häihin 500 km päähän vain siksi kun on kyse serkusta vaiko paras ystäväsi tulisi hymyileväisenä sinun juhliisi?

      Mitä vaikeammaksi itselleen tekee käsitteen hyvät käytöstavat sen jäykemmiksi ne tavat muuttuvat ja jos kaiken aikaa pakottaa itsensä noudattamaan itse keksimiään protokollia sen enemmän se lisää suvaitsemattomuutta toisia kohtaan. Hyvät käytöstavat ovat myös kykyä sopeutua tilanteeseen ja huomata, koska on oltava hyvätapainen. Se lähtee sydämestä, jossa huomaavaisuus ja hienotunteisuus kehittyvät parhaiten.

    • Larry the Chef

      Minulla käynyt aikoinaan juuri näin. Äitini kummityttö, ja oltiin läheisesti tekemisissä, sekä entinen työkaveri, tosin hyvä sellainen menivät naimisiin.
      Toinen Saksalaisessa kirkossa ja toinen Espoon vanhassa kirkossa, lähes samalla kellonlyömällä.
      Eli vain toiseen ehti.
      Lähetin onnittelut ja ilmoituksen etten saavu paikalle työkaverille.
      Sillä seurauksella ettei hän vieläkään, 19 vuotta myöhemmin ole tuntevinaankaan kun kadulla tullaan vastakkain.
      Näinkin voi käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45552
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      41
      11329
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10951
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9765
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      87
      8592
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6640
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2244
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2084
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      0
      1741
    Aihe