okahiirien apua tarvitseva omistaja

okahiiri tyttö

apua!1 mulla on kaksi okahiiri tyttöä ja ne puree aina kun laitan käden sinne sen takia käytän hanskoja miten saan ne totutettua muhun. 2 ne on olut mulla vuden ja neljä kuukauta ja joka kerta kun vaihdan purut tai muuten vaan järjestelen ne ei haluu mennä kanto koppaan mitä teen ? 3 miten saan ne käsi kesyiksi jotta voin harastaa agilitiä niiten kanssa . kakoseen vielä miten saan ne kaksi kanto koppaan. 4mitä mun pitää tehä kun mun hiiret hajottaa aina kun mä ostan uuden tavaran ne tekee siihen jonkun reijän tai kakkaa sinne 5 olisi kiva jos tiedätte okahiiri kasvatajia nii viestiä tänne vaan ja olisi kiva saada vastauksia pulmiini kiitos etukäteen terveisin lemikien omistaja =)

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 14+5

      Okahiiriä ei välttämättä saa kesyiksi koskaan, nuo ovat olleet sulla jo niin kauan että paras tyytyä niihin katselulemmikeinä. Mulla oli 3 okaa jotka ei ikinä kesyyntyneet. Käsitellä en turhaan yrittänyt ja siivouspäivinä siirsin ne kuljetusboksiin näin: isompia oksia ja muita ensin terrasta pois (niillä oli n. 200 l terra), sitten kuljetusboksi toisen käteen, kansi toiseen, ja kun oka sopivassa nurkassa, se "kaapataan" boksiin ja kansi kiinni heti (varo häntää!). Näin niihin ei tarvinnut koskea käytännössä ikinä. Agilityhaaveet saanet unohtaa, koska okasi tuskin enää kesyyntyvät ja sitä paitsi agi ei muutenkaan ole okien laji, eivät ole siihen tarpeeksi älykkäitä. Jos agiilisia eläimiä haluat, rotat on sopivimpia.

      Okahiiri on jyrsijä ja ne vaan jyrsii kaikkea (ja mitä ei jyrsitä, merkataan pissimällä ja papanoimalla). Jos et halua, että kalliit ostolelut hajotetaan heti kuten ne väistämättä hajotetaan, käytä pahvisia virikkeitä. Käytän itse hiirilläni vain pahvihärpäkkeitä, wc- ja talouspaperirullan hylsyjä, pahvilootia sun muita, jotka voi siivouspäivänä heittää menemään ja uutta tilalle.

      Linkkejä, joista voi löytyä paljon kiinnostavaa;
      hiiret.fi
      hiirifoorumi.net
      kesyrottayhdistys.fi/forum

    • okahiiri tyttö

      kiitos vinkistä ja muuten mut hiiret kyllä tulee käteen mut ei ne oiken viihdy siinä kauan

    • jami 222

      kuule kanattaa joskus miettiä mitä kysyy hehe mitä muut on mieltä hä häh

    • okahiiri tyttö

      nii olisi kiva jos joku ymmärtää mitä minä kysyin olisikiva saada apua joa nopeesti autakaa kiltit

    • sellainen rimpula

      mä ainakin sain mun okan käsikesyks kun puuhastelin paljon kaikkea terran sisällä ja pidin sitä sielä joskus tuntejakin ja kyllä minunkin mielestä voit unohtaa agilityhaaveet okan kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3435
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      104
      1740
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      233
      1394
    4. 74
      1336
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      64
      1205
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1089
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      18
      873
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe