Meidän piti muuttaa eräänä kauniina lauantaiaamuna. Kamat pakattuna ja aikaisin heränneenä järjestelimme jo laatikoita niin, että ne olisi järkevissä paikoissa ja helppo kantaa. Kannoin itse 30 laatikkoa alas ulko-oven eteen, että muutto sujuisi mahdollisimman nopeasti. Tuloillaan on 3 miestä ja niin iso auto, että koko kämppä mahtuu kyytiin kerralla.
Muuttoautoa ei vain näy.
Auto on vartin verran myöhässä, soitamme tiedustellaksemme, ovatko he eksyneet. Mietitytti myös se, että yleensä muuttomiehillä on tapana soittaa, kun he lähtevät tallilta.
Kukaan ei vastaa.
Pelkäämme jo pahinta ja alamme soittelemaan ystäville, että onko joku vapaa, jos tarvitsemme äkkiä kantavia käsiä.
3 tuntia myöhässä. Sitten riitti. Muistin yhden firman, josta alun perin ajattelin vuokrata ison pakun, jos päätämme hoitaa muuton itse. Jumalan kiitos siellä oli isoin mahdollinen pakettiauto vapaana ja puolessa tunnissa huristelin sillä kiukkuisena kohti kotia tietäen, että päivä olisi todella raskas.
Kantavia käsiä tuli onnneksi tarpeeksi ja saimme vielä lainaksi yhden pakettiauton. Muuttoo hoitui kahdella reissulla itä-Helsinki - Espoo -väliä ajaen.
Soitimme Rosewallille n. 30 kertaa. Kukaan ei vastannu, eikä kukaan ole soittanut vieläkään takaisin, vaikka kyseessä on kännykkä, eli varmasti näkee, kuka on soittanut, ja kuinka monta kertaa.
Muuttomme sujui yllättävän kivuttomasti. Jos emme olisi saaneet autoja ja ystäviä avuksi, olisimme olleet suoraan sanottuna täysin kusessa.
Iso kiitos ystäville ja varsinkin 24rentille, jota ilman muutto ei olisi onnistunut.
Varo muuttopalvelu Rosewallia, huijaria.
3
283
Vastaukset
- Nämäkö ovat
http://www.ros.fi/
niitä kusipää huijareita?
30 vuoden kokemus :D Hah! - tyrmistynyt1234
ei voi olla totta! ei kyllä uskoisi ellei lukisi...varmaan teidän pitää reklamoida koko homma kuluttajavirastoon ja saada korvauksia enkä tarkoita pelkästään vuokra-autosta vaan isommasta summasta!
Esim. kansalainen soittaa muuttofirmalle juuri siitä syystä, ettei viitsi rasittaa ystävä ja tuttavapiiriä! eli heillekin kuuluu joku korvaus kun saapuivat apuun omilta lomiltaan!!!!- Menari
Minua myös Rosewall huijasi. Kuluttajavirasto kyllä antaa tietoja yrityksestä, jos soittaa ja kysyy. Heillä on taktiikka, että eivät vastaa mihinkään. Kun ei saa kiinni, ei saa syyllisiä tilille. Todella surkea lafka. Varokaa!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras921485Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva199940- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2787Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29750- 7714
- 60693