Tyrvään Niskavuori

alvari.raappavaara

Perintömaat on Pirjo Tuomisen 2010 ilmestyneen agraarieepolksen nimi. Aiemmin en ole Pirjo-tätiä lukenut, joten lievä epäluulo kangersi mieltä kirjaan tarttuessani. Mitä lie kartanoromantiikkaa, aattelin.
Erehtyväinen on Alvarikin, joskus. Tuomisen teksti on tiukkaa asiaa maaseudun muutoksesta ja EUn tuomista toimintatapojen muutoksista. Todellista arkirealismia vehnävainion laidalta.
Jos jotain suurta teemaa pitää etsiä tekstimassan takaa, niin kysessä on nimenomaan muutos, sen ymmärtäminen ja siihen sopeutuminen. Tätä ei keskeinen henkilö, Ylhäisen suurtilan Paavo-isäntä ymmärrä. Ikää on jo 70, liikaa jotta saisi niitä tukiaisia. Selvää perijää ja sukupolvien työn jatkajaa ei ole, mutta ahne mieli hamuaa vain lisämaitten ostamista. Koska maaomaisuus on ainoa vakaa ja varma, Paavon mielestä.
Pellot Paavo on jo vuokrannut naapurille ja muut talon työt tekee hieman reppanamainen Kai. Hän on Paavon pätkävaimo Mirkun lapsi Mirkun edellisestä avioliitosta. Ei siis sukua lainkaan, kuten naapuritalossa elelevä pikkuserkku Raili muistaa Paavoa muistuttaa. Kai on aikoinaan lähtenyt opiskelemaan vastoin Paavon tahtoa (Turhaa vouhotusta!) , valmistunut koneinsinööriksi ja pyörittänyt kymmeniä henkilöitä työllistänyttä konepajaa yrittäjänä juuri ennen kohtalokasta 90-luvun lamaa. Valuuttalainat, iso investointi ja kysynnän pysähtyminen kuin seinään. Konkkahan siitä tuli, meni firma ja muija. Niin sanotusti häntä koipien välissä Kai palasi Ylhäisiin isäpuolen palkattomaksi rengiksi, ulosottotaakka niskassaan.
Kain sisar Pia on sinkku, menestyvä freelancer-toimittaja, jonka opintielle lähtö on myös Paavon suunnitelmien vastainen (Korkeintaan kauppakoulu ja pankkiin töihin ennen avioliittoa!).
Välillä kerronta hyppää kuin toiseen tyylilajiin, Herttasarja-Nyyrikkimaailmaan. Niin auvoista ja elganttia on kuvaus Pian salasuhteesta julkkisministerin puolisoon. Tai kuvaus Kain hapuilevasta kompuroinnista kohti naapurikylän mansikkafarmarin parivuodetta. Mansikankasvatus: Höpöhommaa, sanoo Paavo.
Pian ja Kain äiti Mirkku on aikoinaan lätkäissyt yllättäen Ylhäisten oven kiinni lopullisesti, jättänyt työnsä ja lapsensa lentääkseen Espanjaan uuden miehensä kanssa. Siinä sitä muutosta oikein kunnolla ja kertalaakista.
Toinen teema on tietenkin vanha kunnon syyllisyys. Jättämisestä, isättömyydestä, mustasukkaisuudesta, rakkauden piilottelusta. Sitä Mirkku, Kai ja Pia jaksavat pähkäillä liki kyllästymiseen asti.
Tuomisen henkilökuvat ovat kärjistettyjä uskottavuuden rajaa hipoen. Paavo esitetään äärikonservatiivisena maalaisliittolaisena, jonka tahto on laki ja sanat tylyjä. Kunnes kirjan loppupuolella lapsipuolet muistelevat Paavon herkempää puolta, jopa hetkellistä leikkisyyttä. Niin pitkään kunnes lasten oma tahto kasvoi ohjaamaan elämänvalintoja. Ylhäisten ovi aukesi herkästi poispäin menijälle sulkeutuakseen lopullisesti.
Paavon pikkuserkku Raili on lähes hirviö. Verisukulaisuuteen vetoava perinnönkärkkyjä, joka lämpimäispullillaan yrittää pehmittää Paavon mieltä. Jotta talo ei vaan luiskahtaisi konkurssi-Kaille ohi sukulaisen omasta mielestään oikeudenmukaisen toiveen. Olihan isoisä kolme sukupolvea aiemmin jäänyt hiemen vähemmälle maiden jaossa.
Nautittavin luonnekuva piirtyy tunnistetavasta julkkispoliitikosta, jolta ministerinpaikka meni 2007 lähinnä oman pyrkyryyden ja mokailun vuoksi, kansakunnan onneksi. Vähäkin akkainlehtiä seuranneet tunnistaa kenestä on kyse, niin lähellä reaalimaailmaa kirjailija liikkuu. Kaikkine vaatehuone- ja kesäparatiisiesitelyineen.
Ajankuvan Pirjo-täti hallitsee. Moderni kylvökone esitellään ihan Hankkijan myyntimiehen taidolla. Hyvää mainosta saavat niin Pyhän Olavin kirkko kuin Vanhan kirjallisuuden päivät. Mitä Arhippa on Naantalille sitä Tuominen on Vammalalle. Vai mikä hiton Satamala se Tyrvään seutu nykyisin on?
Kylän henkisen ilmapiirin ja kansanluonteen kuvaajana Tuominen on tarkka ja analyyttinen. Suorastaan säälimätön. Mistäkö muka tiedän? No, Tyrvääläinen isoäiti antaa pätevyyden tähänkin lausuntoon.
Rohkenen suositella, erityisesti oikein ajoitetusta yrityksen sukupolvenvaihdosta kiinnostuneille.

0

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

        Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
        Ikävä
        89
        1356
      2. Haapaveden upea kurvikuningatar

        No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
        Haapavesi
        80
        898
      3. Millä nimellä

        kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
        Ikävä
        42
        844
      4. Pisa-tulokset.....

        Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
        Maailman menoa
        290
        754
      5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

        WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
        Ikävä
        81
        626
      6. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

        Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
        Ikävä
        35
        621
      7. Jos ajattelit että

        Annan anteeksi niin en anna.
        Ikävä
        41
        597
      8. Sinulle viestiä

        Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
        Ikävä
        47
        597
      9. 39
        559
      10. Tiedät että on

        Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
        Ikävä
        28
        554
      Aihe