Meluvamma...tinnituksen ääni?

mietin vain

Kertokaapa te jotka olette saaneet tinnituksen meluvammasta että minkälaista tinnituksenne on. Onko se soivaa, vihellystä, piipitystä,morsetusta ym? Vaihteleeko se hiljaisesta kovaan esim stressaantuneena ym? Onko se pahentunut meluisissa tilaisuuksissa vaikka olisi ollut tulpat korvissa? Pahentaako sitä jos niskat ja hartiat on jumissa? Olisin erittäin kiitollinen vastauksista.

3

674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meluvammainen

      Minä sain ampumisesta molempiin korviin meluvamman ,joka on vuosien saatossa pahentunut.Kaikki kovat ja terävät äänet tuntuu epämielyttäviltä.On sähköistä suhinaa ja jurinaa jonka taso nousee ja laskee,mutta on tosi inhottava ääni.Meluvamman kanssa pitää vain osata elää.Korvien suojaamien melusta korvatulppien ja kuulosuojainten kanssa välttämätön.Ihmisillä on vaikea ymmärtää meluvammaa,kun ei omissa korvissa soi , suhise, tai jurise.Se on näkymätön vamma päällepäin,mutta on vammoista henkisesti yksi pahimmista päästä.

    • säriseejasirisee

      Minulla se on sirinää ja sihinää. Ääni ei tunnu pelkästään korvassa vaan tuntuu että ääni kuulu enemmän jossain ohimon paikkeilla. Välillä ääni on hiljaista, mutta äänen aiheuttama ahdistus on tällöinkin aivan hirveä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1538
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      826
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe