Kuitusiima umpikelalle?

Onko kokemusta tai tietoa siitä sopiiko kuitusiima käytettäväksi Abu 170 umpikelassa? Onko kriittistä paksuudelle?
31002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sopii kyllä ja mitä paksumpi sen parempi. Ennen käytettiin karhunlankaa.

Äänestä

Moi.
En ole käyttänyt kuitua ja umpikelaa yhdessä, mutta erikseen kuitenkin.
Luulisi kuidun sopivan myös umpikelaan. Kuitua käytettäessä voi käyttää paljon ohuempia paksuuksia kuin perinteisillä siimoilla, jonka luulisi tuovat heittoon pituutta ja kuidulle ominaista herkkyyttä kalastukseen, joustamattomuuden takia.
Ehkä umpikeloissa kannattaisi kokeilla "pinnoitetuja siimoja, jotka ovat vähän liukkaampia hankauksessa.

jos testaat niin laita arvio toimivuudesta, ihan mielenkiintoista kuulla toimiiko?

Terv.
Kaitsu

http://kaiappelberg.blogspot.com/

Äänestä

Jos umpparissasi ei ole ristiinpuolausta, voisin vaikka lyödä vetoa ettei toimi. Päälimmäiset siimakerrokset pureutuvat siimapakan sisään ja jumittuvat sinne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abu Hassan kirjoitti:

Onko kokemusta tai tietoa siitä sopiiko kuitusiima käytettäväksi Abu 170 umpikelassa? Onko kriittistä paksuudelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu