Nokian kurssinousu enteilee yhtiön myyntiä?

- Sijoittajat, jotka nyt ostavat Nokiaa, toivovat että näin kävisi:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nokian-kurssinousu-enteilee-yhtion-myyntia/art-1288407610750.html
387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nokialla on varmaankin houkuttelevimpia patenttisalkkuja jos jotain kännykän tapaista meinaa kehitellä.

Mikkistä ehkä kiinnostaisi nuo patentit kovinkin paljon.

Äänestä

Joopajoo, mikkis halusi ostaa itselleen brändin ryvettämällä osakkeita mutta tuli tuhonneeksi lähes koko brändin arvon siinä sivussa.

Äänestä

Nokia on jo aikakin myydä pois ennen kuin siihen joudutaan pumppaamaan kansalaisten verorahoja väkisin pystyssä pitämiseksi. Microsoft varmaan ostaa Nokian ja tuhoaa sen lopullisesti. Väliäkö sillä?

Samaa toivon Finnairin osaksi. Se firma on hölmöillyt raha-asiansa solmuun niin pahasti, että nykyinen pomo ei enää Finnairia halpalentoyhtiöiltä pelasta. Se olisi pitänyt Finnairin aloittaa säästäminen laittamalla johtoporras eläkkeelle ja keventämällä johtamisrakenteita alunperinkin sekä jättämällä järjettömän massiiviset koneostokset tekemättä. Finnairista on vaarassa tulla verorahoilla väkisin pystyssä pidetty kannattamaton mammutti. Maailma pärjää ilman Finnairiakin. Sitten lennetään blue 1:lla, Air balticilla ja Ryanairilla Hki-Vantaalta ulkomaille. Ja kaikilla muilla Finnairin kilpailijoilla. Finnair voi minun puolestani mennä rauhassa konkurssiin.
Finnair voisi tietysti muuttua halpalentoyhtiöksi ja kilpailla rehellisesti lippuhinnoilla. Asiakas saa silloin lentonsa halvemmalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piip.. kirjoitti:

- Sijoittajat, jotka nyt ostavat Nokiaa, toivovat että näin kävisi:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/nokian-kurssinousu-enteilee-yhtion-myyntia/art-1288407610750.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu