Tarvitseeko perhekoti naapurilta suostumuksen?

Naapuriin on kehittynyt huostaanotettujen lasten hoitola. Käyttänee termiä: perhekoti. Talo rakennettiin naapuriin ja rakennuslupaa haettaessa vaadittua naapurin suostumusta kun haettiin ei ollut minkäänläista tietoa tulevasta yritystoiminnasta. Rakentajalla varmaankin oli koska sitä on suvussa.

Tarvitaanko tähän touhuun mitään lupia naapurilta. Mielestäni kyseessä on yritystoiminta. Henkilöt myös kertovat muille olevansa perhekotiyrittäjiä.
5350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Googleta heidän nimi ja katso mitä nimikettä käyttävät? Jos löytyy "osaaja"-mainintoja, niin yrityshän se on.

Äänestä

Kai nyt joku osaa vastata?
Eikö tää ole aika neutraali kysymys? Perhekotiyrittäjiä vastaamaan huhuu!

Äänestä

Minun tietääkseni ei tarvitse. Eihän se sen kummallisempaa ole kuin että naapuriisi muuttaisi monilapsinen perhe. Olen kuullut, että jotkut naapurit ovat valitttaneet toiminnasta, mutta ei se mihinkään ole johtanut.

Äänestä

No todellakaan ei tarvitse lupaa naapurilta, naapurin naapurilta tms. Lääninhallituksen toimilupa ja rekisteröinti yritykseksi ovat ne luvat. :D

Ja ei, ei todellakaan tarvitse naapurilta lupaa pyytää jos omakotitalossansa harjoittaa liiketoimintaa, on muutamia aloja joihin sitten joutuu pyydellä viranomaisilta lupia ja niihin sitten kysellään naapureiden suostumusta.

Kaikkein huvittavinta tässä on se, että niistä perhekodin lapsista tokkopa ap.lle nyt haittaa tai häiriötä on siinä mittakaavassa kuin ap kokee.
Jos on niin on hyvä vain ja menee rohkeasti tutustumaan naapuriin ja kertoo kokevansa tälläistä. Ihan niinkuin tekisit jos naapurisi biologiset lapset häiritsisivät. Ja mistäpä sitä tietää onko häiriköijät mahdollisesti sijais - vaiko biologisia lapsia siellä..

Äänestä
  • En ole ap mutta ei kai kukaan aihetta jonakin haittana ottaa?

    Lähinnä se mietityttää, kulkeeko aikuinen erikseen jokaisen lapsen seurassa: Kullakin on omat syynsä (tai ei syytä) asua perhekodissa ja terveen identiteetin kehityksen kannalta on tärkeää etteivät lapset hengaa liiaksi keskenään. He eivät ole sisaruksia ja tarvitsevat aikuisen läsnäoloa enemmän kuin vapaat lapset.

    Naapurissani on perhekoti ja lapset kulkevat keskenään surullisen usein ja yrittävät tehdä itsestään jotain muuta kuin ovat; häiriköivät kaupassa esim ja ympäristö pitää heitä luusereina. Tuntuu TOD pahalta!

    Ei tainnut olla kysymyksessä, että onko sen naapurin naapurin suostumusta kysyttävä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outoa touhua? kirjoitti:

Naapuriin on kehittynyt huostaanotettujen lasten hoitola. Käyttänee termiä: perhekoti. Talo rakennettiin naapuriin ja rakennuslupaa haettaessa vaadittua naapurin suostumusta kun haettiin ei ollut minkäänläista tietoa tulevasta yritystoiminnasta. Rakentajalla varmaankin oli koska sitä on suvussa.

Tarvitaanko tähän touhuun mitään lupia naapurilta. Mielestäni kyseessä on yritystoiminta. Henkilöt myös kertovat muille olevansa perhekotiyrittäjiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu