Noh, nyt kävi niin kivasti, että koska lähdin kesän alussa kesätöihin toiselle paikkakunnalle, haluaa kela asumislisän ja opintotuen takaisin. Teen tästä tietenkin valituksen.
Kysymys on seuraava: tuleeko minun silti maksaa nämä tuet takaisin, vai odotetaanko siinä valituksen käsittelyn päättymiseen asti?
Kysymys on seuraava: tuleeko minun silti maksaa nämä tuet takaisin, vai odotetaanko siinä valituksen käsittelyn päättymiseen asti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos he maksoivat lisiä sinä aikana kun olit töissä, niin kyllä. muuten en osaa sanoa. soita sinne tai mene käymään niin he neuvovat asiassa.
Opiskeluaikanahan saa ihan normaalisti tienata 13 000 euroon asti.
En nyt ihan käsitä, miten tuollainen tilanne olisi edes mahdollinen. Vai olitko hakenut opintotukea kesälle ja sitten tehnytkin ihan muuta (josta Kelan olisi pitänyt vielä saada ilmianto jollain tapaa)?
Sehän tässä on minustakin aika hauskaa. En itsekkään keksi koko prosessille mitään perustetta.
Toukokuu on ihan normi tukikuukausi ja se on meille varattu työharjoitteluun. Sitähän minä olin siis tekemässä, työharjoittelemassa palkalla.
Kela on vetänyt herneet nenään siitä, että olen tehnyt muuttoilmoituksen. Ne eivät ilmeisesti ole tajunneet, että olen kuitenkin joutunut maksamaan sen edellisenkin kämpän vuokran tuolta kuulta.
Perintä laitetaan toimeen vasta lopullisen käsittelyn jälkeen. Valituksen jälkeen voit vielä valittaa vakuutusoikeuteen. Mutta mitä suotta kun lopputulos on selvä. Kelalle valittamalla voit saada kohtuullistettua takaisinperintää, joten koita sitä ja ole tyytyväinen.
Kiitoksia tästä.