Olen lähdössä mieheni kanssa viikonlopuksi Varsovaan parin viikon kuluttua. Olemme hieman alle 40-v. ja kuulisin mielelläni vinkkejä kaupungin hyvistä rafloista, jazz-klubeista tms. Myös ostokset ja yleisimmät nähtävyydet kiinnostavat. Hotellimme on lähellä lentokenttää eli aika kaukana ilmeisesti keskustasta.
Vinkkejä Varsovaan
5
676
Vastaukset
- oppirahattulitaas...
Taxit kusettavat. Juuri sieltä tulleena toinen taksi kyyti maksoi 13 latia ja toisen suuntaan 30 latia.
Rahanvaihtopisteissä kusetetaan kurssissa. Esillä on jopa 1€=4,2 slotia, mutta saat vain 3 slotia ja sitten sanotaan tapahtuman jälkeen, että pitää vaihtaa 4000 euroa saadakseen tuon kurssin. Ja tuo mainitaan seinällä.... tosin kärpäsen paskapaperilla joka on piilossa.
Olut on hyvää ja halpaakin joissakin paikoissa, mutta koko ajan saa olla varuillaan, ettei tule huijatuksi.- asukas 1000
täysin paska puhetta, missähän olet mahtanut olla, kun taksikin maksanut lateja, Varsovassa on ihan turvallista ajaa taksilla, kun valitset MPTn tai muun merkkifirman taksin. Kantoreissa en ole törmännyt moiseen 4000 € sääntöön 10 v aikana, ja vaihtokurssi on ja pitää olla näkyvillä kaikissa rahanvaihtopisteissä.
- Mie en muista mittää
asukas 1000 kirjoitti:
täysin paska puhetta, missähän olet mahtanut olla, kun taksikin maksanut lateja, Varsovassa on ihan turvallista ajaa taksilla, kun valitset MPTn tai muun merkkifirman taksin. Kantoreissa en ole törmännyt moiseen 4000 € sääntöön 10 v aikana, ja vaihtokurssi on ja pitää olla näkyvillä kaikissa rahanvaihtopisteissä.
Olen samaa mieltä, mutta kerrankos sitä sattuu ettei matkan jälkeen muista missä on tullut käyneeksi.
- Ryba
Mie en muista mittää kirjoitti:
Olen samaa mieltä, mutta kerrankos sitä sattuu ettei matkan jälkeen muista missä on tullut käyneeksi.
Muutaman kerran eri puolilla Puolaa vierailleena, pyydän ja toivon, ettet muodostaisi Varsovan perusteella mielikuvaa Puolasta ja sen kansalaisista.
Varsovalaiset ovat nimittäin erilaisia kuin muut puolalaiset. Mukaviahan hekin ovat, mutta he ovat olevinaan hieman normipolakkeja "hienompia". No ovathan he pääkaupunkilaisia.
Varsova ei myöskään ole mitenkään erityisen kaunis, mutta moniin muihin Euroopan pääkaupunkeihin verrattuna edullinen ostospaikka.
Ruoka on hyvää ja edullista, kunhan valitsee paikat, joissa paikalliset syövät. Tosin nykyään hekin valitsevat aika pitkälle McDonadl´s linjaa.
Tai eihän se ruoka suomalaiseen ruuan hintatasoon tottuneelle siellä tasokkaammissakaan paikoissa juuri mitään maksa.
Toivotan mukavaa retkeä, vaikka en osannutkaan vastata kysymyksiisi. Pitäkäähän lystiä. Vodka on erinomaista!
- Sandra Spa
Olemme menossa kylpylähotelli Sandra Spa.Onko kellään omakohtaista kokemusta kyseisestä paikasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682550
- 592492
- 681732
- 211512
- 201450
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91400- 151312
- 381183
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81127- 251056