Vinkkejä Varsovaan

maija1222

Olen lähdössä mieheni kanssa viikonlopuksi Varsovaan parin viikon kuluttua. Olemme hieman alle 40-v. ja kuulisin mielelläni vinkkejä kaupungin hyvistä rafloista, jazz-klubeista tms. Myös ostokset ja yleisimmät nähtävyydet kiinnostavat. Hotellimme on lähellä lentokenttää eli aika kaukana ilmeisesti keskustasta.

5

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oppirahattulitaas...

      Taxit kusettavat. Juuri sieltä tulleena toinen taksi kyyti maksoi 13 latia ja toisen suuntaan 30 latia.
      Rahanvaihtopisteissä kusetetaan kurssissa. Esillä on jopa 1€=4,2 slotia, mutta saat vain 3 slotia ja sitten sanotaan tapahtuman jälkeen, että pitää vaihtaa 4000 euroa saadakseen tuon kurssin. Ja tuo mainitaan seinällä.... tosin kärpäsen paskapaperilla joka on piilossa.

      Olut on hyvää ja halpaakin joissakin paikoissa, mutta koko ajan saa olla varuillaan, ettei tule huijatuksi.

      • asukas 1000

        täysin paska puhetta, missähän olet mahtanut olla, kun taksikin maksanut lateja, Varsovassa on ihan turvallista ajaa taksilla, kun valitset MPTn tai muun merkkifirman taksin. Kantoreissa en ole törmännyt moiseen 4000 € sääntöön 10 v aikana, ja vaihtokurssi on ja pitää olla näkyvillä kaikissa rahanvaihtopisteissä.


      • Mie en muista mittää
        asukas 1000 kirjoitti:

        täysin paska puhetta, missähän olet mahtanut olla, kun taksikin maksanut lateja, Varsovassa on ihan turvallista ajaa taksilla, kun valitset MPTn tai muun merkkifirman taksin. Kantoreissa en ole törmännyt moiseen 4000 € sääntöön 10 v aikana, ja vaihtokurssi on ja pitää olla näkyvillä kaikissa rahanvaihtopisteissä.

        Olen samaa mieltä, mutta kerrankos sitä sattuu ettei matkan jälkeen muista missä on tullut käyneeksi.


      • Ryba
        Mie en muista mittää kirjoitti:

        Olen samaa mieltä, mutta kerrankos sitä sattuu ettei matkan jälkeen muista missä on tullut käyneeksi.

        Muutaman kerran eri puolilla Puolaa vierailleena, pyydän ja toivon, ettet muodostaisi Varsovan perusteella mielikuvaa Puolasta ja sen kansalaisista.
        Varsovalaiset ovat nimittäin erilaisia kuin muut puolalaiset. Mukaviahan hekin ovat, mutta he ovat olevinaan hieman normipolakkeja "hienompia". No ovathan he pääkaupunkilaisia.
        Varsova ei myöskään ole mitenkään erityisen kaunis, mutta moniin muihin Euroopan pääkaupunkeihin verrattuna edullinen ostospaikka.
        Ruoka on hyvää ja edullista, kunhan valitsee paikat, joissa paikalliset syövät. Tosin nykyään hekin valitsevat aika pitkälle McDonadl´s linjaa.
        Tai eihän se ruoka suomalaiseen ruuan hintatasoon tottuneelle siellä tasokkaammissakaan paikoissa juuri mitään maksa.
        Toivotan mukavaa retkeä, vaikka en osannutkaan vastata kysymyksiisi. Pitäkäähän lystiä. Vodka on erinomaista!


    • Sandra Spa

      Olemme menossa kylpylähotelli Sandra Spa.Onko kellään omakohtaista kokemusta kyseisestä paikasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe