Hei!
Kaipaisin Madeiran kävijöiltä vinkkejä helpoista max. 7 km levadakävelyistä Madeiralla mielellään omatoimisesti toteutettuna.
Olen kohtuu tottunut patikoitsija, mutta matkan ajankohtaan kuudennella kuulla raskaana, mikä aiheuttaa omat rajoitteensa reittien valintaan (ei esim. liian jyrkkiä nousuja/laskuja tai liian pitkiä matkoja).
Ensimmäinen matka Madeiralle tiedossa, joten tekisi mieli kuitenkin tutustua saaren levadatarjontaan edes hieman, varsinkin kun vointi on pysynyt koko raskauden ajan todella hyvänä. Pentti Korpelan "Madeira - Patikoitsijan paratiisi" tuli hankittua jo ennen kuin uusi perheenjäsen ilmoitti tulostaan, joten myös siinä mainittuihin reitteihin joko sellaisenaan tai mukaeltuna sopii viitata.
Etukäteiskiitokset!
Helppoja levadoja Madeiralla
3
455
Vastaukset 3
- patikoija12
Ribeiro Frio on ainakin helppo ja kaunis levada kunhan löytää alkupään.
Eksymisen vaaraakaan ei ole ja levada käy kääntymässä vesiputouksella ja samaa reittiä takaisin - Madeiraa
Edellinen kirjoittaja tarkoittanee reittiä nimeltä Balcoes (Sunflower Books: Madeira). Lähtee tien vasemmalta puolelta Ribeiro Friosta, sama pätkä mennen tullen. Ribeiro Frio-Portela lähtee tien oikealta puolelta.
Kehottaisin alkuperäistä kysyjää hakemaan tietoja englanniksi, löytyy levadajuttuja pilvin pimein, myös retkijärjestäjien sivuilta saa hyvin tietoa levadoista. Saksaksi varmaan myös mutta se on itselleni valitettavasti tuntematonta kielialuetta :-) Ns. kaupunkilevadaa en kyllä suosittelisi 6:lla kuulla raskaana olevalle (se lähtee suht läheltä Pestana Miramar Gardenia). On sen verran kolkkoja kohtia. Pitää kävellä "kieli keskellä suuta". Hyvinkin kapeita kohtia ja irtonaisia laattoja. Paikalliset lenkkeilevät sitä pitkin ja menevät kotiinsa esim. kauppareissulta. Pelkästään nousu kävellen alkupisteeseen on todella jyrkkä, vaikka menee asfaltoitua tietä pitkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 362012
- 41630
- 31569
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne60460- 42460
- 61459
- 44428
T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6417Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k14413- 40401