Voiko lukiosta saada sairaslomaa?

siipo.mira

Voiko 17 vuotias lukion toistaluokkaa käyvä saada sairaslomaa masennuksen takia? Joissain tapauksissa olen kuullut että voi.. Olenko kuullut väärin?

9

4575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abi 2011

      Moikka,
      Kyllä varmasti voi saada sairaslomaa ihan samalla tavoin kun muissakin tapauksissa. Luulisin kyllä, että jos nimikkeenä on masennus, niin siihen tarvitaan diagnoosi.
      Sairaslomaa voi saada varmasti myös esim. työuupumuksesta, kuten eräs meidän ryhmässä muutamia vuosia sitten.
      Mikäli tällaiseen tuntee tarvetta, niin oman terkkarin kautta asiaa on varmasti helpoin lähteä viemään eteenpäin.
      Tsemppiä opiskeluihin! :)

    • mippinen

      Koulusta ei nyt virallisesti voi antaa "sairaslomaa". Mutta mikäli lääkäriltä saat diagnoosin, niin varmaankin voit pitää hetken taukoa ja venyttää opintoja, jotta saat taas koottua ajatuksesi.

      Kokemuksesta tiedän, että normaali arki on yksi niistä parhaimmista lääkkeistä. En tosin tiedä, kuinka vakavasta tapauksesta tässä nyt on kyse ja mitä asioita on taustalla. Mutta pelkkä kotiin jääminen ei ole yleensä paras ratkaisu. Sitä helposti syrjäytyy entisestään, kun ei saa pidettyä kontaktia muihin samanikäisiin nuoriin. Kynnys takaisin kouluun palaamisesta vain kasvaa. Entä jos löysäät lukkaria? Suosiolla venytät lukion neljään vuoteen. Ei sitä hikihatussa tarvitse töitä paiskia. Kunhan nyt joka päivä olisi edes vähän jotain 'virikettä'. :)

      • Anonyymi

        Kyllä ihan sairausloma nimikkeelläkin voi saada lukiosta taukoa viikoksi tai kahdeksi, tai ainakin itse sain reilu vuosi sitten.


      • Anonyymi

        Vaikka oma kokemuksesi onkin se että arki on paras lääke, ei kaikkien kokemus välttämättä ole sama. Itse koen että jos koen olevani todella uupunut, ei siihen todellakaan perus arki auta, vaan sillon tarvitsen lomaa ja omaa tilaa tehdä asioita joista nautin tai ihan vain nukkua ja lepäillä muutamankin päivän ajan.


    • siipo.mira

      No siis kyse on hyvästä ystävästäni ja hän on aika masentunut. Hänellä on ollut pahoja ongelmia varsinkin isäpuolensa kanssa, joka on juoppo ja hyvin narsistinen ja ollut työttömänä jo 5 vuotta. Hän ei koskaan sanonut ystävälleni edes ainoaa yhtä hyvää sanaa mutta usein ystäväni sai kuulla(silloin kun isäpuoli oli kännissä) että olisi parempi jos ystäväni olisi kuollut että ei häntä kukaan kaipaa. Nyt hän on muuttanut pois äitinsä ja veljensä kanssa pois tämän isäpuolen luota mutta hän on ollut vain yhden päivän ajan koulussa tällä lukukaudella ja on vaarassa reputtaa jo kaikki kurssit. :( Koulu stressaa häntä todella pahasti ja lisäksi häntä vaivaavat äitinsä rahahuolet ja se että isäpuoli vaatii ystäväni äitiä maksamaan tälle 35 000 euroa asioista mitä mies on tehnyt ja maksanut yms.
      Ystäväni on viillellyt itseään useasti ja kärsii pahoista univaikeuksista. Lisäksi sain häneltä kerran viestin siitä että hän on koulun porteilla kesken tunnin. Lähdin sitten vessahädän varjossa käymään ulkona ja löysin hänet itkemästä portin viereltä. Hän ei vain yksin kertaisesti kyennyt tulemaan kouluun vaikka oli jo saanut itseään sen verran liikkeelle että sai itsensä ylipäätään ulos kotoaan. Hän on hyvin paljon fyysisesti sairas myös.
      Hän haluaisi käydä koulua ja oppia mutta ei vain jaksa enää. Ystävälleni on aina ollut tärkeää kaikki japanilaiset jutut ja hän on aina halunnut oppia japanin kieltä. Hän viime vuonna onnistui pääsemään kurssille mutta ei kaiken tämän ahdistuksen,pahan olon ja koulu stressin takia jaksanut/kyennyt käymään tuolla japanin kurssilla jonne hän aina oli haaveillut pääsevänsä. D:
      Minäkin ehdotin hänelle että kävisi lukion neljässä vuodessa ja löysäisi lukkaria mutta koulussa kyseistä asiaa katsotaan pahalla ja mm opo sanoi hänelle hyvin törkeästi että kyllähän lukio pitäisi ainakin 3 vuodessa kyetä suorittamaan ihan niinkuin muutkin kykenevät. Minusta tämä oli törkeästi sanottu.,eikö? Siinä koulussa on jotkut oppilaat suorittaneet lukion kahdessa vuodessa(en käsitä miten koska en itse siihen kykenisi ikinä mutta olen toki iloinen heidän puolestaan että ovat jaksaneet) Minä itsekkin olen ajatellut käydä lukion neljässä vuodessa.
      Sanoin hänelle että hänen kannattaisi rohkeasti mennä terkalle ja tarjouduin menemään mukaan mutta hän pelkää että terkka ei ota häntä tosissaan ja jos/kun terkka alkaa selvittää asiaa hän saisi vain lääkkeitä ja joutuisi kalliille psykoterapeutille. :(

      • neppuliini

        Ainakin meidän lukiossa monet ovat käyneet lukion 3,5 tai 4 vuodessa, joten se on ihan normaalia. Ehkä ystäväsi voisi vaihtaa koulua, jos hänen nykyisessä koulussaan suhtaudutaan pitempään opiskeluaikaan noin oudosti.


    • tuosta terapian

      kalliudesta ei ainakaan kannattaisi murehtia ensimmäisenä, kunhan saisi apua tilanteeseen. Koska ystäväsi on vielä alaikäinen, hän saisi luultavasti maksutonta terapiaa, ja täysi-ikäisenäkin Kelalta tukea ihan tuntuvasti. Mitä aikaisemmin noihin ongelmiin puututaan, sitä paremmin ne myös paranevat. Se on jo suuri asia, että hän on päässyt sairaan isänsä vaikutuspiiristä kauemmaksi ainakin fyysisesti, vielä kun saisi henkistä etäisyyttä asioihin, se vie aikaa. Itse olen ollut hyvin samanlaisessa tilanteessa, vasta kotoa muutto ja paikkakunnan vaihto muuttivat elämän. Ystävälläsi on kaikki edellytykset vielä pärjätä oikein hienosti elämässään, vaikka hänen olisi nyt vaikea sitä uskoa. Ihana, että hänellä on sinunlaisesi ystävä tukemassa! Voimia sinulle ja ystävällesi.

    • tsemppiä!!

      Opo ei ole toiminut ihan ammattimaisesti, mutta jotkut eivät vain voi ymmärtää että aina ei vaan jaksa ja pysty, kaikki lukiolaiset eivät ole todellakaan samanlaisia. Toisille kurssit voivat muutenkin olla niin rankkoja, etteivät kykene suorittamaan lukiota 3:ssa vuodessa, toisille opiskelu sen verran helppoa että pystyy suorittamaan kaikki 2 vuodessa.
      Mutta tosissaan sairaslomaa voi hakea, koulu "keskeytyy" siksi ajaksi, mutta olet kummiskin oppilas yms. Terveydenhoitajalle meno on vaihtoehto, mutta jos haluaa suoraan, voi mennä suoraan lääkäriin. Tietenkin sen mukaan, kumpi tuntuu itsestä helpommalta. Lääkkeet on vaihtoehto, mutta ei todellakaan ensisijainen vaihtoehto enkä niitä heti alottaisi. Alaikäiselle terapia on ilmaista, ja täysi-ikäinenkin saa sitä mm. avohoidon kautta ilmaiseksi.
      Rohkeasti vaan, ei maailma siihen kaadu vaikka pitää esim. vuoden taukoa koulusta ja auttaa itseään paranemaan!
      Tsemppiä ystävällesi! :)

    • Anonyymi

      Sanovat, että masennusta on nykyään enemmän kuin ennen. Onko ruokavaliolla osuutensa? Ennen, eli 70 - 90 -luvuilla oli kouluissa melkeimpä joka viikko veriruokia tai maksaruokia. Niistä sai rautaa ja vitamiineja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45582
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      44
      11349
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10961
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9775
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      89
      8606
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      277
      6654
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      2525
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      44
      2350
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2334
    10. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      45
      2154
    Aihe