Olisko kenelläkään tietoa saako Suomesta tilattua tuohon männänrengasta/mäntää ? Jos oikein muistan, niin se on 2,9 hp tai 3,9hp. Vuosimallia.. Olisko 70/80 lukua ? Vai pitäskö kertoa vielä lisätietoja ? Voi mennä aikaa, koska tuo sijaitsee pappani varastossa ja se voi olla aika vaikeeta saada sieltä. Vai pitäskö alkaa tilailemaan jo Ruotsin puolelta ? Mikä olis hinta suurinpiirtein ?
Archimedes Volvo Penta
Rusina
5956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on 3,9 hv.
Kysäse varaosia Volvolta, luulisi siellä olevan jos yleensä jossain on. Siinä taisi olla kovakromattu sylinteri, jolla saattaa olla vaikutusta korjaukseen.
Käyttökoneeksi ei taida kannattaa kunnostaa, sen verran vaikea vehje. Hankala saada käyntiin ja meluisa. Tosin se yksilö, josta mulla on kokemusta, pelasi moitteetta mutta olen kuullut vähän toisenkinlaisia kommentteja.
Minulla on Volvo Penta 3,9 jossa alapää/vaihteisto melko sökö eli ajaessa ääni sieltä kuin sepelimyllyssä, moottoriosio puolestaan on erinomaisessa kunnossa. Ostatko minun moottorini vai myynkö sinulle omani, saadaan yksi toimiva!
Moi. Jos sulla vielä on tuo Penta tallella niin myy mulle varaosiksi. Laita postia [email protected]
Täältä löytyy Penta 3.9 joka oli tänä kesänä ajossa, jos vielä kiinnostaa.
[email protected]
itelläkin tollanen kone. tosiaan siinä on kovakromipytty. verkonpainoksi ajattelin sen koneen pistää...