Miksi kaupan ohje valehteli? Muovissa sanottiin että kastele joka päivä. Tein niin, koska en ymmärrä kukkien hoidosta paljoa. Kukka hukkui ja kuoli, multa homehtui täysin. Enkä liikaa antanut vettä. Saanko rahat takaisin kaupasta?
Ruukkuruusu kesti 10 pv.
kuoli
5348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pitää käyttää myös omaa päätään !
Johtui ilmeisesti tästä Kekkilän lannoitteesta. Itse ostin marketista pauliinabegonioita jotka kuolivat viikossa. Puutarhat on käyttäneet tätä lannoitetta. Ei Kekkilä korvaa kymmeniätuhansia kukkia.
http://pietar.in/2011/06/kekkilan-lannoite-tuhonnut-kymmenia-tuhansia-kukkia/
Ei sitä nyt joka kukan kuolemasta tarvi kekkilää syyttää.
Ammattiviljelijöille korvataan vahinko. Ts. viljelijät saa tuplahinnan kun Kekkilä korvaa ja lisäksi ostajat maksaa. Kukaan yksityinen ei jaksa korvauksia hakea.Torimyyjät kyllä kärsii kun ensi kesänä ei samasta paikasta kukkia ei osteta-ainakaan minä.
Istuta seuraavalla kerralla ruusu isompaan ruukkuun heti kun tuot sen kaupasta.
Olen itse tehnyt niin ja tänä kesänäkin ovat kukkineet tosi upeasti, välillä aurinko poltti kukat kun en ymmärtänyt siirtää niitä varjoon.
Kyllä taas sen jälkeen toipuivat kun ei olleet suoraan paahteessa ja nyt on taas lämpimän ilman tultua, nuppuja melkoinen määrä.