stressi/masennus ja fyysiset oireet

psst00

Koen olevani kovin stressaantunut ja itkuherkkä johtuen lapsettomuudesta. Koen myös omituisia fyysisiä oireita, joihin esim herään. Oireita on käsien tikuttelu ja puutuminen sekä levottomat jalat. Alkuun selitin oireita niska-hartiaseudun jumituksella, pelkäsin myös ms-tautia, mutta nyt aloin pohtia sen yhteyttä stressiin/masennukseen. Onko muilla kokemuksia stressin aiheuttamista fyysisistä tunto-oireista? Itselläni on myös nuoruudessa taustalla paniikkihäiriö ja myös sen puhkeamista uudelleen olen miettinyt.

1

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ahdistunut

      Stressi tuo monesti paljon psyykisiä sekä fyysisiä oireita ja jos on paljonkin stressaantunut niin sitä unettomuutta, levottomia jalkoja sekä heräämisiä voi erittäin herkästikkin tulla. Masennus taas tuo sen että mikään ei kiinnosta, mitään ei jaksa tehdä ja on alakuloinen kokoajan, mutta myös masennus voi vaikeimmissa tapauksissa tuoda pahojakin oireita. (omat kokemukset)

      Paniikkihäiriö voisi selittää esim. levottomat jalat sekä heräämisen. Käsien tikuttelu ja puutuminen taas voi johtua juuri niskojen sekä hartioiden jumituksella kun hermot kiristyvät lihaksien takia ja se aiheuttaa sitten hermoradoissa pieniä lähetyshäiriöitä.

      Itselläni on jalassa melkein katkennut / erittäin paljon venynyt hermo mistä tuli jalkapohjan ulkosyrjälle täysi tunnottomuus ja siellä on tämmöistä "muurahaisten kävelemistä iholla" ja noita tikutteluja.

      Valitettavasti en tällähettkellä osaa sanoa enempää, kun kärsin tälläkin hetkellä unettomuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      185
      3044
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2606
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2230
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1866
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1793
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1671
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1499
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe