Miami-Sacramento ja kaikki siltä väliltä...

Jennieee

olen suunnitellut helmikuun ensimmäisinä päivinä lentäväni miamiin. Täältä reissu alkaisi sitten ja jatkyisi aina sacramentoon(tai esim losiin) asti. Aikaa matkalle olisi vaikka 6 kk mutta lainmukaanhan se jää siihen 3 kuukauteen. Nyt kyselisin paremmin tietäviltä ja kokeneilta että miten mielestänne tuo aika riittää noille etäisyyksille. Floridassa haluan kuitenkin nähdä muutakin kuin miamin. Alabamassa olisi tarkoitus hetki olla ja texasissa sitten hieman pidempään. Vegasin kautta kaliforniaan jos rahat/aika riittää.kaliforniassa kuitenkin losi ja san francisco ihan must see-paikkoja. Kyse on vaan nyt ennenkuin lentoliput ostan että riittääkö tosiaan 3kk suunnittelemalleni matkalle, paluulippua en uskaltaisi sen takia vielä ostaa kun ei tiedä missä paikassa tulee olemaan kun aika loppuu mutta ilmeisesti maahan ei pääse ilman voimassa olevaa paluulippua? Onko yhtiöitä joilta voi ostaa lipun mutta myöhemmin vaihtaa ajankohtaa tai lennon lähtöpaikkaa? Sitten vielä matkaiusta maan sisällä. Junalla, bussilla, millä kannattaa matkata, haluan toki kokeilla kaikkea, junaa bussia vuokra-autoa, mutta millä pääsee halvimmalla?

8

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jennieee

      Ja sitten vielä lisäkysymys, kuulin että ensimmäisille öille on oltava hotelli valmiina, muuten ei maahan pääse näinkö on? Riittääkö jos ensimmäiseksi yöksi varaan motellin vai miten homma käytännössä toimii. Kaikilta sivuilta lukee eri juttuja, menneiltä vuosilta. Miten asia nykypäivänä hoidetaan. Kaunis kiitos etukäteen, pienimmistäkin avunannoista varmasti huima apu näin yksinmatkalle lähtevälle. :)

      • eka yö..

        Maahantuloviranomaisille pitää ilmoittaa osoite, missä yövyt ensimmäisen yön.
        Itse toimin siten, että varaan motellin etukäteen ensimmäiseksi yöksi reittini varrelta, jolloin minulla on sitten se osoite antaa. Joskus olen mennyt ilman varaustakin, mutta silloinkin pitää se osoite antaa eli menee valehtelun puolelle eikä siitä ole ainakaan kiva jäädä kiinni.


    • 12

      Viisumiton oleskelu USAssa on 90pv., eika paivaakaan yli.

    • matkailija-x

      Miksi Sacramentoon? Olen viettänyt siellä kesän töissä, vaikka onkin osavaltionsa pääkaupunki, ei siellä turistille riitä paljoakaan katsottavaa. Kaupungin keskusta on pieni, lähinnä toimistorakennuksia, omakotitaloalueet levittäytyvät laajalle alueelle.

      Ja edellinen kirjoittaja oli viisumista oikeassa; seuraavassa maahantulossa voi tulla ongelmia, jos olet ylittänyt tuon 90 pv.

    • Joo olen tietoinen tuosta 90 päivästä sen takia kirjoitinkin viestiin että on se 90 pv aikaa. En tarkemmin miettinyt paluukaupunkia, mitä lentoja kattelin niin yli 300e halvemmalla lentää sacramentosta kuin esimerkiksi san franciscosta. Oliko se siis niin, että paluulippu pitää olla kun maahan menee?

    • matkailija-x

      Paluulippu täytyy olla hankittuna, kun kirjaudut sisään Yhdysvaltoihin menevälle lennolle. Bisnesluokan ja joidenkin "flexible" turistiluokan lippujen paluupäivää voi korvausta vastaan muuttaa, mutta niiden hinnat ovat paljon kalliimmat kuin normaalien turistiluokan lippujen, joita ei voi muuttaa.

      San Franciscon kenttä on paljon vilkkaampi kuin Sacramento, joten voisi kuvitella, että sinne oli runsaasta tarjonnasta johtuen myös halvempia tarjouksia, mutta joku lentöyhtiö voi toki hinnoitella Sacramentonkin edullisemmaksi.

    • Jennieee

      Kiitos avusta. Sacramenton ja san franciscon lippujen hintaero oli 400e katsomillani ajankohtina, siksi päädyn lipun ostamaan sacramentosta. Jossei siellä kerta nähtävää juurikaan ole, eihän sinne tarvii montaa päivää aijemmin mennä.

      Eikö täällä tosiaan muita yhdysvaltain alueenreppureissaajia löydy, olis kiva kuulla vähän matkailusta maan sisällä ja varsinkin majoittumisesta. Tuskin joka yö on varaa motellissa nukkua, mitenkäs nuo leirintäalueet? Sinne jos suuntaa yön viettämään, tulis varmaan rinkassa olla teltta. Uskaltaako siellä nukkua yksin? Tai tuskin yksin tulee olemaan eiköhän sieltä muitakin löydy, mutta uskaltaako yksin mennä, kellään kokemuksia?

      Miten texasissa, mitä ksikkea siellä pitäisi nähdä? Muutaman viikon aikana muutamaan eri kaupunkiin kerkee tutustumaan. En vain juurikaan tiedä texasista, mitä kaikkea siellä on turistille koettavaa?

    • matkailija-x

      Milte 20 v. sitten sitten tein telttailumatkan New Yorkista Los Angelesiin. Järjestetty matka, meitä oli 12 18-38-vuotiasta, pääosin nukuttiin teltassa leirintäalueilla.

      Jo silloin leirintäalueet olivat usein hyvin varusteltuja; oli kauppaa, uima-allasta, hyvät pesumahdollisuudet, itsepalvelupesulat jne. Joillain eirintäalueilla jopa asui ihmisiä vakituisesti ihan siisteissä asumuksissa/trailereissa, mutta pikku "talot" ja niiden ympäristö esiintyi edukseen verrattuan varsinaisin trailer parkeihin. Leirintäalueille pääsi lähinnä vain autolla, paikallisliikennehän on suureksi osaksi aika surkeaa suurkaupunkeja lukuunottamatta.

      Texasista muistan etenkin San Antonion Alamon ja Big Bendin luonnonpuiston, josas leiriydyimme ja retkeilimme pari päivää. Googlaa esim road trip USA, road trip Texas, tourism Texas, camping USA... tietoa englanniksi kyllä löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      79
      10311
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      101
      6285
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    6. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      94
      5817
    7. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5153
    10. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    Aihe