Mitä vaaditaan, että voi kilpailla sekarotuisen kanssa? En löydä tähän kysymykseen vastausta, tai en ainakaan tajua, kun asiat on selitetty muualla niin vaikeasti. Koirani on tunnistemerkitty sirulla, ja nyt mietin, että minne minun pitää laitella menemään tietoja koirastani, jotta se saa kilpailla esim. tokossa ja agilityssä virallisesti? Tiedän, että se ei voi kilpailla kuin pikkuluokissa, mutta suurempia tavoitteita ei ole... :)
Pitääkö koira siis välttämättä laittaa kennelliiton FIX-rekisteriin, että se saa oikeuden kilpailla, vai riittääkö, että se on esim. turvasirurekisterissä? Ihmiset puhuvat ristiin, joten mikä on totuus? Riittääkö se, että näyttää koiran rokotustodistusta, jossa lukee koiran sirunumero sirutarrassa, todisteeksi siitä, että koira tosiaan on tunnistermerkitty, vai onko tiedon löydyttävä jostakin rekisteristäkin?? Niin, ja onko omistajantodistus pakollinen, senhän saa kennelliitosta FIX-rekisteriin koiran laitettuaan? Ja onko se oltava mukana kun kisaa?
Seropin kanssa kilpaileminen
4
57
Vastaukset
- canis.familiaris
- Dear friend
Onko sulla canis omaa koirakorjaamopalvelua? Kotisivua mahdolliselle sellaiselle? Olisi kiva nähdä videoita sun koiratouhuiluista myös, jos siis vierailet joidenkin ongelmakoirien luona :) Saisit valistaa ja opettaa Suomen koirakansaa sillä keinoin.
- canis.familiaris
Dear friend kirjoitti:
Onko sulla canis omaa koirakorjaamopalvelua? Kotisivua mahdolliselle sellaiselle? Olisi kiva nähdä videoita sun koiratouhuiluista myös, jos siis vierailet joidenkin ongelmakoirien luona :) Saisit valistaa ja opettaa Suomen koirakansaa sillä keinoin.
Noheh..Siellä minut tunnetaan missä pitääkin ja ylimääräistä huomiota en oikein kaipaa..Koira tuunauksen olen jo lopettanut mutta satunaisesti autan ketä apua tarvitseen. Olen ihan harrastusmielessä mietinyt omia sivuja ja ihan ajankuluksi...Perehdyn asiaan jossain vaiheessa, kun vaatii hieman opettelua se sivujen ylläpito. Harrastus se on täällä länkyttäminenkin.
"Saisit valistaa ja opettaa"..tätä on tässä maassa tarjolla jo aikas paljon. -Yllättävän paljon. Parhaat löytynee yleisistä koiraseuroista. Ehkä suurin ongelma monella on ulosanti vaikka taitoa on.. Saada ymmärretysti sanottua tosiasiat ja näyttää se myös käytännössä. Hyviä koiraohjaajia on paljon, mutta ongelmien ratkomisessa pitää olla myös vahva ihmistuntemus. Se on lähtökohta ja myös ongelma kun pätevää kouluttajaa haetaan.
Tuossa tulikin jo linkki,missä lukee...
Kokeessa ei ainakaan rotukoirilla tarvi omistustodistusta olla,tuskin sekarotuisillakaan.Koiraa voi ohjata myöskin muu,kuin omistaja.
Ja voi kisata myös ylemmissä luokissa,mutta tottelevaisuusvalioksi ei voi tulla (vaatii tietyn näytelmätuloksen).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651566
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45488Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185422- 26419