Hyvä nimi ehdotus Kajaanille

Jos kajaani ja Sotkamo fuusioitaan niin pitää keksiä uusia tasa puolinen nimi kaupungille ja sellaiseksi passaa hyvin SOTKA. Se on hyvä lyhennys molemmista. Jos toisin päin lyhentäis niin tulisi KASO ja se on huonompi vaihto ehto. Tuskin Sotkamon asukkaat haluaa muuttua kajaanilaisiksi.
12190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kun Paltamon, Sotkamon, Kajaanin ja Vuolijoen kunnat on saatettu lopulta yhteen, niin nimikysymys on helppo, kyseessä on tietysti silloin PaSKajoki.

Äänestä

Korpiloukko on minun ehotus

Äänestä

Matin ehdotus on lyhyt ja naseva. Vielä lyhyempi ja parempi olisi Soka. Onhan täällä Sokajärvikin niin miksei voisi olla kaupungin nimi?

Äänestä

Eiköhän se Itkuvinkula olisi parempi koko Kainuulle.

Äänestä

Kyllä mielestäni

RANNUKKA

kuvaisi parhaiten niitä innovaatioita, joita kainuussa tehdään päivittäin!!

ps. Hae kohta omasi rismasta!!1

Äänestä

Eikö olisi viisaampaa panna samalla kaikki Kainuun kunnat yhteen ja antaa sille uudeksi nimeksi Kainuu?

Äänestä

mitäpä kätön matti tykkäis tästä SOMALIA?

Äänestä

Jos tulee Somalia nimeksi niin pitää olla sitten myös Mogadishu, olisiko se sopiva nimi koko Kuurnalle?

Äänestä
  • HAI ! ei siinä tartte mihinkään töihin mennä,kun yhtyskuntapalveluun??? SOMALIA on kajaanixi sotkamon maalais liitto ...POHJOIS-SUOMEN suurin ministereitten tyhmyys?? T: LEKKARINEN LARE

    Äänestä

Oiskohan sopiva vaikka sisäsiittoinen paskala

Äänestä

Mites ois NÄLKÄMAA?

Äänestä

Röyh!.. örgh.. akka! lissää pissee,soma.... mam...neek....TV: Larakylän Pete.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kätön Matti kirjoitti:

Jos kajaani ja Sotkamo fuusioitaan niin pitää keksiä uusia tasa puolinen nimi kaupungille ja sellaiseksi passaa hyvin SOTKA. Se on hyvä lyhennys molemmista. Jos toisin päin lyhentäis niin tulisi KASO ja se on huonompi vaihto ehto. Tuskin Sotkamon asukkaat haluaa muuttua kajaanilaisiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu