Hei, onko kukaan lukenut Anthony de Mellon kirjaa Havahtuminen? Mello on katolilainen, mutta kirja on hyvin uskontojen rajoja rikkova tai itse asiassa kyse ei ole uskonnosta vaan jostain hyvin oleellisesta. Suosittelen luettavaksi.
havahtuminen
18
7158
Vastaukset
- Netzo
Vähän sekava ja outo oli se kirja. Miten niin maailmassa on kaikki hyvin? Miten niin voin rakastaa vain ollessani yksin? Oli siellä jotain hauskoja anekdootteja, mutta ei se kauhean käytännönläheinen kirja ollut. Noita oppeja on vaikea ymmärtää tai toteuttaa käytännössä.
- manta
De Mello koettaa mm. saada ihmisiä tajuamaan kuinka sairas voisi ikäänkuin asettua kivun "ulkopuolelle", masennuksen "ulkopuolelle" jne. Luin kirjaa parhaillaan, kun yllättäen tulikin tilanne jossa voisin soveltaa edellämainittuja ideoita.
Sain nimittäin keskenmenon ja istukka kun oli irtoamatta sain kaavintaa edellisenä päivänä kotiin Sytotecit illalla otettaviksi. Otin ne sinä iltana klo 21.00 ja jo 15 minuutin kuluttua alkoivat elämäni pahimmat kouristusmaiset kivut! Koetin siinä sitten soveltaa de Mellon ideoita - enkä onnistunut.
En usko että miehen ajatukset käytännössä toimivat. - puolihereillä
Kirja on hienoimpia, jonka olen koskaan lukenut. Näyttää olevan muidenkin suosiossa. On aina lainassa kirjastostakin. Pikku hiljaa voi havahtua ja elämä todella muuttuu. Perustetaanko ryhmä, jossa tutkisimme itseämme kirjan ajatusten pohjalta? Aina on oikea aika muuttaa elämänsä suuntaa!
- Irti päässyt
Huh huh, tarkoitatko jotain puoskarointiryhmää? Ihminen on ihmiselle susi.
- nainen
Kirja on yksi hienoimpia mitä olen lukenut! Uskoakseni tarkoitus onkin herättää ihminen ajattelemaan itsenäisesti.
On hyvä jos pystyy tutkistelemaan omaa minää "ulkopuolisena", se jos mikä auttaa ymmärtämään :) niin tekoja kuin seurauksiakin.Usein meillä on ennakkoasenteet, jotka estävät oman minän olemassa olon, niistä pitää vapautua."Oppia rakastamaan pyyteettömästi sekä itseään että kaikkea olevaa".
Minulle kirja on siksi tärkeä, että tulen aina pitämään sen hyllyssäni ja tarvittaessa voin aina uudelleen palata sen sivuille. Vaikka olen lukenut sen jo kaksi kertaa ajatuksella, niin aina löydän sen sanomasta uutta valaisevaa tietoa :)- huuuu
joo kannattaa lukea. ite oon lukenu jo 3 kertaa ajtuksella ja aion lukea jatkossa vielä monta kertaa:)
- kyl toimii
huuuu kirjoitti:
joo kannattaa lukea. ite oon lukenu jo 3 kertaa ajtuksella ja aion lukea jatkossa vielä monta kertaa:)
Havahtuminen on todella jeesannut mua elämän ongelmakohdissa ja aikoina, kun on todella ahdistanut.. Olin hukannut kirja ja nyt kävin sen jälleen ostamassa -lukaisin muutaman luvun ja sain taas laitettua asioita oikeisiin mittasuhteisiin.
Kummallista, mutta mulle toimii paremmin kuin ykskään terapeutti.
Toooosi hyvä kirja on
- jfjfjfj
Sen kirjan voi viskata järveen. Se on vain kirja. :)
- Vanza90
Juu olen tän lukenut nytten 4 kertaa ja koko ajan saan vaan enemmän ja enemmän tästä irti, mutta ei kannata liikaa yrittää, muuten se on sitten sitä "työntämistä" eikä asiat tapahdu itsekseen. Luulisin, että kun tota lukee niin oma "Minä" lopulta oppii tekemään asioita oikeeseen suuntaan ja menee eteenpäin ilman, että itse alkaa muuttamaan itseään, ymmärtämisen ja oivalluksen kauttahan kannattaa mennä eteenpäin, itse ei tarvitse siihen paljoakaan työtä tehdä riittää vaan, että havannoi, on tietoiduusessa ja todellisuudessa sen jokaisessa hetkessään.
- knvFKM
joka sekoittaa itämaista mystiikka ja katolilaisuuta toisiinsa. Syntyy kultti jota hänen veljensä johtaa. Tosi syvällistä. Perus resepti.
- niin tiedät
niin tiedät paremmin, mistä hän puhuu, eikä tarvitse luullla
- Kempiläinen
Olen lukenut sen vain kerran, mutta olen huomannut monien oppien toimivan myös käytännössä. Esimerkiksi kohtalaista kipua ja vihaa pystyn hallitsemaan asettumalla ulkopuoliseksi tarkkailijaksi. Sisimmässäni olen myös vakuuttunut, että maailmassa kaikki on hyvin, vaikka sitä on päältä päin usein vaikea havaita. Monet muutkin ovat kirjoittaneet samasta asiasta, ja käsittääkseni myös buddhalainen mindfulness johtaa samantyyppiseen maailmankuvaan. Suosittelen myös Mellon kirjassaan mainostamaa A.S.Neillin kirjaa Summerhill.
- Lukija_
Hauska kuulla että on yhä joku joka suosittelee Summerhill-kirjaa! Luin sen itse ollessani 16-vuotias, ja se vaikutti mieleeni syvästi. Tajusin vapaudenkaipuuni, minä joka kasvoin täysin vanhoilislestadiolaisessa yhteisössä. Se on yksi kirjoja joka on eniten vaikuttanut, ja siitä alkoi etsinnän ja oivallusten polkuni.
- kannattaa lukea
Kirja on hyvä. Yksi parhaimmista.
- kokija
Luin sen kun sitä on mainostettu. Kolahti. Näyttää olevan sellainen kirja jota voi tutkailla luku kerrallaan aloittaen vaikka viimeisestä luvusta. Kaikki luvut näyttävät käsittelevän samaa eri näkökulmista ja eri vivahteilla. Saa olla oikeasti ja rehellisesti pöljä, se tulee Mellon kokemuksesta. Ottaa henkilönsä silloin vähemmän vakavasti.
Holistinen persoonallisuustyyppi voi ehkä tajuta tätä kirjaa. Se on kansankielellä: käyttää naisen logiikkaa. - 15+9=24
Mitäs tekemistä tällä De Mellon havahtumisella on buddhalaisten valaistumisen kanssa?
- kolahti 2
todellakin kolahti! kirjan luettua ja opittua tarkastelemaan maailmaa erillä tavalla alkoi vain tuntuman tosi yksinäiseltä. Kun suurin osa ihmisistä elää edelleenkin sumussa ymmärtämättä kaikkea pinnallista, jota himoitsevat luullen oikeasti sitä haluavansa. Ja toimivat itseään ymmärtämättä. Aika surullista..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27110072K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2165789Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1695316PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *804955Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot93208Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe32599- 2122499
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122319Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3712103- 241965