vaatteita mäyräkoirille

kylmää ja märkää

Hei!

Minulla on lyhytkarvainen kääpiömäykky, ja se on todella vilu. Viime talvi oli aivan mahdoton sille (sen eka talvi). Olen yrittänyt ostaa sille vaatteita, mutta eiväthän ne sovi: ovat joko liian lyhyitä tai väljiä, ja muutenkin vääränlaisia. Ajattelin, että olisi kivaa, jos voisi tilaustyönä sille vaatteita teettää. En vaan löydä tekijöitä. Pitäähän sellaisten olla...? Asun Jyväskylässä, ja haluaisin viedä koirani koiravaatteiden ompelijalle, jotta tämä ottaisi itse oikeat mitat. Tunteeko kukaan sellaisia ihmisiä/yrityksiä Jyväskylässä, jotka tekisivät vaatteita tilaustöinä järkevään hintaan?

10

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • E&C

      Heippa!!

      Mulla on kans lk kaniinimäykky ja sama vika talvella, niinkuin varmasti monella muullakin. Suosittelen että otat koiran mukaan ja käyt koira-tarvike liikkeessä koirasi kanssa yhdessä sovittamassa sopivia pukuja. Tietääkseni lähes kaikkiin eläintarvike liikkeisiin saa ottaa lemmikin mukaan.

      • keuruu

        kutokaa koirille villa nutut. tai menkää käymään eläin tarvike myymälöissä kyllä pitäis löytyä ainakin jonkin moista takkia.lk kääpiön pk kääpiön omistaja.


    • mäykyyn fani

      mun pojalla on lk mäykky, ja itelläni on ollut kaksi lk mäykkyä. Olen kutonut kaikille villapaidan talveksi, Novita-lehdessä on ollut joskus ohjeet. Jos tarviit lisää tietoa, vastaile. Lankoja riittää-
      .

    • koirulit
      • mäykyn fani

        mikä osoite?


      • Rossous

        tuo on hyvä ohje kun saa onnistumaan! Meillä ainakin ollaan tykätty kovasti villapusakasta! ja ei ole kylmä liiemmin tullut :)


    • fiksu sipsi

      moi! olisi kiva löytää kaupasta mäyräkoirille vaatteita, koska minulla on lyhytkarvainen mäyräkoira joka palelee aina talvisin:(((( kun en jaksa neuloa sille jotain lämmintä

    • Lyhtkarvainen meillä

      Valmisvaatteet on tyttökoirille kurjia, kun niissä huomioidaan aina poikakoirat, jolloin tyttöjen arka masu (varsinkin imettäneellä) jää paljaaksi. Meidän tyttö on kanssa sellanen aurinkopaneeli.
      Netistä löytyy sellanen firma kun Janutex, josta saa mittojen mukaan tilattua vaatteet.
      Niissä huomioidaan myös tyttöjen pitempi vatsanaluskappale.
      Neulotutkaan ei joka säähän sovi, kun kastuu ja kerää luntakin matalalla koiralla.

    • irmeli64

      Ota yhteyttä mäyräkoirakerhoon Jyväskylässsä. Siellä joku tietää jonkun joka voisi auttaa asiassa. Keski- Suomen mäyräkoirakerho se taitaa olla nimeltään..

    • 345gfdgd

      Meidän normaalikokoista LK mäykkyä ei taas pakkanen kiinnosta tippaakaan... Välillä hirvittää tehdä lenkkiäkin ku ei muka kylmä ole tai ainakaan ei sitä näytä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe