Läppärit eivät löydä langatonta verkkoa..

Edellinen Wlan sanoi poks ja jouduttiin ostamaan uusi wlan (TW-EA510v3 (c)). Niin pöytäkoneeseen yhdistettynä netti toimii kuten pitää, mutta kun yrittää läppärillä päästä nettiin ei kumpikaan läppäri edes löydä kyseistä verkkoa.

Missä voisi olla vika, olen tarkistanut wlanin asetuksista, että langaton netti on päällä ja koneessa palaa wireless valo. Otin myös salauksen pois päältä joten sekään ei voi olla ongelma. Wireless netin "kätkeminenkin" on pois päältä joten läppäreiden pitäisi löytää netti.

Sitten vielä mainittakoon, että toinen läppäri löysi netin ensimmäisenä päivänä. Mutta seuraavana päivänä sekään ei löytänyt sitä enää.

Ideoita?
131529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kukaan ei osaa auttaa?

Kyseessä ovat seuraavat läppärit:
acer aspire 7520
samsung np-nc10

-ap

Äänestä
  • Onko läppäreissä XP-käyttikset? Jos, niin vaativat säätöä. Jos vaikkapa seiska niin katso verkko -ja jakamiskeskuksesta kohta yhdistä verkkoon ja päivitä verkkoluettelo. (kaksi nuolta oikealla yläkulmassa)

    Äänestä

  • xpxpxpxpxpxpxpx kirjoitti:

    Onko läppäreissä XP-käyttikset? Jos, niin vaativat säätöä. Jos vaikkapa seiska niin katso verkko -ja jakamiskeskuksesta kohta yhdistä verkkoon ja päivitä verkkoluettelo. (kaksi nuolta oikealla yläkulmassa)

    samsung np-nc10:ssa on xp, acerissa vista. Ja tuota päivitä verkkoluettelo -nappia on kyllä kokeiltu ei auta.

    -ap

    Äänestä

Itse kokeilisin käyttiksen langattoman verkkokortin ajureiden päivittämistä.
(löytyy Acerin / Samsungin kotisivuilta)

Tai sitten voisit soittaa Telewellin tekniseen tukeen -->

http://www.telewell.fi/index.php?node_id=16861

Äänestä

Kokeilisin läppäreilläsi kaverisi langatonta verkkoa tai yleisellä wlan-verkolla. Siinä selviää läppärien wlan-toimivuus.

Toisinpäinkin; kokeilkaa kaverin läppärillä sinun wlanissa. Siinä selviää, toimiiko modeemin wlan!

Äänestä
  • Kaverin läppärillä ei olla kokeiltu, mutta kännykällä ollaan yritetty löytää wlania muttei ole löytynyt. Huomenna tarkoitus käydä testaamassa löytävätkö wlanit ylipäätään mitään wlania.

    -ap

    Äänestä

Käytiin vaihtamassa Telewell A-link modemiin ongelma selvisi sillä, melkein. Nyt samsungin läppäri sekä puhelin löytävät wlanin, mutta acerin läppäri ei.

Johdon kanssa netti toimii, mutta kun yrittää langattomasti yhdistää ei kone löydä koko verkkoa! Missä voisi olla vika? Ei kai se vain verkkokortti voi olla, kun kerran johdon kanssa verkkoon päästään..?

-ap

Äänestä
  • Päivitä wlan-kortin ajurit. Sillä sain aikanaan toimimaan oman Acerini wlan-kortin (joka lopetti toimimasta!).
    wlan-kortti ja verkkokortti ovat kaksi eri asiaa

    Äänestä

  • takkari kirjoitti:

    Päivitä wlan-kortin ajurit. Sillä sain aikanaan toimimaan oman Acerini wlan-kortin (joka lopetti toimimasta!).
    wlan-kortti ja verkkokortti ovat kaksi eri asiaa

    unohdin mainita, että wlan-kortin ajurit kävin aikaisemmin päivittämässä ei auttanut mitään :/

    -ap

    Äänestä

  • suosta syteen.. alin yhtä shaissee..

    Siinä acerin läpsyssä on sen käynistys painikkeen vieressä muistaakseni kolme nappulaa, yks niistä käynistää wlanin..

    sekkaa että wlan on kytketty päälle ja siinä palaa valo..

    Äänestä

Mulla on vähän saman suuntainen ongelma, enkä nyt sitten viitsinyt aloittaa uutta keskustelua melkein samalla otsikolla. Ongelmani on kuitenkin se kun käyttiksen (vista) uudelleen asentamisen jälkeen tää koneeni ei ole löytänyt langattomia verkkoja ollenkaan.
Kone on Toshiba Satellite L350D.
Enkä ole niin tyhmä että olisin unohtanut napsauttaa sen wlan nappulan on kohtaan ja olen päivittänyt luetteloa ja yrittänyt vaikka mitä. Pitäisikö ladata jotain ajureita jostain vai mitä ihmettä?
Joku näistä? http://aps2.toshiba-tro.de/wlan/?page=downloads
Eikä mulla ole mitään hajua mitä eroa noilla on ja muutenki aika öö.

Äänestä

Voi voi voi voi...
olisit kirjotellut enenkö menit ostamaan sen uuden telewellin..
sillä se on täysin susi laite... useimmiten.
Linksys X3000 Wireless-N ADSL2 Modem
tuolla ei olisi ongelmia

No nyt kun sulla on se Welliboxsi on vain keskityttvä asetuksiin...
sekaa että adsl puolella on varmasti operaattorisi suosittelemat asetuksen sun nettinopeudelle, sen automaatti on syvältä.

sitten sekkaat että ne wlan asetukset on oK
siis että se tukee kaikkia verkkomuotoja b,g,n noi muistaakseni siinä on
sitten verkon nimi..
ja wlan päällä!

Kun katsoo läpsyllä pitäisi verkon näkyä ja siihen myös kirjautua..

sit laita wpa salaus päällä, jollakin järkevällä salasanalla joka ei sisällä öä tai isoja kirjaimmia eikä mitään muitakaan ihmemerkkejä

Niin pitäisi sen toimia "Jotenkin"

seuraavaksi tulet kyselemään miksi se päytäkone narussa saa vain 1mbit ja läpsyt wlanissa 5mbit.. se on sitä tellewelliäää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neito hädässä kirjoitti:

Edellinen Wlan sanoi poks ja jouduttiin ostamaan uusi wlan (TW-EA510v3 (c)). Niin pöytäkoneeseen yhdistettynä netti toimii kuten pitää, mutta kun yrittää läppärillä päästä nettiin ei kumpikaan läppäri edes löydä kyseistä verkkoa.

Missä voisi olla vika, olen tarkistanut wlanin asetuksista, että langaton netti on päällä ja koneessa palaa wireless valo. Otin myös salauksen pois päältä joten sekään ei voi olla ongelma. Wireless netin "kätkeminenkin" on pois päältä joten läppäreiden pitäisi löytää netti.

Sitten vielä mainittakoon, että toinen läppäri löysi netin ensimmäisenä päivänä. Mutta seuraavana päivänä sekään ei löytänyt sitä enää.

Ideoita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu