Tervehdys!
Onko kenelläkään muulla ollut romaanikäsikirjoituksen kanssa ongelmia liian runsaan/rikkaan tarinan kanssa, ja jos on, niin onko se ongelma? Olen viimeiset pari vuotta kirjoitellut kirjaa (kai sen voi jo tässä vaiheessa sellaiseksi laskea), ja se on periaatteessa ihan hyvin mallillaan. Juonellisesti näkisin että teos on hyvinkin puolessa välissä, itse asiassa jopa niin että juonen ns. käännekohta (tärkein niistä monista) on nyt kirjoituksen alla. Tässä ei vielä ongelmaa ole, mutta kirjan pituudessa saattaapi jatkossa olla.
Homma tosiaan on nyt puolivälissä (juonellisesti), mutta sivuja on kertynyt jo pitkälti neljättä sataa. Ja nämä ovat siis A4 arkkeja kirjoitettuna Timesilla fonttikoolla 12, riviväli 1. Normikokoisiksi kirjansivuiksi (A5 tai vast. ja fontti arial) muutettuna määrä olisi vielä paljon isompi. En osaa arvaillakaan kuinka pitkä systeemistä on tullut kun se on valmis. Oman kirjoitustyylin huomioiden voisi heittää villin veikkauksen että sivumäärä kohoaa vielä ainakin kolmella sadalla.
Tekstiä voisi joiltain osin tiivistää sitten kun toista versiota kirjoitan, mutta toisaalta sitä joutuu väkisinkin joissakin puutteellisesti kerrotuissa kohdissa laventamaan. Monelta osin teksti on jo niin tiivistä että vielä tiivistämällä luettavuus kärsii.
Syypää mittavaan tekstiin on massiivinen pääjuoni ja useat sivujuonet. Oma tyyli tahtoo vain olla sellainen että tärkeimpien henkilöhahmojen ympärille kehittyy sivujuonia, jotka sitten osaltaan kerryttävät tarinan pituutta. Hankalasti sivujuonet vielä tahtovat nivoutua pääjuoneen jolloin niiden poisto ei enää onnistukaan, tai pitäisi muuttaa koko höskää. Ja kun kirjalla on peräti seitsemän tai kahdeksan päähenkilön statuksen omaavaa henkilöhahmoa, ei tarinan paisumiselta voi välttyä.
Runsaus ei vielä itsessään haittaa tarinan kerrontaa eikä tee siitä sekavaa, mutta valtavasti ajatustyötä se jo vaatii ettei se muutu sellaiseksi. Lisäksi on sellainen pikku jutska kuin kustantaja. Oman käsityksen mukaan kustantajat eivät ihan avosylein ota esikoiskirjailijoilta liki tuhatsivuisia (kirjan sivuina) tiiliskivikäsikirjoituksia vastaan.
Yhtenä vaihtoehtona (ehkä) voisi olla tarinan napsaus keskeltä poikki, eli jakaminen kahteen kirjaan. Tätä en kuitenkaan mielellään lähtisi tekemään, koska se rikkoisi kokonaisuuden ja jättäisi ensimmäisen puoliskon vähän tyhmästi kesken.
Auttakaa aloittelijaa. Mitä teen? Jatkanko kirjoittamista entiseen malliin vai pistänkö pilkkoen? Vai teenkö jotakin ihan muuta?
liian runsas tarina
3
244
Vastaukset
- Hmmm...
Sori, itselläni on pikemminkin ongelmana liiankin tiivis kerronta.
Mutta sinulla lienee suuri tulevaisuus edessäsi, kun ajatellaan, että Stieg Larssonin kaltainen jahkailija myy ziljoonia. - scarabaeus
........jahkailija, heheeeee, hyvin kirjoitettu.
Onko nyt muuten joitakin vetäviä näissä syksyn uutuuksissa, jotka pitäisi pikapikaa lukaista
?
Ja ketjun aloittajalle inspistä jatkuvaa toivottelen, kirjoitakirjoita ja pätki sitten mielesi mukaan. Sinä päätät. Tarinatyylisi muistuttaa George R. R. Martinin kerrontatyyliä. Hänen tarinansa rönsyilevät, henkilöitä on runsaasti ja sivujuonet käydään kunnolla läpi. Hänen kirjasarjansa kolmas osa on niin pitkä, että se täytyi julkaista kahtena erillisenä kirjana! Hurjuakin ennakkotapauksia on siis nähty, mutta tällaisen tempun tekemiseen ei esikoiskirjailijalla usein liene varaa.
Jos tarinasi olisi timanttia alusta loppuun voisin taata, että kustantaja tekisi kaikkensa julkaistaakseen sen pituudesta täysin riippumatta. Oikeasti kirjailijat - siis oikeasti maailmanluokankin kirjailijat - joutuvat kuitenkin karsimaan tarinoitaan rankallakin kädellä. Heidän voi kuulla surevan hahmoja, jotka eivät koskaan päässeet kirjaan asti, koska heidän tarinalleen ei yksinkertaisesti ollut tilaa. Siksi suosittelenkin sinua seuraamaan heidän esimerkkiään ja miettimään, mitkä hahmot ja juonet ovat sellaisia, etteivät ne istu täydellisesti kirjan pääjuoneen. Virtaviivaistaminen ja yksinkertaistaminen ovat taitoja, jotka on pakko oppia jos haaveilee koskaan saavansa tarinaansa painoon.
PS. Jos haluat jonkinlaisen käsityksen siitä miten pitkä tarinasi olisi painettuna, voit tehdä sen merkkilaskurin avulla. Kirjan sivulle mahdutetaan yleensä suunnilleen 2000 merkkiä, välilyönnit mukaan lukien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2609730K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1785493Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565109PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *694780- 1892298
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122209Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3001809- 901527
- 211441
- 411103