Otimme äkkilähdön Pulaan. Itse Pula vaikuttaa ihmisten kokemuksia lukiessa melko nopeasti nähdyltä kaupungilta ja ajattelimme joko vuokrata auton tai matkustaa junalla katsomaan myös muita paikkoja Kroatiassa.
Onko teillä kokemuksia, mihin asti kannattaa viikon loman aikana lähteä?
Onko järkevämpää vuorata auto vai hypätä junaan? Millaisella hinnalla auton saa vuokrattua tai millaista hintatasoa mahtavat junaliput olla?
Millaisia kokemuksia on esimerkiksi Zagrebista?
Missä Pulasta kannattaisi piipahtaa?
1
1143
Vastaukset
- akiantti
Pula (olin Pulassa heti seuraavana päivänä mentyäni naimisiin) on mielestäni ennenkaikkea mielenkiintoinen siksi, että sinne ovat roomalaiset jättäneet voimakkaan leimansa. Areena on ykkönen, sen ympäristössä on saman aikakauden "jäämistöä" useissa kohteissa. Italialaisilla on jätettynä muutakin perintöä Istrian länsirannalla; kuittia majoittumisen maksamisesta ei pyynnöstä huolimatta saatu 2011.
Aikanaan kirjastosta löysin teoksen "Jugoslavian aarteet" (Treasures of Yuogoslavija). Jos sen saat käsiisi, niin joka kylänkin vanhat jutut löytyy...
Lähikaupungeista helpoimmin saavutettavia lienevät Porec ja Rovinj, ehkä kannattaa käydä. Istrian niemimaalla, Kroatian puolella 50..60 km:n päässä on pieni tippukiviluola. ilmaise kiinnostus, niin selvitän sen paikan (kävimme tänä kesänä). Jos isoon luolaan haluaa, niin sitten Postojna, ehkä pari tuntia suuntaansa h-autolla, Slovenian puolella (rajanylitys [€U - ei €U - €U] on helppo). Opatja ja Rijeka -suunta remontissa olevaa rantatietä hieman viivytyksellinen, mutta jos aikaa on.. JA matkailu avartaa, moottoritie on tietysti nopeampi.
Keskiseen Istriaankin kannattanee tutustua. Pysähtymällä - kulkemalla jalan.
Luonnonpuistoja on esim Briuni sekä kauempana Plitvice ja Krka.
Pulasta pääsee myös ummikkojen talouskriisimaahan, Italiaan. Joku laiva saattaa kulkea suoraan Pulasta, mutta pohjoisemmista kaupungeista saattaa päästä edullisemminkin. Ilmaise kiinnostus - kaivan oman reitin tiedot!
Bussit ovat ainakin edullisia. Mahdollisesti junatkin.
Kroatia voi olla paikka, jossa kannattaa mennä nimettömälle maaseudulle ja tarkkailla ihmisiä ja antaa ajan kulua "istuessa ja ihmetellessä". Koluta vastaantuleva kirkontorni epäilyttävistä rappusista huolimatta, antaa maiseman kertoa.... sanoa "dobr dan" vastaantulijalle. Kuulla kukon kiekaisevan. Siellä on asioita jotka ovat tuulahdus menneestä. Kokeile niitä. Rättikauppoja ja -kauppiaita riittää isoissa kaupungeissa, mutta etsi jotain erilaista kerrottavaa! (Kroatia ei taida olla shoppailijan paratiisi - hyvä-hyvä!!!.)
FKK, nudepaikat ovat jo sosialistiselta ajalta peräisin olevia juttuja. Pohjoiseen rannikkoa mentäessä niitä on useita julkisia. Ja tietysti privaattejakin. Kroatiassa on Suomen kaltainen (kirjoittamaton?) jokamiehen oikeus. Tietojeni mukaan suomalaisella jokahenkilö -ajatuksella ja muiden kunnioituksella voi muutoin niin monille autiolle rannoille jäädä nautiskelemaan ta metsään kulkemaan.
Autovuokrausta kannattaa selata netistä. Aloita vaikka lentoyhtiösi sivustolta. Itse olen vuokrannut 2010 Splitistä ja 2011 Ljubljanasta(Slovenia) ja homma on toiminut. hinnat alkaa muistaakseni 28€:stä.
Ja muistahan, Kroatialainenkin kraanavesi on terveydelle haitallista, jos sitä juo esim 5 litraa kerralla!
Vanhempi väki puhuu sujuvasti saksaa, nuorempien kanssa englanti sujuu paremmin. Monet osaavat myös italiaa. Venäjäntaitoiset havaitsevat, että sikäläinen kieli on täynnä tuttuja sanoja. Ruotsia ei kannatakokeilla. Miksi meillä on pakkoruotsi? Se syö oppilaitten ja kuntien resurssit tärkeämmiltä kieliltä!
Vie ja vaihda eurot kuniin paikan päällä, maksa visalla (vast).
Hyvää lomaa, pulassa olen ollut lukemattomia kertoja, Pulassa kahdesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1166198Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv183481Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400