Nyt se on tehty!

Kyllä bortsu on jotain aivan uskomatonta! Se kestää ja kestää ja periksi se ei anna. Se kulkee mukana, jos on kulkeakseen.

Oltiin Lapissa vaeltamassa Tenon vartta pari viikkoa. Ajateltiin ekana, että lähetään vaan vaeltaman ja pistetään pää tyynyyn siellä, missä väsy yllättää. Sää oli kuitenkin sellainen, että varattiin möksä yöksi. Koira sai siis levätä yön ja sen energia ei kulunut lämmön ylläpitämiseen. Siis tehtiin sellaisia pistoja majapaikoista.

En olis ikinä uskonut, että se vaeltaminen kuluttaa koiran energiavaroja noin paljon. Koira söi noin 3 kertaa enempi/vrk, kuin yleensä. Jos ennen oltiin tultu toimeen noin kilon annoksella/vrk, niin nyt piti tankata jatkuvasti ja siitä huolimati tuntu, että mikään ei riitä. Tuli mieleen, että kohta pitää alkaa syöttämään ihraa (läskiä), että energiatarve tulee katettua.

Ensi vuonna, kun lähdetään samalle tourneelle, niin aletaan energian tankkaus pari viikkoa ennen matkaa ja pyydetään eläinlääkäriltä ohjeita energian kulutuksesta.

Oikeestaan ainoa ongelma oli se, että käpit eivät kestä karussa maastossa. Tenon kivet ovat särmikkäitä ja siten ne eivät ole mukavia anturoille.

0

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kunpa minä tietäisin

        Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
        Ikävä
        28
        2557
      2. paras asia kaivatussasi?

        ❤️‍🔥
        Ikävä
        118
        2176
      3. Syitä välttelyyn

        En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
        Ikävä
        103
        1861
      4. Vihaan sua todella paljon.

        Tiedoksi vaan 🙃
        Ikävä
        123
        1852
      5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

        Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
        Ähtäri
        10
        1584
      6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

        Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
        Maailman menoa
        142
        1172
      7. Miksi kaivattunne

        ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
        Ikävä
        90
        1085
      8. Pelottaa kohdata hänet

        En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
        Ikävä
        89
        1051
      9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

        Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
        Ikävä
        22
        1042
      10. Olisin halunnu vaan tutustua

        Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
        Ikävä
        35
        987
      Aihe