Hoidan välillä 4,5 vuoden ikäistä lastenlastani (poikaa) hänen ollessaan sairas, vanhempien ollessa töissä. Lapsi on terveenä ollessaan tarhassa.
Nyt olen huomannut sen, että hän on ruvennut unnuttamaan eli hieromaan itseään (menee mahalleen ja asettaa kädet alleen ja hieroo itseään sängyssä, lattialla tai sohvalla). Olen hämilläni asiasta vaikka olenkin lukenut, että se on aivan normaalia ja pitäisi olla reagoimatta asiaan, jos hän sitä omassa yksinäisyydessään tekee. Itse olen toiminut siten, että olen pyytänyt häntä mukaan esim. auttamaan minua kotitöissäni, tai jotain muuta, jolloin hän on keskeyttänyt unnuttamisen ja tullut auttamaan minua.
Mutta sitten, kun olemme kotityöt tehneet, voi hän taas jatkaa unnuttamista jossain.
Syyllistän kauheasti itseäni, että mitä teen väärin ! Enkö olekaan se hyvä isoäiti, joka on luullut aina antaneensa lapsenlapselleen turvallisuuden tunteen?? Olen puhunut vanhemmille asiasta, ja he suhtautuvat unnutukseen siten, että se on tuohon ikään kuuluvaa eikä häntä saa siitä kieltää.
Minä isoäitinä tosiaan taas ajattelen, että lapsenlapseni kokee turvattomuutta, yksinäisyyttä, tylsyyden tunnetta tai jotain muuta ja unnutuksella hän korvaa sitten noita edellä mainittuja.
Jotenkin tuon unnutuksen yhdistäisin illalla nukkumaan mennessä, mutta kun sitä tapahtuu jopa aamupäivisin ja päivällä ?
Olisiko lopulta näin, että mitään ongelmaa ei olekaan vaan minä itse teen siitä ongelman itselleni ?
Auttakaa isoäitiä hyvillä neuvoilla !
lapsenlapseni unnutus
lapsenlapseni
2
653
Vastaukset
- faasd
Kyllä se on ikään kuuluvaa käytöstä, ei ole sinun syysi.
Ole kiitollinen jos ei sitten teininä kisko kintaaseen olohuoneessa. - Runkkuvitsi
Tämä on kolmas kerta n. vuoden sisällä kun tämä sanasta sanaa viesti julkaistaan eri foorumeilla.
Joku syyllisyyttä tunteva lapsi, tai hupia hakevan nuori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907