Onkos kokemuksia viime vuoden Puntoista (Dynämic 60) ?? Meillä auto nykinyt uudesta asti - korjaamo ei löydä vikaa mistään, testit näyttää kaiken olevan ok. Nykiminen ei ole jatkuvaa, vaan ilmenee milloin sattuu. Saattaa käydä nätisti muutaman viikon ja sitten kun päättää alkaa nykimään, meinaa kulku olla tosi vaikeaa. Ei olla keksitty mitään yhtäläistä syytä siihen, tosin mitä kuumempi ilma -> sitä varmemmin nykii. Onko vastaavaa tullut teille vastaan???
Kohta riittää
Punto
162322
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
joo on meijän bravas seki nykii joskus ainakin alemmil kieroksilla
pois se paska mahdollisimman pian ja osta japsi tilalle.
vittu mä sellaista riisi kuppia ota mistää hinnasta niissä on taas hemmetin huonot korit
Se on kuitenkin joku ruosteisen Hondan omistaja *kika*. Provoilee, kun ei muutakaan tekemistä ole. Pysytään me vaan sitkeesti näissä nykivissä Fiiuissamme, niissä on sentään pellit.
mutta kulkevat.Kivempi kaveri se ruoste on kuin alituiset viat.Vai mitä?
Tavallaan on kokemuksia kahdesta Toyotasta, nimittäin ensimmäisestä ja viimeisestä samalla kertaa. Ei vika-alttiimpaa autoa ole kohdalleni sattunut. Moottori söi öljyä, lukuisia sähkövikoja, erilaisia pikkuvikoja, ovenkahvaa jäi käteen ja lulla oli vielä erinomaisen surkea ajaa. Merkkihuollettu yksilö, jota ei koskaan saatu kuntoon. Omalta osaltani laatuauton maineen perusteella ostettu ei pelannut, mutta sattuuhan sitä, autohan se vaan on. Toinen japsi, Corollaa edeltävä Mitsu Lancer oli teknisesti OK, mutta pelleiltään onneton.
Tojon jälkeen matka on jatkunut Fiatilla ja oma kokemukseni esim. Puntosta rajoittuu kahteen ongelmattomaan vuoteen. Malli oli 60 SX -01, vaihdettiin vain yksi ajovalopoltin. Vaimolla nyt uusi -04 Punto Active Dynamicia vastaavalla varustuksella, vaihdettu kaksi takaoven etuosan pystylistaa, jotka olivat liian lyhyet jo ostaessa, ei mekaanisia vaivoja. Oma Stilo 80 5D -03, vajaa 10 kk ja 20 tkm, ei vaivoja.
Auton tärkein osa on kori; eli kori on oikeastaan auto. Loput ovat vain osia korissa. Viallisia osia voi vaihtaa/korjata, mutta jos kori lahoaa alta, ei autoa enää ole. On vai nippu sekalaisia osia.
jotka on maksaneet itsensä kipeiksi japsiautoista, ja nyt kadehtivat järkiautoilijoita.
Vaikka kuinka huono autotietäjä pystyy sellaisen asian ennustamaan, että vanhenevassa Stilossa oleva elektroniikka saattaa omistajansa myöhemmin kuseen kalliitten korjausten muodossa.
Siksi kyseistä merkkiä ei kannata takuuaikaa kauemmin pitääkään. Ne yksinkertaisemmatkaan sähköt ei ole Fiatin vahvoja puolia koskaan ollut.
Boschin vehkeisiin taitaa lähes kaikkien euroautojen sähköt nykyään perustua, eli jos Stilossa alkaa hajoamaan vanhana sähköt niin alkaa myös kaikissa muissa. Itsellä kokemusta neljästä Fiat/Lancia autosta (Uno '95, Punto '98, Marea '00 ja Lancia dedra '90) eikä yhdessäkään ole ollut yhtäkään paljon puhuttua "sähkövikaa" vaikka ainakin Puntossa ja Mareassa lukee sähköosissa vielä Magneti Marelli.
Vaikuttaisi vialliselta moottorinohjausyksiköltä, onko huolto kokeillut sen vaihtoa?
Kottero menossa ens viikolla Deltalle taasen - täytyypä mainita tuosta näille "ammattitaitoisille" korjaamohenkilöille. Josko vihdoin asia korjaantuisi - alkaa tosissaan itseäkin nyppiä toi nykiminen.
Kiitos tosiaan vinkistä. =)
satut asustamaan Espoon lähellä, kannattanee joskus käyttää vehjettä Espoonlahden Autohuollossa. Valtuutettu korjaamohan sekin.
Mareaani siellä huollattelin nelisen vuotta, mutta tyytyväisenä.
vika viiusta...ensin vaihtoivat tulppien johdot, kun kuulemma EHDOTTOMASTI nykiminen johtui niiden viallisuudesta. Vaan eipä johtunut - nyki ihan entiseen tyyliin ellei jopa pahemminkin. Nyt sitten vihdoin kai yrittävät vaihtaa sen moottorinohjausyksikön. Saas nähdä mikä tulos. =(
Yrittävät vain välttää kallista vaihto-operaatiota, moottorinohjausyksikkö on käsittääkseni juuri se joka ohjaa ruiskun toimintaa ja olisi loogisesti juuri se josta ensimmäisenä vikaa etsitään. Ja kyseinen boxi on ns. normaali vikakohde lähes jokaisella merkillä, eli ei ole mikään ihmeellinen ongelma, luin tuossa Adacin tilastoja ja tuo boksi oli lähes jokaisen merkin ja mallin vikalistassa, pari firmaahan niitä vain tekee.
Toivottavasti vaihtavat sen boksin niin saattaisi vika aikuisten oikeasti korjaantua, onnea matkaan. Uhkaile kuluttajanasiamiehellä, se yleensä auttaa :D
Tänään auto tuli korjaamolta ( seistyään siellä viime perjantaista asti ) ja et usko: ne EIVÄT olleet vaihtaneet sitä ohjausyksikköä vieläkään- lupauksista huolimatta. Kuulemma olivat vaan ajaneet TAAS jonkin uuden ohjelman ja autossa ei ole vikaa. Kottero nyki entisensä lailla.
Eiku mamman kanssa takaisin korjaamolle, hää kun on sellainen kipakka pakkaus: pieni 15 minuutin koeajelu mamman ja Punton kanssa teki taatusti gutaa asentajalle - heh. Jälleen lupaus tilata se yksikkö. Jollei nyt tokene...usutan eukon tosissaan heidän kimppuun - on taatusti pahempi vaihtoehto kuin kuluttaja-asiamies. Heh.
( no, ei se mitään...laitelkoon kohta Puntoa niin paljon kuin sielu sietää ....ens kuussa pitäisi tulla uusi -> tällä kertaa kokeillaan 80:stä, josko nyt saatais nykimätön Viiu )