Oikeustieteellinen Tallinassa

universe868686

Miten tuo oikeustieteellinen Tallinassa ja paluu Suomeen käytännössä toimii?
Eli jos opiskelet Tallinnassa sen 3-4 vuotta ja sitten haluat takaisin Suomeen kun opiskelu paketissa ja tutkinto kourassa niin onnistuuko koulutusta vastaavan työpaikan saaminen Suomesta?

1

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nappis021

      Saat palata Suomeen töihin kyllä, mutta en tiedä onko se ''kannattavaa'' - jos opiskelet Tallinnassa oikeustiedettä englanniksi, opiskelet EU ja KV lakimieheksi, jonka työala on huomattavasti kattavampi kuin suomalaisen kollegansa - ja palkkaus sen mukainen suurimmaksi osaksi. Tallinnassa opiskeltava tutkinto (Bachelor & Master of Law) on sellainen tutkinto, jonka voi opiskella myös esim. Ruotsissa, Saksassa, Italiassa yms. eli tutkinnon sisältö on maissa lähes sama eli se on ihan sama opiskeletko tutkintosi Tallinnassa vai Italiassa - paperien arvo on sama (Degree; EU, International and Comparative Law - Bachelor or Law erikoistuminen Master-tasolla).

      Suomeen voi tulla töihin mutta pitää suorittaa ns. 'testi'. Eli sinulta katsotaan hallitsetko tarpeeksi Suomen oikeuskäytäntöä. Testistä itsessään en tiedä enempää (esim. kysymysten laatu jne.).

      Jollei tuo EU nyt kaadu omaan mahdottomuuteensa (:D) niin on huomioitavaa että Suomen oikeuskäytöntö ja lait ovat kokoajan enemmän ja enemmän EU ja KV-sopimusten mukaisia eli Tallinnassa suoritettava tutkinto on oikein hyvä vaihtoehto jos haluaa olla 'vähän edellä' - tietty tästä puuttuu eksakti tietämys esim. Suomen kuntalainsäädännöstä jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      98
      7474
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7331
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      139
      5088
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      137
      4774
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4555
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4259
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4072
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1731
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1519
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      245
      1391
    Aihe