Jos perusihminen ottaa perustalon, jonka tarkoitus hinta-laadullisesti olla suhteellisen kestävä ja energia määräykset kestävä ja vaihtoehdoista olemme levyvalmiiseen toimitukseen päätyneitä kumpaa suosittelisitte? Asiallisia vastauksia.
Kastelli vai Teri-talot??
varman päälle
4326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vertaa hintaa. tossa toimitus laajuudessa materiaalit ja sisältö on varmaan aikalailla sama. kumpaa sitten päädykkin niin varmista että pystytysporukka on kokeneita ammattilaisia jotka ovat pystyttäneet ennenkin.
Teri, ehdottomasti. Ei niitä pastillitaloja kannata ees katsoa.
Teriltä ei kuitenkaan vesikattoa. A-tiilikatteen tiilet on ihan pskaa.
Peltikattona menis varmaan terinkin? kastellin markkinajohtajuuden myötä tullut palveluhaluttomuus vähän ärsyttää.
Peltikatto pitäisi olla ilman näkyviä naulankantoja. Niiden kohdalta vuotaa ennemmin tai myöhemmin. Tiiviste naulankannassa on muovi tai kumi tai seos, joka varmasti halkeaa.
Naulojen tai ruuvien sijoittelustakaan katontekijät vähät tietävät. Joinakin vuosina profiilin harjalle reikä ja muina vuosina profiilin pohjalle. Luotatko talosi tällaisten systeemien varaan? Entä, jos vintille ei mahdu tekemään tarkistuksia? Ainakaan loivaa kattoa en tekisi enää koskaan.
Tänään viimeksi tukin vuotoa 20 v.- ikäisestä peltikatosta. Tyydyin laittamaan Sikaflexiä naulanreikään. Katsotaan kauanko varaston katonaluslaudoitus pysyy kuivana.