Häävalssista...

Mike

Kertokaapa viisaat, että voiko häävalssin tilalla soittaa jonkinmoisen pop-slovarin, vai rikotaanko siinä kaikkia häiden moraalisia ja eettisiä "säännöstöjä"?

Loppuun vielä pieni gallup: Mitä teidän häissänne soitetaan/soitettiin häävalssina/tanssina?

13

3682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wiiwi77

      Ei sen todellakaan ole pakko olla valssi! Veljeni ystävien häissä oli häätanssi ja biisinä "elämältä kaiken sain". Aivan ihanan liikuttava hetki kuulemma, kun sulhanen katsoi tanssiessa morsianta kokoajan silmiin ja lauloi laulun mukana =)

      Galluppiin en osaa vielä vastata ;)

      • Mike

        kuinka tanssia esimerkiksi mainitsemaasi kappaletta? Hallitsen kyllä valssin tanssimisen, mutta morsian haluaisi jotain muuta. Taitaa mennä varpaiden tallomiseksi koko homma ;o)


    • Minja

      Me ollaan ajateltu tanssia häävalssin sijaan häähidas. Se on jotenkin meille sopivampaa. Ei muutenkaan tuota tanssimista harrasteta, mitä nyt keikoilla tulee pogoiltua ;)

      • avovaimo

        ..ei varmaankaan myöskään valssata, vieraat kyllä saavat sitä tehdä sitten mielinmäärin mutta kun itse emme ole 'tanssi-ihmisiä' (siis tarkoitan lavatanssi), haluamme hää'valssiksemme' slovarin.. sen saman mikä oli ensimmäinen yhdessä tanssittu joskus nuorena diskossa :) metallica siis raikaa :)


    • Eva

      Siis jos hääpari tanssii jotain slovaria, kuten discossa ennen valomerkkia... naisella kädet miehen olkapäillä ja miehellä kädet naisen pepulla. Sitten pyöritään hiljalleen ympyrää poski poskea vasten.

      Tuollainen sopii mielestäni vain orastavan laskuhumalan tanssiksi paikallisen yökerhon viimeiselle puolituntiselle. Hölmöltähän se näyttää, kun seuraavaksi pitäisi tanssittaa omia vanhempiaan ja appivanhempia samalla tyylillä... poski poskea vasten pää painuksissa.

      • Janna

        Oli kyse hääparin tassista, ei muiden. Yleensä hääparin slovarin jälkeen soitetaan ne perinteiset valssit, joita saa sitten kynnellekykenevä suku vääntää, jos tahtoo. Mitään ei ole kenenkään "pakko" tanssia.


      • Oka
        Janna kirjoitti:

        Oli kyse hääparin tassista, ei muiden. Yleensä hääparin slovarin jälkeen soitetaan ne perinteiset valssit, joita saa sitten kynnellekykenevä suku vääntää, jos tahtoo. Mitään ei ole kenenkään "pakko" tanssia.

        Noin 100 hääkeikan kokemuksella voin kertoa, ettei ole mitään yhtenäistä etikettiä, eli on häitä missä on soitettu joku ns slovari/vast valssin sijaan.Mieleen tulee soitetuista esim Tauskin "taivaassa tavanneet" "Elvarin" love me tender jne..

        Sitten valssi-politiikkakin on kirjavaa, eli häävalssin jälkeen tulevat valssit ja ketkä ja miten niitä tanssii, niin vaihtelee eri häissä. Joskus molempien vanhemmille omistetaan oma valssi tai sitten yksi, jossa vaihto suoritetaan puolivälissä tai sitten kaikki tulevat jo vapaasti mukaan toiseen valssiin jne..

        Oikeastaan ainoa joka on ns must on se, että jengi seisoo kun hääpari tanssi ensimmäisen "viisu", oli se sitten valssi tai slovari tai vaikka se "travolta-disco" renkutus, siis amerikan humppa.


      • eikun
        Oka kirjoitti:

        Noin 100 hääkeikan kokemuksella voin kertoa, ettei ole mitään yhtenäistä etikettiä, eli on häitä missä on soitettu joku ns slovari/vast valssin sijaan.Mieleen tulee soitetuista esim Tauskin "taivaassa tavanneet" "Elvarin" love me tender jne..

        Sitten valssi-politiikkakin on kirjavaa, eli häävalssin jälkeen tulevat valssit ja ketkä ja miten niitä tanssii, niin vaihtelee eri häissä. Joskus molempien vanhemmille omistetaan oma valssi tai sitten yksi, jossa vaihto suoritetaan puolivälissä tai sitten kaikki tulevat jo vapaasti mukaan toiseen valssiin jne..

        Oikeastaan ainoa joka on ns must on se, että jengi seisoo kun hääpari tanssi ensimmäisen "viisu", oli se sitten valssi tai slovari tai vaikka se "travolta-disco" renkutus, siis amerikan humppa.

        iha sama hö hö ja pöö ja läpäti lää.....


      • nyy
        eikun kirjoitti:

        iha sama hö hö ja pöö ja läpäti lää.....

        tuttavani olivat harjotellu salsaa ja vetivät jonkun santanan biisin, OIKEIN hienosti meni vaikka mies on tavan pölkkyjalka.


    • Rouva V

      Minusta valssi ei ole missään nimessä pakollinen. Jokainen järjestää häänsä oman maun mukaan. Meillä mm. ei tanssittu ollenkaan ja jos olisi tanssittu, olisi biisi ollut varmasti makumme mukainen metallislovari :)

    • woman in red

      Ehdottomasti voi soittaa muutakin kuin valssia; häävalssista tuleekin sitten häätanssi. Olen ollut monissa häissä, joissa hääpari on halunnut valita tanssikseen muun kuin valssin. Musiikkivalinta-ja tanssi on ollut parille merkityksellinen esim. heidän "oma yhteinen biisi" seurustelun alkuajoilta. Paras ystäväni harrasti miehensä kanssa argentiinalaista tangoa, joten he tanssivat intohimoisen tangon häissänsä. Oli muuten todella upea!

      Ei kannata kangistua kavoihin, jos tuntuu, että valssi ei ole teidän juttunne niin tanssikaa sitä mikä on. Hääthän ovat teidän ja niistä kai olisi tarkotus tehdä oman näköiset. Rohkeutta!

      Omissa häissäni tansittiin Kulkurin valssin tahdissa, koska jo pienenä tyttönä rakastin ks. filmiklassikkoa. Mieheni piti siitä myös, joten valinta oli helppo.

    • Elli

      Kaverin häissä ei ollu häävalssia vaan häännojailu.. Ronan Keatingin When you say nothing at all.. Ja upeen näköstä oli!

      Itse kyllä suosin vanhoja valsseja.. on vaan niin monta vaihtoehtoa mistä valita..
      viimesimmän laskun mukaan 13 valssia jotka olis mahdollisia...

    • Anonyymi

      Kirkolta pyytää ei musiikkia jos suostuvatvouviettää täydessä hiljaisuudessa häötoyyt vieläei puhetta.
      Santo. Vihkiminen.
      Itsemurha perheet sekä uhkaus puhelut.
      Lasta tuudittaa, koe kenttä Alajärvi Pihtipudas.
      Kuka itsemurha perheen lapsen syliinsä ottaisi.
      Hyvin vihamielinen on läsnä olo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5535
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2516
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1930
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      150
      1791
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      36
      1682
    6. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1663
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1428
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1135
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1108
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      62
      919
    Aihe