Avainkortin patterinvaihto

Moi,onko kellään tietoa voiko avainkortinpatterin lähteä itse vaihtaan. Ostais vaikka Prismasta patterin ja vaihtais.Vieläkö toimii kortti vaikka patteri pois vaihdon ajan? Tiedoista etukäteen kiittäen.Vanhan rellun normaali avaimen patteri kyllä onnistu vaihtaa,tästä kortista ei ole varmaa tietoa.
34540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Patteri vaikuttaa siis vain oven kaukosäätimeen, ei ajonestoon. Voit ajaa kortilla vaikka patteria ei olisi ollenkaan, mutta ensin ovi pitää saada auki. Toisin kuin manuskassa kerrotaan, kojetaulun näyttö ei varoita patterin loppumisesta, vaan se loppuu aina yllättäen. Jos ovi ei aukea, niin patteriin saa lisävirtaa kun irroittaa hätäavaimen ja pyöritää paristoa edestakaisin (tai irroittaa /kiinnittää ) . Siitä tulee muutama millivoltti lisää mikä johtuu hapettumien kirkastumisesta . ja ovi aukeaa taas vähän aikaa kakella. .

    Mekaanisen ovilukon kuori hajoaa helposti ainakin pakkasella ja missään ei kerrota miten sen saa auki. Omistajan käsikirjassa ei varsinkaan. kuori ei irtoa vaikka tekisi mitä jos ei tiedä. Minulla on ollut Scenic vuosikausia ja vasta nyt näin miten hätäavaimen kuori irroitetaan ilman voimaa. Sitä saa heilutella paljain sormin vaikka kuinka, niin ei liiku. --- Onneksi patterin remplaaminen on aina auttanut ja kakella on päässyt sisään.

    Äänestä

Se kuorihan on takrkoitus avata sillä hätäavaimella ja ainakin Lagunan ohjekirjassa tämä on selitetty varsin selkeästi.

Tuo näytön varoittaminen patterin loppumisesta tarkoittaa varmaan sitä hands-free-avainta. Ainakin Jaguarissa tuli välillä teksti "smart-key lataus vähäinen", kun avain oli ajon aikana taskussa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hossi 61 kirjoitti:

Moi,onko kellään tietoa voiko avainkortinpatterin lähteä itse vaihtaan. Ostais vaikka Prismasta patterin ja vaihtais.Vieläkö toimii kortti vaikka patteri pois vaihdon ajan? Tiedoista etukäteen kiittäen.Vanhan rellun normaali avaimen patteri kyllä onnistu vaihtaa,tästä kortista ei ole varmaa tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu