Kitara- ja bassovahvistimet

Tietääkö joku miten paljon noissa on eroja elektroniikan osalta, vai onko ero lähinnä vain kajarin kohdalla? En oikein meinaa mistään löytää skemojakaan bassovahvarille, ja nimenomaan joko piiripohjaisena tai trankkupohjaisena, mitään putkivahvistinta en lähde rakentamaan vaikka ne saattaa ollakin hyviä saundiltaan.
4141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eipä niissä taida muuta eroja olla, kuin kitaravahvistimessa on äänensärkijää, sun muuta efektiä. Saattaa myös olla nipistetty bassoalueen toistossa.

Bassovahvistimeksi käy mikä tahansa audiovahvistin, joka toistaa noin 40 Hz lähtien. Bassokitaralle täytyy tietysti olla kaiutin, mikä toistaa hyvin bassotaajuuksia.

Äänestä
  • Meinaan vaan sitä kun monissa jutuissa joita olen kuullut, on varoitettu soittamasta bassoa kitaravahvistimen kautta ja sanottu että voi vahvistin rikkoontua siitä, mut voihan se olla että se tarkoittaa vain kajaria. Itsekin vähän epäilen että tuskinpa se vahvistin tietää tai välittää siitä mitä signaalia sille syötetään (eli onko skitta vai basso) vaan enemmänkin kajari on se joka on se ronkeli sille syötetystä signaalista.

    Äänestä

Vahvistimet ovat periaatteessa samanlaisia mutta kitara ja bassovahvistimia yliohjataan (klipille) jotta saadaan ns hyvä soundi.
Esim kun on harmoonista säröä 40Hz ja sen harmooniset 80Hz 120Hz 160Hz jne sopivassa suhteessa niin korva aistii myös 20hz ja 10Hz vaikka niitä ei kaiuttimesta tule.

Kitaraa laulua ja bassoa ei voi toistaa saman vahvistimen ja kaiuttimen välityksellä kun matalan bassoäänen klipilläollessa toiset leikkautuvat kuulumattomiksi ja ääni on todella surkeata.

Jos halutaan käyttää yhtä vahvistinta pitää toiston olla täysin linearisella alueella jolloin basson ja kitaran ääni jää laihaksi.

Siis kitaravahvistimessa käytetään samaa säröefektiä kun bassossakin mutta eri taajuusalueilla.
Myös särkiä aiheuttaa keskeismodulatiosäröä joka kuuluu erittäin rumalta.

Äänestä

passiiviset pa kamat on arvoitus ,kierto äänenvoimakkuus ym. mikä neuvoksi.j

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kitaristi-basisti kirjoitti:

Tietääkö joku miten paljon noissa on eroja elektroniikan osalta, vai onko ero lähinnä vain kajarin kohdalla? En oikein meinaa mistään löytää skemojakaan bassovahvarille, ja nimenomaan joko piiripohjaisena tai trankkupohjaisena, mitään putkivahvistinta en lähde rakentamaan vaikka ne saattaa ollakin hyviä saundiltaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu