Ilmaläpöpumpun suojakotelo heikentää tehoa 30%

Onko totta? Olen hankkimassa ilmalämpöpumppua, yhtiössä kaikilla on suojakotelo. Saattaa olla, että yhtiössä näin vaaditaan.
1929176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Siis ilmalämpöpumpun

Äänestä

Totta. Kaikki esteellisyys laitteen ilman siirtymisessä heikentää sen hyötysuhdetta/tehoa. Laite toimii ihanteelisimmin silloin kun kertaalleen kylmetetty ilma siirtyy mahdollisimman kauas. Tuulinen sää on eduksi.

Tietysti jos suojakotelo on oikein suunniteltu, niin se voi jopa parantaa laitteen toimivuutta eli jos se sillä estetään ilman uudelleen ohjaantumista koneelle. Mutta,- kaikki ritilät ja silmän ilot heikentävät taas ilmanvirtauksia eli ilma ei vaihdu riittävästi,- vaikka se olisi tuoretta.

Äänestä

Onko markkinoilla oikein suunniteltua suojakoteloa?

Keskustelupalstoja lukiessaaan alkaa kyllä miettiä kannattaako moista vempelettä ylipäätään hankkia.

Äänestä
  • Lisälämmönlähteenä laite on hyvä ja kannattava investointi,- mutta laitteelta ei tule odottaa liikoja. Parempi on ajatella mielikuvana, että se lyhentää lämmityskautta molemmista päistä. Syksystä ja keväästä ja keskitalvi tulee lämmittää tehokkaammalla lämmitysmuodolla.

    Samoin ilman jakaantumisesta tasaisesti huoneistoon tulee tinkiä.Mutta, todellisuutta on. Jos otat laitteen kautta verkosta sähköenergiaa, niin laite tuo lämpöenergiana sen yli kaksinkertaisesti takaisin.Niin, oikein toimien.

    PS.
    Laitteellahan voi hyvin poistaa myös huoneistosta ylimääräistä kosteutta tai viilentää huoneistoa kesähelteillä.

    Äänestä

  • Jos hankit laiteen, niin osta se asennettuna ja hyvämaineisesta liikkeestä.Tällä on erittäin suuri merkitys kokonaisuutta ajatellen.

    Äänestä

  • Keskustelupalstojen monet jutut ovat täyttä soopaa, täytyy siis lukea juttuja suodatin päällä.
    Mä tein samalla kertaa kaksi investointia joista kummastakaan ei pitäis olla keskustelufoorumien mukaan mitään hyötyä, mutta niin vaan sähkönkulutus tippui 27795kwh -> 18954kwh eli 8841kwh pudotusta.
    Toinen oli vesikeskuslämmityksen vaihto ilmalämpöpumppuun ja sähköpattereihin ja toinen oli painovoimaisen ilmanvaihdon muuttaminen koneelliseen, mutta näistähän ei tietenkään ole mitään hyötyä kummastakaan.

    Äänestä

  • Toisaalta miksi asentaa suojakotelo. Jos laitteen haluaa maisemoittaa, niin halvin tapa on maalata laitteen kuoret huolellisesti. Monasti tuo vaalea kotelo kyllä eroittuu räikeästi ympäristöstä.

    Äänestä

  • ml213. kirjoitti:

    Toisaalta miksi asentaa suojakotelo. Jos laitteen haluaa maisemoittaa, niin halvin tapa on maalata laitteen kuoret huolellisesti. Monasti tuo vaalea kotelo kyllä eroittuu räikeästi ympäristöstä.

    Suojakotelo asennetaan mm. siksi että taloyhtiö vaatii niin.

    Äänestä

  • ml213. kirjoitti:

    Lisälämmönlähteenä laite on hyvä ja kannattava investointi,- mutta laitteelta ei tule odottaa liikoja. Parempi on ajatella mielikuvana, että se lyhentää lämmityskautta molemmista päistä. Syksystä ja keväästä ja keskitalvi tulee lämmittää tehokkaammalla lämmitysmuodolla.

    Samoin ilman jakaantumisesta tasaisesti huoneistoon tulee tinkiä.Mutta, todellisuutta on. Jos otat laitteen kautta verkosta sähköenergiaa, niin laite tuo lämpöenergiana sen yli kaksinkertaisesti takaisin.Niin, oikein toimien.

    PS.
    Laitteellahan voi hyvin poistaa myös huoneistosta ylimääräistä kosteutta tai viilentää huoneistoa kesähelteillä.

    Näinä+vuosina+kesäajan+viilennystoiminto+on+monelle+ykkösjuttu.++Lämmityksessä+säästää+yli+30+%+kun+käyttää+sitä+oikein.

    Äänestä

30% on paskapuhetta

Äänestä

Vähän vanha ketju, mutta...

Mikäli kotelo on liian pieni ja/tai ritilä liian tiheä heikkenee ilman vapaakierto ja samalla hyötysuhde luonnollisesti heikkenee.

Äänestä

Asiasta on tehty yliopistotasolla lopputyö jonka tulos oli n. 26%. Liian pieni"koppi" ulkoyksikön ympärillä haittaa oleellisesti yksikön toimintaperiaatetta!

Äänestä
  • Oisko linkkii

    Äänestä

  • onhan se selvä, jos on pelkkä koppi, vaikka olisi kuinka suuri ha harva, tapahtuu aina ilmankiertoa kopin sisällä.

    koppi pitää olla kaksiosainen niin että ilmat ei sekaannu ja tietysti rakojen välien pinta-ala 2-3 kertaa enemmän kun puhaltimen pinta-ala.

    imupuolella vapaata tilaa seinään 30 cm puhalluspuolella mieluummon enemmän.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    onhan se selvä, jos on pelkkä koppi, vaikka olisi kuinka suuri ha harva, tapahtuu aina ilmankiertoa kopin sisällä.

    koppi pitää olla kaksiosainen niin että ilmat ei sekaannu ja tietysti rakojen välien pinta-ala 2-3 kertaa enemmän kun puhaltimen pinta-ala.

    imupuolella vapaata tilaa seinään 30 cm puhalluspuolella mieluummon enemmän.

    lisään vielä,
    ääriolosuhteissa varsinkin kun viilennetään kopin rakenteella on suuri merkitys. Yli 25 asteessa kun viilennetään , 30 lämmössä ota etuosa kokonaan ylös/auki.

    myös sijoutuspaikalla on merkitys. etelänpuolella on aina lämpöisempää, ajatllen lämmityskäyttöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oisko linkkii

    Mittailin virtausnopeuksia ym. ilman koteloa lämpötila noin 7-8 astetta ympäristöä korkeampi. Jos kolmasosa palautuu imupuolelle.
    Termodynamiikalle käy huonosti.
    Kotelossa kone äänekkäämpi kuin vapaasti hengittävä.

    Äänestä

Myynnissä olevilla suojakoteloilla ei ole mitään vaikutusta pumppujen tehoon. Puheet on ihan humpuukia.

Äänestä
  • Oletko aivan varma? Mietippä koteloa joka on vain 5 cm leveämpi/paksumpi/korkeampi kuin itse ulkoyksikkö.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oletko aivan varma? Mietippä koteloa joka on vain 5 cm leveämpi/paksumpi/korkeampi kuin itse ulkoyksikkö.

    Jos ilma pääsee esteettömästie edelleen ulkoyksikön läpi niin ei vaikuta. Ei mitään liian tiivistä koteloa pidäkään hankkia. Kyllä sitä 10 cm tai enmmän tilaa pitää löytyä ympäriltä ja tarpeeksi suuret raot/aukot. Alapuoli on myös yleensä täysin avonainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


~kirsi~ kirjoitti:

Onko totta? Olen hankkimassa ilmalämpöpumppua, yhtiössä kaikilla on suojakotelo. Saattaa olla, että yhtiössä näin vaaditaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu