Syksy
puiden
lehtiä keinuttaa
tuuli
puilleen hengittää
viriää soinnut
pieni laulu
jossain helähtää
syys riipien astuu
luonnonhelmat kastuu
... niin pieni ikuisuus
jälkensä jättää ...
niin ravistaa tämä
syksyinen maa kehtoaan
äänet kun minuun
kaukaa kantautuu
tämä syksyinen
sade virtanaan
vie kauas muistojeni taa
niin hiljaa kuin salaa
kulkijan elonviljaa
kulkee matkallain
askel jo tää painautuu
kuin
- sydämeen
siivilleen -
taivaalleen
samoamaan.
Syyshenki
3
128
Vastaukset
- *MURUKULTA*
Hei Dolan ! :)
oooo•oooo•oooo•oooo
Syksynvärit on sinunkin runossasi.
Mutta ne syksynvärit ovat kauniit, samalla kuin haikeatkin..
Syksy tuo sadonkorjuuta, valmistautumista tulevaan,
jättämistä, mutta jonkin uuden alkamistakin -
sitten kun sen aika on.
Kiitos hienosta runostasi Dolan,
se sai hiljentymään..
http://www.kelovalta.com/images/Kuvat_Syyskuu_2001_Ruska/A Vuosselinjarvi Rukan upea tunturijarvi Auringonpaiste ja ruska.JPG Moi - kaunis on kelonvalta ja niin hyvin sopii tähänkin tilanteeseen.
Kirjoittaessani tätä runoani ja laittaessani tänne,niin jälkeenpäin huomasin tämän syysaiheen koskettavan muitakin kirjoittajia.
Luin runoja mutta säästyin omantunnon tuskiltani,etten vahingossakaan ketään plagioinut ja oma syksyni : Oli/On pysyy omanani !
Plagiointia en itse ainakaan siedä kuin kirjoittaessani en todellakaan silmäile että mitä muut mahdollisesti kirjoittavat samastakin aiheesta.
Tavallaan syksykin on rikasta aikaa kuten osaltasi hiukan mainitsitkin.
Ilo oli täällä tavata - murukahvilla : Kiitos Sinulle... ja syksyillään !Hyvin vahvasti olemme syksyn sylissä ja toivokaamme siitä ikimuistoista,jos ei muutoin,niin saahan sitä haaveilla punaisten puolukoiden köllötellessä ... odottaen noutajaansa - makuja talvipakkasiin.
On syksyssä kuules hyvääkin jos vain otollinen asenteemme antaa siihen mahdollisuuden ... käytetään sitä- jookosta ? !
Kiitos Sinulle ... muistoista/memoryn taipaleilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216872Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243777- 1862585
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2802463Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962111Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91825Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001800Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1331366Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271295- 701277