Syksy
puiden
lehtiä keinuttaa
tuuli
puilleen hengittää
viriää soinnut
pieni laulu
jossain helähtää
syys riipien astuu
luonnonhelmat kastuu
... niin pieni ikuisuus
jälkensä jättää ...
niin ravistaa tämä
syksyinen maa kehtoaan
äänet kun minuun
kaukaa kantautuu
tämä syksyinen
sade virtanaan
vie kauas muistojeni taa
niin hiljaa kuin salaa
kulkijan elonviljaa
kulkee matkallain
askel jo tää painautuu
kuin
- sydämeen
siivilleen -
taivaalleen
samoamaan.
Syyshenki
3
200
Vastaukset 3
- *MURUKULTA*
Hei Dolan ! :)
oooo•oooo•oooo•oooo
Syksynvärit on sinunkin runossasi.
Mutta ne syksynvärit ovat kauniit, samalla kuin haikeatkin..
Syksy tuo sadonkorjuuta, valmistautumista tulevaan,
jättämistä, mutta jonkin uuden alkamistakin -
sitten kun sen aika on.
Kiitos hienosta runostasi Dolan,
se sai hiljentymään..
http://www.kelovalta.com/images/Kuvat_Syyskuu_2001_Ruska/A Vuosselinjarvi Rukan upea tunturijarvi Auringonpaiste ja ruska.JPG Moi - kaunis on kelonvalta ja niin hyvin sopii tähänkin tilanteeseen.
Kirjoittaessani tätä runoani ja laittaessani tänne,niin jälkeenpäin huomasin tämän syysaiheen koskettavan muitakin kirjoittajia.
Luin runoja mutta säästyin omantunnon tuskiltani,etten vahingossakaan ketään plagioinut ja oma syksyni : Oli/On pysyy omanani !
Plagiointia en itse ainakaan siedä kuin kirjoittaessani en todellakaan silmäile että mitä muut mahdollisesti kirjoittavat samastakin aiheesta.
Tavallaan syksykin on rikasta aikaa kuten osaltasi hiukan mainitsitkin.
Ilo oli täällä tavata - murukahvilla : Kiitos Sinulle... ja syksyillään !Hyvin vahvasti olemme syksyn sylissä ja toivokaamme siitä ikimuistoista,jos ei muutoin,niin saahan sitä haaveilla punaisten puolukoiden köllötellessä ... odottaen noutajaansa - makuja talvipakkasiin.
On syksyssä kuules hyvääkin jos vain otollinen asenteemme antaa siihen mahdollisuuden ... käytetään sitä- jookosta ? !
Kiitos Sinulle ... muistoista/memoryn taipaleilta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092240- 103896
- 66853
- 48825
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21796Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha528737- 67661
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23590- 57561
