Suippumyrkkyseitikin maitiaisneste?

epäilys

Kangasrouskuja, pikkurouskuja, yms keräillessä tuli mieleen, että periaatteessa suippumyrkkyseitikki voisi ulkonäkönsä puolesta sekoittua ruskeisiin rouskuihin, etenkin nuoret yksilöt.

En löytänyt mistään tietoa, minkä väristä on suippumyrkkyseitikin maitiaisneste? Kauhuissani aloin pohtia, että mitäs jos on valkoista (tämän aina ruskeita rouskuja suolasieniksi poimiessani tarkistan). Löytyisikö jolta kulta vastausta tähän?

3

2642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sienimies-1

      Ei siinä mitään maitiaisnestettä ole. Se on vain rouskuilla. Rousku on latinaksi Lactarius ja tarkoittaa maitoista sientä.

    • Sieni harrastaja

      Olen keränyt sieniä yli 20 vuoden aikana ja kaikenlaisia ruoka sieniä.
      Myöskin näitä kangas rouskuja ja muitakin rouskuja.
      Ruokasieneksi kelpaavan rouskun maitiaisneste on valkoista.
      Suippumyrkkyseitikin "maitiaisneste" on kirkasta.
      Muutamia Suippumyrkkyseitikkejä ja muitakin seitikkejä olen sienimetsässä halkonut ja tutkinut juuri tuota maitiaisnesteen väriä ja kirkasta se on ollut tai sitä ei ole juuri ollenkaan.
      Kangasrouskusta valkoinen maitiaisneste tulee selvästi näkyviin, vaikka sieni olisi vähän kuivahkokin.
      Tuon Suippumyrkkyseitikin tunnistaa helposti, kun silmä harjaantuu ja ei ole niitä sienikoriin koskaan eksynyt.
      Olen keränyt vain niitä rouskuja, joiden maitiaisneste on valkoista ja se on hyvä nyrkkisääntö rouskujen osalta.

      Koskaan ei saa kerätä sieniä, joita ei tunnista
      Kannattaa hankkia kunnon sienikirja, niin voi tunnistaa oudommankin sienen jo sienimetsässä.

    • Satoja lajeja on

      Pelkkä kirjasta tunnistaminen ei riitä "oudommankin" sienen tunnistamiseksi. Olen ikäni poiminut ja tunnistellut sieniä, mutta aina onakirjan mukaan herkullisella sienellä saman näköisiä lajeja, jotka ovat hyvinkin myrkyllisiä ja kun ei ole kädestä pitäen opastajaa, jätän suosiolla metsään. Jopa sieniasianruntijakin antoi kerran neuvon, että joo, hyvä sieni, voi kerätä. Kuitenkin niin samanlaisia löytyi myrkkysienipuolelta, että iloitsen, etten poiminut ja perheelle syöttänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7485
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3977
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      2814
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2662
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2401
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2289
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2248
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1972
    Aihe