Apua mieltä osoittavaan kissaan!

m000na

Eli siis mulla on vuoden ikäinen sisäkissa. Se käyttää muuten hiekkalaatikkoaan hienosti, mutta jos oon ollut matkoilla ja tuun takaisin kotiin, se osoittaa mieltään ja tekee tarpeensa sängylle.

Tää ongelma on toistunu jo moneen kertaan, niin olis mahtavaa jos joku vois kertoo mikä avuks. Kotoota löytyy kyl kaks hiekkalaatikkoo ja ne on puhtaita etc. ni ongelma ei kyl niihin liity.

7

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+30

      Kuinka pitkäksi aikaa jätät kissan yksin kun olet matkoilla? Jos jätät yli kahdeksi päiväksi niin epäilemättä protestointia riittää sillä siisti kissa ei halua tehdä tarpeitaan likaiseen hiekkalaatikkoon, ei juoda vanhaa vettä tai syödä ehkä jo pilaantunutta ruokaa.

      • m000na

        Ei olla poissa kotoota kun korkeintaan kaksi päivää.


      • m000na
        m000na kirjoitti:

        Ei olla poissa kotoota kun korkeintaan kaksi päivää.

        Muutenkin aina kun olen poissa kissalla on kyllä hoitaja, joka puhdistaa kissan hiekkalaatikon sekä antaa tuoretta ruokaa/vettä. Joten tosta syystä ei kyllä pitäisi ainakaan johtua.


      • 2 päivää

        Kissaa ei saa jättää vuorokautta pidemmäksi ajaksi ilman, että kukaan käy katsomassa sen vointia. Näin määrää laki.


    • olisiko apua

      Taas ne perusjutut pitää kysyä; onko kissa leikattu, kumpaa sukupuolta kissa on? Mitä hiekkaa on käytössä ja millaiset laatikot, missä ne sijaitsee?

      Oletko käyttänyt kissasi lääkärillä otattamassa pissanäytteen?

      Kissan pissavaivat hyvin usein aiheuttaa pissaamista ja jos kissa kokee kipua ne tehdään mieluiten pehmeään paikkaan (sohvalle, sänkyyn, vaatekasoihin jne.). Tällä kissa pyrkii kompensoimaan tuntemansa kivun. Kissa voi oirehtia pissavaivoilla myös stressin seurauksena, mutta kissa ei koskaan osoita mieltään tai protestoi. Kissa ei osaa ajatella loogisesti "pissaan tuohon kun omistaja tulee kotiin, tietääpähän että protestoin poissaoloa". Ei, kissa reagoi muutoksiin stressaamalla ja stressi laukaisee helposti sairauksia päälle.

      Kissa voi myöskin pissata samaan paikkaan kun entiset pissanhajut on siinä. Sänky on saatava täysin hajuttomaksi, ihmisenenä ei sitä vanhaa pissaa haista mutta kissa kyllä. Etikka on tässä hyvä apuväline, petivaatteet koneeseen ja huuhtetluveteen etikkaa.

      Jos olet poissa kaksi päivää, et voi olla varma että kissa tekee juuri silloin pissat kun palaat. Se on voinut tehdä niitä koko ajan kun jää yksin. Feliway-haihdutin on hyvä apukeino, se pitää laittaa seinään (pistorasiaan) jo paria päivää ennen kotoa poistumista.

    • aey9iåu

      Pakko puuttua nyt tähän vaikken osaa avaajaa nyt tällä välttämättä auttaa. "kissa ei koskaan osoita mieltään tai protestoi. " tuota on kyllä kuultu taas suunnasta jos toisesta ja ite oon ainakin ihan eri mieltä. Meillä leikatulle kollipojalle kokeiltiin kerran kannellista hiekkalaatikkoa, ajateltiin että olisi kissalle kivempi kun saa rauhassa käydä laatikolla, eikä hiekatkaan olisi sitten aina pitkin lääniä. No, kissapa ei tästä laatikosta sitten tykännytkään, kävi siellä muutaman kerran kyllä, mutta illan tullen kun isännän kanssa mentiin nukkumaan niin poju tuli sänkyyn, istui päälle ja lorotti isot pissat syliin. Ja tämä siis toistui varmaan jonkun reilu viikon, sitten annettiin periksi ja heitettiin hiekkalaatikosta katto menemään. Lisäänpä tähän, että kissa ei silloin käynyt meidän sängylle tekemässä jossei itse siellä oltu, päivällä siis kävi laatikolla. Loppui se päälle pissailu kun siitä kannesta luovuttiin, eikä ole sen päivän jälkeen muualle tehny.

      • uskoa vai totta

        Saathan sinä olla tuosta eri mieltä, mutta kun kissa ei ajattele ihmisen tavoin. Se, että kissa ei pidä laatikosta ja pissaa syliin ei ole protestia tai mielenosoitusta vaan sillä kissa kertoo jonkin olevan pielessä. Ei se kissa ajattele, että kun laittoivat vääränlaisen laatikon, pissaampas syliin johan vaihtavat toisenlaisen. Ihmiset vaan väittämällä tekosia protestiksi tai mielenosoitukseksi, jälleen kerran inhimillistävät lemmikkinsä.

        Kaikki kissat eivät pidä kannellisista laatikoista, toisille se on ihan must juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      56
      1232
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      94
      1226
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1060
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      18
      925
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      813
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      114
      794
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      742
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      14
      730
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      629
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      613
    Aihe