ja pidetäänkö se inmet areenalla,niin päästään kaikki katsomaan sirkus esitystä??
Milloin seuraava valtuuston kokous
parkkimanpoika
32162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Se ois hieno juttu,Eivät taida uskaltaa pitää kokousta lähiaikoina.Ja näyttää näitä "työesteitä" olevan nykyään aika monella veruke olla pois tehtävistään??
Kaikille valtuutetuille määrätään pakollinen osallistuminen kokoukseen.Kotosallahan noitten työmiesten autot näyttävät olevan??
29.8.2011
Töitä on kotonakin.
Seuraavassa valtuustonkokuksessa lienee selvää, että silleä mitataan hallituksen ja kaupunginjohtajan luottamusta!
Edellisessä kokouksessa oli 15 valtuutettua sen takana, että pitää nimittää työryhmä selvittämmän kaupunginjohtajan ja hallituksen erottamista.
Kokous kuitenkin kesketyi kun hallituksen 1. vpj menetti malttinsa ja rupesi vaatimaan Valtuuston pj eroa ja huutamaan kansalaiskokous koolle.
Tässä vaiheessa osa valtuuteuista poistui kukin omasta syystään josta ovat antaneet hallitukselle selvityksen.
Nyt on ilmeisesti kuitenkin käymässä niin kun otetaan huomioon hallituksen 1 vpj:n, hallituksen ja kaupunginjohtajan tekemiset, että lähes kaikki valtuutetut asettuvat hallituksen ja kaupunginjohtjan erottamisen taakse.
Lienee selvää, että Pyhäjärvisten äänestäjien valitsemat valtuutetut ovat Poliisin tekemien tutkintapäätösten takana ja menettelevät äänestäessään hallituksen luottamuksesta sen mukaisesti.
Kun otetaan lisäksi huomioon se seikka joka poliitutkinassa saatiin selville, että Lentokenttä Oy jonka tiliasioista tämäkin jupakka sai alkunsa, on kirjanpitoa hoitanut ainakin vuosina 2000-2009 Pyhäjärven Tilitoimisto Raija Leppäharju. Tutkinnassa on lausuttu Leppäharjun toimesta, että osa kadoksissa olevasta kirjanpitoainiestosta on mahdollisesti hänen ullakollaan.
Tämän lisäksi pitää muista se, että Poliisi on todennut ettei Jukka Tikanmäki ole syllistynyt mihinkään rikokseen tai saanut Lentokenttä Oy:ltä minkään laista taloudellista hyötyä.
Lultavasti lähes kokovaltuusto on nyt sillä kannalla, että tällä hallituksella ei ole enää toiminta edellytyksiä.
Sen verran kommentoin, tuo kirjoitus on
täyttä pas...
Moni muukin seurasi kokousta, ja tiedetään miksi jänishousut
poistu, turha syöttää moista son...
Luulo ei ole tiedon väärtti.
Taas se "Täsmä ohjus" sattui kohteeseen on se hyvää tämä nyky tekniikka...päreet lenteli...ha haa haaaa....
Loppujen lopuksi lienee niin, että 2-3 valtuutettua (naista) pitää meteliä ja yrittää luoda "nousua poliittisella uralla".
Kaupunginjohtaja meni sitten naisena "solidaarisuus syistä" näiden Marttojen seläntaakse.
Nyt kun seuraavassa valtuustonkokouksessa erotetaan hallitus ja nimetään uusi uskoisin, että työrauha palaa kaupungintalolle.
Rinnevaaralle vois antaa vielä yhden mahdollisuuden näyttää tapansa, että pysyy ja pitää riittävästi etäisyyttä näihin pikkupolitikoihin!
Valtuusto on kylläkin se, joka on tehnyt itsensä päätöskyvyttömäksi.
Juuri nyt alkamassa tämän hallituksen viimeinen kokous, pitänee 1. vpj Nuijasta lujasti kiinni...
Raukat eivät edes uskaltaneet ottaa tutkinnan päätöksiä ja tutkintapyyntö asioiden allekirjoitus epäselvyyksiä asialistalle, surkeeta toimintaa, samanlaista kuin tähänkin saakka...
Eikö politiikot vieläkään pysty mittaamaan omia luottamuksiaan, virkamiehiä ihan suotta sotkevat omiin juonitteluihinsa. Pa-sakkia ovat. Ei kummempaa ole nähty. Ja kokouksista karkaavat ja..............
Katsotaan Katsotaan kirjoitaa niin vääristelevästi sen kokouksen kulusta kuin vain voi.
Hänen on täytynyt olla tuolloin paikalla kuten minäkin olin ja siten osaa kirjoitaa täydin vääristellen . Minä sain tismalleen päinvastaisen kuvan asiasta.
Eläpä muuta sano. Täällä yleensä noita puolustelevat kirjoittelevat ihan väärää tietoa asioista. Ihmetellä täytyy, että vääryys valtaa tämän ketjuilun-- melkein kaikkialla.
Olisi oikeitakin asioita valtuustolle. Budjetin tekemisen aika alkaa olla käsillä ja täällä vain toisiaan kalastelevat. Liian isoja verkkoja asettelevat.
Budjetin valmistelee UUSIHALLITUS ei tämä joka kaikenlaisia perättömiä tutkintapyyntöjä lähettelee!
Tällä Hallituksella ja varsinkin sen 1. varapuheenjohtajalla on Pyhäjärvisten keskuudessa LUOTTAMUS TASAN NOLLA (=0)!
Ensin syyttää muita kirjanpidon laiminlyömisestä ja tositteiden hukkaamisessa ja sitten selviää, että hänen oma toimisto on hoitanut kirjanpitoa 2000-2009 vuosina ja kadoneet tositteet ovat "mahdollisesti" hänen ullakolla!
Eihän tuo hallitus ole mitään lähettänyt. Kuvittelunne saavuttaa jo utopistiset mittasuhteet. Todellisuuteen siitä!!!!! Lukekaa niitä poliisin papereita. Älkää uskoko sitä, miten niitä joku suomentaa.
Voi hyvät ihmiset.
Antakaa nyt kaupungintalon tehdä budjetteja ihan rauhassa.
Taitaa olla vanhat parrat niin juuttuneet tuohon kunnanviraston työrytmiin, että vieläkin horisevat, vaikka paikkansa ovat jättäneet/joutuneet jättämään ja muistelevat niitä aikoja, jolloin olivat vallan kahvassa.
Tämähän menee ihan naurettavaksi koko touhu.
Miten niin menee???
Eikö se ole ollut naurettavaa niin kauan kuin hallituksen 1. vpj on yrittänyt meriittejä hakea poliittiselta rintamalta onnistumatta kuitenkin, kuten jokainen tietää.
Jokaiselle lienee selvää se, että kaupungintalolla talolla ei tule työrauha ennen kuin hallitus vaihtuu ja mahdollisesti kaupunginjohtaja
Ihan ystävyydellä, myös vihollisille!
Aikansa ne vaan kantavat; perjantaina 19.8.2011 rummutettu poliisitutkinta ja huvittavat anteeksipyyntövaatimukset.
lintumaailmasta vertaukset seuraaviin
poliisiasian päätöskestävyys : lyhyt on lento kuin kanalla.
anteeksipyyntö = pakastettu ja sulamaan alkanut broileri
kahden ihmisen viharikos: kuin teeripari soitimella
valt pj lausunnot sepustuksineen: pulujen paskaa ylimmältä orrelta alamaisiin
aiheeton tutkintapyyntö: pullasorsan ohilaukkanen
Sinusta ei ainakaan runoilijaa tulis vaikka leipos seihtemänleivän uunis uuvestaan.
Yritäppä parempaa..
Kuntalaiset,ettekö huomaa/älyä miten teitä viilataan linssiin.Veron alennuksilla kalastelaan suosiota huh huh!! Nyt on aika valtuutettujen ryhdistäytyä ja tehda se mitä heidät on valittu tekemään.Ottakaa ihmeessä selvää asioista.
Hyvä,hyvä, kun veroäyri laskee. Kaupungin talous on kunnossa. Hyvä hallitus, että haluatte kakusta jakaa meille!!
Onpa kimuranttia. Jos verot nousee, hyi, jos ne laskee hyi???????????????????????????????
Onnea Jukka Sami...taistelkaa edelleen oikeuden ja terveen päätöksenteon puoleststa,,,jokohan nyt nämä oikeasti sairalloiset naiset saatais saattohoitoon Leppäharju jonon kärjessä ja R innevaara ja Tuikka heti perässä,,,onhan tämä ennennäkemätöntä Pyhäjärven häpäisyä mitä nämä tekevät,,viharikos,,,
En kyllä vielä onnittelis.... lentokenttä on vielä liukas.
Tiedetään mikä ja mistä tilanne laukes. Aika kyllä näyttää,asiat
on sotkettu jo paljon ennen näitä naisia.
Jos jotain sairasta haetaan päätösten teko on sitä ollut vuos,kymmenet.
Sama jengi on hoitanut asiat,tyyliin mikä itselle parasta. Eihän täällä voi demokradia toteutua, VALTUUTETUT karkaa ja pakoilee omaa allekirjoitusta.
Sylkevät ja sähisevät , äänestäjät on petetty.
Katsoppas, lueppas vaikka oma kirjoitukses mieti onko siinä jotain sairasta.
Oikeus voittakoon, laki olkoon kaikille sama.
Rehelliset päättäjät jatkakoon ei luikurit, vaalit on edessä.
Valtuuston kokous lienee sitten, kun puheenjohtajat kiireiltään kerkiävät panna nimensä alle.
Terveen päätöksenteon puolesta!! Kysyn, mitä se on?
Kaikenkarvaisia, entisiä valtuutettuja, tänne kirjoittelee. Hyi,hyi,hyi!!!
Valtuuston kokous maanantaina 29.8.2011 klo 18.00 (kelloaika vielä epäselvä)
Pyhäjärviset menkää vain sinne Savonsuuntaan, Teidän heimoveljenne ovat siellä!
Pyhäjärvi, Kiuruvesi ja Iisalmi pitää Henkirikostilastoissa kolmea kärkisijaa Suomessa joten yhteen te kuulutte.
Yhdessä saatte varmaan tappoja, pahoinpitelyjä, raiskauksia. murhia ja varsinkin Ammuskeluja paljon enemmän aikaiseksi!
Teillä ei ole yhtään itsekunnoitusta missään asiassa, toinen toistanne soimaatte asiassa kuin asiassa.
Mikään ei passaa Teille ei hyvät Uutiset ei Huonot Uutiset!
Järjen köyhää porukkaa!
Teitä oli aikoinaan yli 11 0000 asukasta Pyhäjärvellä, nyt vajaat 6000, mitä tämä kertoo Teistä.
Ajattelisi asiaa jos olis millä ajatella!
elä viit, elä kehtoo, en jaksa lukkee. Kuntaliitos häämöttää kaukana, kaukana, kuten kavala maailma. Sitäkö haluat?
Pyhäjärviset valtuutetut, varavaltuutetut ja arvoisa kaupunginjohtaja:
Älkää unohtako takamusta! Antakaa toisillenne peppuhierontaa käyttäen päättäväisiä, hierovia liikkeitä stimuloimaan yllättävän herkkiä pakaralihaksia.
Valitkaa kunnanvirastosta viisi paikkaa ja haastakaa toinen toisenne rakastelemaan näillä paikoilla ennen hallituksen- ja valtuuston kokousten alkamista sekä heti kokousten päättymisen jälkeen!
Seuratkaa tarkasti annettuja ohjeita niin hyvä tulee ja kaikille Teille ihanuus koittaa!
Taas täällä taas näitä seksineuvoja. Onko Teillä ihan oma seksiklinikka, kun neuvoja satelee joka tuutista. Tunnistan kyllä tämän klinikkanne työntekijän, joka yrittää parhaansa mukaan ahertaa. Joskus on onnistunut, ei aina.