Tapasin vastikään pari iäkästä kohtalotoveria. Varsinkin toinen heistä on kovia kokouksia kokenut jopa omassa kodissaan.
Miten voikaan olla, että kokouksia edelleen pidetään pääosin siunauksellisina? Aivan kamalaa julmuuttahan se on ollut.
Tuleeko tuomarien mieleen milloinkaan parannuksenteko? Muistelkaa menneitä Raamatun valossa ja kuulostelkaa josko omatuntonne heräisi palaamaan parannuksen askelille oman autuutenne tähden!
Jätimme toisemme Jumalan rauhaan ja rakkaan Isän haltuun.
Miten voikaan olla, että kokouksia edelleen pidetään pääosin siunauksellisina? Aivan kamalaa julmuuttahan se on ollut.
Tuleeko tuomarien mieleen milloinkaan parannuksenteko? Muistelkaa menneitä Raamatun valossa ja kuulostelkaa josko omatuntonne heräisi palaamaan parannuksen askelille oman autuutenne tähden!
Jätimme toisemme Jumalan rauhaan ja rakkaan Isän haltuun.
Vastaukset 110
Vanhimmat
Miksi sinä et ole enää uskomassa Sirkka. Ei syy ole se mitä aina täällä toitotat että olet siitä laulujutusta joutunut erotetuksi. Itsehän lähditte miehesi veljen perheen kanssa ovet paukkuen.
Sinäkö olet kaikkitietävä Jumala, joka näkee ihmisen sydämeen ja kertoo, ettei tämä ole enää uskomassa? Sirkka on erotettu vain vl-liikkeestä, vaikka erottajat ja sinä kuvittelette erottaneenne hänet Jumalan valtakunnasta ja siirtäneenne hänet Saatanan valtakuntaan. Vl-liike ja Jumalan valtakunta ovat ihan eri asioita.
Tunnustat kai sentään Lutherin? Hänen virressään sanotaan : Ei mua mitkään voimat maiset,eikä henkivallatkaan, nykyiset ei tulevaiset, elo eikä kuolokaan, erottaa voi Jumalasta, Hänen rakkaudestaan, joka Kristuksessa vasta, ilmi tuli maailmaan...
Siis ei edes SRK ja hoitomiehet voi erottaa uskovaista Jumalasta, vaikka kunka yrittäisivät :)
Sinä voisit hävetä, kun lyöt lyötyä.
Kyllä mahdan tietää paremmin kuin sinä. Asuin heidän lähellään silloin kun he olivat vielä vl. Nykyäänkin heistä tiedän varmasti paremmin kuin sinä. Siinäpä sinulle miettimistä kuka kuka lähti ja miksi. Luotatko siihen jos sinulle sata kertaa jokin asia kirjoitetaan ja sen luet, muuttuuko se todeksi.
vanhempivaimomies:lle
>>Kyllä mahdan tietää paremmin kuin sinä. Asuin heidän lähellään silloin kun he olivat vielä vl. Nykyäänkin heistä tiedän varmasti paremmin kuin sinä.
Teillähän oli omat seuratkin erään täällä kirjoittelevan miehen perheen kanssa. Nyt on kuulemma tullut ryppyä yhteiseen rakkauteen ja seuranpito hiipunut. Koitappa sirkkaseni miettiä ja muistella oletko todella uskomassa niinkuin ennen olit.
Siitä huolimatta en usko sinulla olevan Jumalan kaltainen "röntgenkatse", jolla tiedät, kuka on uskovainen ja kuka ei. Sinulla on se väärä oppi, että kuvittelet vain SRK:n perinnäissääntöjä noudattavien vl:ien olevan uskovaisia. Sitä et valitettavasti voi perustella mitenkään Raamatulla.
Olipa sirkka tai hänen perheensä tehnyt mitä tahansa, se ei osoita, että hän olisi epäuskoinen tai eriseurainen. Tuskin tunnet hänen taipalettaan uskovaisena, vaikka hän olisikin ollut naapurisi 30 vuotta sitten. Uskovaiseksi riittää sydämen usko ja suun tunnustus, ja sen sirkka on osoittanut.
Paras että olet varovainen toisten uskon tuomitsemisessa, sillä tuolla lausunnollasi olet jo tuominnut itsesi helvettiin. Iso Kirjanimittäin sanoo:"millä tuomiolla te tuomitsette, sillä teidät tuomitaan". Kun olet sirkan tuominnut epäuskoiseksi, niin olet itse vetänyt päällesi saman tuomion.
Sääli sinua ja sitä pimeyttä, mikä käy ilmi kirjoituksestasi.
paavoheinolle:
>>Miksi sinä et ole enää uskomassa Sirkka. Ei syy ole se mitä aina täällä toitotat että olet siitä laulujutusta joutunut erotetuksi.
Mikset menny kokouksiin. Siellä ne asiat olis selvinneet. Sinultakin varmaan olis anteeksi pyydetty. Varmasti olis Taivaan Isä Henkensä kautta kirkastanut , missä kukin oli viassa, jos olisit nöyrtynyt menemään keskustelemaan.
>>Mikset menny kokouksiin. Siellä ne asiat olis selvinneet. Sinultakin varmaan olis anteeksi pyydetty.>Varmasti olis Taivaan Isä Henkensä kautta kirkastanut , missä kukin oli viassa, jos olisit nöyrtynyt menemään keskustelemaan.
Saanko vielä tähän keskusteluun puuttua kysymykselläni:
Miksi vielä pitää kiusata niitä, joita jo silloin hoitokokouksissa tarpeeksi kiusattiin? Olen hämilläni tästä!
Jos sanomme omistavamme uskon ja liikkeen, johon kuuluu oleellisena osana evankeliumin julistaminen ja sen ytimenä anteeksiantamus, niin miten tämä on mahdollista, että ei silloin anteeksi annettu, eikä edes vieläkään, koska pyydetty oli silloin aamutunneille asti ja vieläkin pyydetään.
"Miksi vielä pitää kiusata niitä, joita jo silloin hoitokokouksissa tarpeeksi kiusattiin? Olen hämilläni tästä!"
Samoin. Hämmästyttää lestadiolaisten ja joittenin muidenkin kovat ja kylmät asenteet
paloaseman poika, kuka lienetkin
>>Teillähän oli omat seuratkin erään täällä kirjoittelevan miehen perheen kanssa. Nyt on kuulemma tullut ryppyä yhteiseen rakkauteen ja seuranpito hiipunut.>Koitappa sirkkaseni miettiä ja muistella oletko todella uskomassa niinkuin ennen olit.
eihän siitä ole kauaakaan kun heinoveli on käynyt saarnaamassa ja julistamassa teillä
Julmuus ja uskomatoin kovuus lähimmäistä kohtaan on eräs SRK-laisuuden näkyvimmistä tunnusmerkeistä. Millään ei ole mitään väliä kunhan saa kiduttaa toisia.
Joo.joo ...seli..seli..! Ei kannata jäähä paitsioon, vaan syöksyä keskelle tapahtumia ja ottaa selville asioiden oikeat laidat ! Oma asenne ratkaisee. Turha sitä on sitten vinkua kymmeniä vuosia. Vielä on sinulle mahdollisuutta, kun on armon päiviä.
Mitästä tämä sirkan asenne on muuta kuin kovuutta ja armottomuutta erehtyneitä kohtaan ?
Oletko nähnyt, minä en.
Mitä ajat takaa ja kuka oikein olet? Alkaa mennä jo nettikiusaamisen puolelle...
Eläpä yhtään yritä kiusata sirkkasta! Hän sanoo totta: "Sitten ilmeni erimielisyyksiä, joista ei ole tarpeen täällä kertoa." Olen itse kuullut, että heinoveli eikä hänen vaimonsa suostuneet kunnon parannukseen kun sirkka heitä neuvoi. Pakkohan sirkan oli erottaa itsensä tuommoisista uskovista.
Että silleen ovat näreet ja varotan sinua "Paloaseman poika", älä yritäkkään kiusata sirkkasta. Mene sirkalta pyytämään siunausta, hän on ainoassa oikiassa uskossa. Saisit sinäkin rauhan omalletunnollesi ja pääsisit oikijaan uskoon.
"Muista mailman pilkatessa kuinka aartees´ suuri on
Kuinka pilkkaaja on itse paljon vailla, rauhaton.
Hän ei lastaan koskaan kiellä, Häntä tohdi tunnustaa
Risti ensin, sitten kruunu, sodan jälkeen rauhan saa."
Niin se on, ei pijä "Paloasemanpojan" yhtään pilikata meitä sirkan kanssa. Tuu heti pyytämään anteeksi, että saat aarteen niin kuin laulussa sanotaan. heinovelikin taitaa olla iliman aarretta kun ei tottele, mutta tottele sinä ja tule sirkan luokse saamaan siunaus.
Kyllä se niin on kuin sirkka sanoo: ” En minä muuta osaa sanoa kuin totuuden.” Tottuus se on kun sirkka kertoo: ” Sitten ilmeni erimielisyyksiä, joista ei ole tarpeen täällä kertoa.”
Tässä lainaus kokonaan sirkan kirjoittamana: ”V: Totta on, että kokoonnuimme pieniin pirttiseuroihin tuolloin vielä samalla paikkakunnalla asuneen vanhimman poikamme toiveesta. En muista tarkasti kuinka kauan kokoonnuimme. Sitten ilmeni erimielisyyksiä, joista ei ole tarpeen täällä kertoa.
>>Koitappa sirkkaseni miettiä ja muistella oletko todella uskomassa niinkuin ennen olit.
Eriseuroilla ei ole siunausta....tässä elävä esimerkki
Kirjoitat: ” Eriseuroilla ei ole siunausta....tässä elävä esimerkki.” Mitenhän se oikein sitten on kun katolinen kirkko on Lutherin mielestä väärä, onkohan ihan eriseura. Uskonnollisia yhdistyksiä ja kirkkoja meidänkin maamme ihan ”pullistelee”.
Luuletko, että nämä mainitsemani kirkot ovat Jumalan siunauksesta osallisia kun esimerkiksi helluntailaisia on maailmassa satoja miljoonia. Lestadiolaisia taasen on vain vähän, ei lähelläkään miljoonaa vaikka laskisi kaikki eri haarat yhteen.
Kun sinä tunnut tietävän, keitä Jumala siunaa, niin selvennäpä tätä asiaa tänne palstalaisille ja minullekin. Eli pitäisikö uskonto valita esimerkiksi kirkon/yhdistyksen koon mukaan, niin silloin olisi osallinen Jumalan siunauksesta.
Oletan,että vl-uskossa olleet kyllä ymmärtää kommenttini....
En rupea tästä kiistelemään täällä.
Sanot: "En rupea tästä kiistelemään täällä. " Ei kiistellä, ei vaan keskustellaan! Olet ymmärtänyt väärin siinä, että oletat etten ole vl - uskova. Minä olen syntynyt vl-uskovaan kotiin ja kasvanut tähän uskoon.
Miksi sinä et pidä minua uskovana ja kohtelet kuin en olisikaan uskomassa? Olen tosin nuori, enkä kaikkia asioita ymmärrä, kuten en tätä Jumalan siunaustakaan, eli jos se näkyy uskovien joukon koossa, silloin on melko helppo valita oikea ja luopua väärästä.
Eriseura tarkoittaa seurakunnasta lähteneitä. Raamatussakin sanotaan:eriseurat teillä on aina keskuudessanne(vapaasti muistellen) Välillä yksilöt tai isompi porukka irtoaa seurakuntaruumiista.
Tarkoitin,että tällaisilla lähteneillä eriseuraisilla ei ole näyttänyt olevan jatkuvuutta. (siunausta) Ovat kuihtuneet ja jääneet itsekseen uskomaan.
Kuinka silloin viedään Jumalan sanaa eteenpäin,koska ei ole seurakuntaakaan.Vielä on työn aika.
>>Eriseura tarkoittaa seurakunnasta lähteneitä
Kyllä se vieläkin on seurakunta. Vieläkin taisteleva seurakunta ja silloin enemmänkin. Vioilla ja virheillä peitetty.
Oliko Luther siis eriseuranperustaja kun lähti seurakuntaruumiista. Auttaisit vähän kun en oikein ymmärrä näitä kiemuroita. Mietin sitäkin kun helluntaiuskoisia ja muita kirkkokuntia on useita meidänkin maassa, joissa on enempi ihmisiä kuin meillä ry: piirissä.
Tuli vain tuosta sirkasta mieleen kun hän käskee tehdä meidän parannusta, mutta itse riitelee ja pitää itseään oikeana uskovaisena. Olen kyllä ajatellut, että kun hän sanoo, että on entisessä uskossa, niin jos se entinen hänen uskonsa onkin ollut jo vinoutunut.
Olokoon sirkkanen, mutta selitä sinä tuo seurakuntaruumiista irtautuminen. Irtautui Luther ja ollaanko me sitten kaikki irtautuneet hänen mukanaan? Tämä taitaaki olla paha asia, tämä Lutherin irtautuminen seurakuntaruumiista.
Äläpäs viitsi pelleillä :-) :-(
Anteeksi jos kysyin liian vaikean kysymyksen. En pelleile, mutta erehdyin luulemaan sinua oikeaksi uskovaiseksi, siis sellaiseksi joka kärsii tyhmiä ja nuoria, joilla ei ole paljon kokemusta uskonasioista.. Täällä kun ei tiijä kuka on vastaamassa, joten lopetan kysymiseni tähän.
Rukoilen sirkalle palaamisen armoa.
sirkkasen ystävälle (Tuleppas esittäytymään!)
Tiedätkö että en ole puhutellut enkä edes keskustellut mistään täällä mainituista asioista "heinoveljen" kanssa. paitsi Muutaman kerran olen kyllä "päivää" tarjonnut.
Siinä "tiedossa"/juorussa mistä sinä tai joku "tutuntuttu" kirjoitti, oli asiavirheitä, kuten esim "sukulaisuuden irtisanominen" mikä ei edes ole mahdollista. Mutta kuten aiemmin kirjoitin, siitä ei ole tarpeen täällä keskustella. Jospa vielä asiat oikenisivat kuten toivottavasti hoitokokouksetkin.
Kiitokset monille asiallisille kirjoittajille ja hyvää alkavaa syksyä !
.
Oletko saattanut antaa sydämestäsi anteeksi "sirkalle".
Sirkka on kyllä saattanut antaa sinulle anteeksi.
Jumalan Pyhä Henki ei ole voinut olla johdattamassa hoitokokouksia. Tee sinäkinparannus siitä, että suostuit tuohon rakastamattomaan julmuuteen, jota sielunvihollinen nostatti.
Muuten: Oletko pannut merkille, missä kaikissa yhteisöissä syntiin joutunut erotetaan?
Amerikassa oli tehty muuan tutkimus: Oli lähetetty vetoava kirje eri uskonnollisille yhteisöille kysymyksellä: Kuinka heidän yhteisönsä jäseneksi tullaan. Jostakin syystä ainoastaan esikoislestadiolaiset eivät olleet lähettäneet jäsenmaksukaavaketta tai laskua. Siis ilmeisesti Vanhoillislestadiolaisetkin olivat lähettäneet.
Kysymys sinulle 1 5
>>Oletko saattanut antaa sydämestäsi anteeksi "sirkalle".
Sirkka on kyllä saattanut antaa sinulle anteeksi.
joo. oon kokenu niin. kaikki selviää puhumalla ja ottamalla selvää asioista. ei pijä jäähä yksin mököttämään.
mitä luulet:lle
>>Mitästä tämä sirkan asenne on muuta kuin kovuutta ja armottomuutta erehtyneitä kohtaan ?
kysynpä sinulta:lle
>>Tuli vain tuosta sirkasta mieleen kun hän käskee tehdä meidän parannusta, mutta itse riitelee ja pitää itseään oikeana uskovaisena.> Olen kyllä ajatellut, että kun hän sanoo, että on entisessä uskossa, niin jos se entinen hänen uskonsa onkin ollut jo vinoutunut.
Kyllä metsään menee ja pahasti.
Mutta asiat selviävät vain menemällä kohti ja keskustelemaan. Ei pidä ihtejään marttyyriks lyödä.
Mikä menee metsään?
lyyleri on palannut. Missä olet ollut, kesälomallako?
Kyllä sinulla on vielä palaamisen armo. Se vaatii vaan nöyrtymistä ja oman sydämen tilan tutkimista vaikka se tuntuu vaikealta ja siltä että syy on toisissa eikä itsessä.
Olet tyypillinen hoitomies tai sellaisten perässäjuoksija, sillä hoitomiesten liturgiassa he olivat erehtymättömiä ja AINA oli vika hoidettavassa. Et edes ota huomioon sitä mahdolliksuutta, että hoitomies olisi erehtynyt, niinkuin suurimmassa osassa "hoitoja" kävi.
Sinä ja hoitomiehet ovat niin paisuneita omassa erinomaisuudessanne, että kuvittelette olevanne ainoita erehtymättömiä. Teitä ei pelota edes Raamatun sana siitä, että pitää olla tuomitsemisessa hyvin varovainen. Ette edes huomaa, ettei viesteistänne kuulu Hyvän Paimenen äänio, ei ollenkaan, vaan laumaan päässeen raatelevaisen pedon ääni.
Surullista pimeyttä kirjoituksessasi.
sinähän olet melkoinen naikkonen kun näet minut hoitomieheksi. Eikö se ole hyvä että mädät omenat saadaan pussista pois. Tiedän että sinäkin valikoit hyvät hedelmät pussiisi kun kaupassa käyt. Mietippä sitä
Eiköhän palaamisesta ja armosta päätä Jumala eikä SRK ? Sirkalle sanon, että teit Jumalan tahdon mukaisesti, kun lähdit pois suuresta Babylonista. Nythän sinulla on todellinen toivo pelastua uskomalla Jeesukseen.
Kyllä hävettää lukea nimimerkkien "Paavoheino", "vanhempivaimomies" ja "näin se on" viestejä Sirkalle, että oli pakko puuttua minunkin tähän, vaikka väsyttää. Näistä viesteistä ei kuulunut se Hyvän Paimenen ääni, joka RAKKAUDELLA, KAIKEN ANTEEKSIANTAEN kutsuu luokseen, vaan näistä viesteistä kaikui ANTEEKSIANTAMATON ÄÄNI ja SOKEUS, joka ei näe malkaa omassa silmässään, vaan rikan lähimmäisen silmässä.
Anteeksi vaan, mutta tuli ikäänkuin pakko sanoa näin!
Ja sanon vielä niikuin wanhavaimo tuolla ylhäällä kauniisti kirjoitti (suora lainaus) :
"Ei mua mitkään voimat maiset,eikä henkivallatkaan, nykyiset ei tulevaiset, elo eikä kuolokaan, erottaa voi Jumalasta, Hänen rakkaudestaan, joka Kristuksessa vasta, ilmi tuli maailmaan...
Siis ei edes SRK ja hoitomiehet voi erottaa uskovaista Jumalasta, vaikka kunka yrittäisivät :)
Aina on niitä, jotka syntisiä puolustaa niinkuin Krista tässä.
Mikähän on sitten syntiä?
sinäkö et sitten ole koskaan syntiä tehnyt?
Nyt sanon yhden asian,joka ei minun päähäni(kaaliini :-)) mahdu.
En voi ryhtyä spekuloimaan,oliko mikäkin hoito väärin tai oikein, mutta kun raamatun mukaan ei oikeassa uskossa olevaa maailma kiitä. Ja kuitenkin näitä erossa olevia maailma kiittää.
Jokaisen ymmärrettävissä oleva asia,jos vain haluaa ajatella loogisesti.
Ja lopuksi: jos haluaa olla uskomassa seurakunnan mukana,omatunto kyllä ajaa keskustelemaan,että pääsee takaisin vaikka olisi vääryyttäkin kärsinyt.Näin tiedän hyvinkin lähellä tapahtuneen.
Mutta,jos ajattelee: koko siioni väärässä.minä yksin oikeassa jäin tänne uskomaan,niin silloinhan on itse omilla jaloillaan kävellyt ulos.
j.k. en ole hoitomies,ainoastaan lukenut näitä palstoja,enkä ollutkaan kuin yhdessä kokouksessa rivijäsenenä.
Tällaisia ajatuksia tuli mieleeni tästä kaikesta sotkusta.
Nimimerkille niinpähän
Olisiko sinun mielestäsi todella pitänyt hyväksyä selvät vääryydet ja vaieta niistä vastoin Raamattua ja omaatuntoaan? Vaikenisitko Sinä jos vaikka yksin näet varkaan nappaavan tavaroita kaupasta eikä kukaan muu sitä näe? Tällöinhän hyväksyt tuon vääryyden.
>>Mutta,jos ajattelee: koko siioni väärässä.minä yksin oikeassa jäin tänne uskomaan,niin silloinhan on itse omilla jaloillaan kävellyt ulos.
Turha siellä on voittoslaisten farisealaisten isotella.
sirkalle:
Oikeastaan otinkin kantaa: kun raamatun mukaan oikeaa uskoa ei maailma kiitä.
Miten tämän ristiriidan selität?
Et taida tietää, miten todelliset kristityt joutuvat kokemaan sen, että todelliset kristityt joutuvat vankilaan (mm Kiinassa) tai menettävät henkensä (mm Intiassa) uskonsa takia. Heitä ei todellakaan "maailma" kiitä. Huomattakoon, että heidän joukossaan ei ole yhtään vl-ihmistä.
Vl-ihmisistä ei kukaan ole joutunut uskonsa takia vankilaan tai kidutettavaksi tai menettänyt henkensä. Miten selität tuon ristiriidan?
Se, että täällä ei-vl:t (="maailma" vl-slangin mukaan) eivät "kiitä" vl-kauheuksia ja epäoikeudenmukaisuuksia ja kritisoivat aiheellisesti, ei sovellu mainitsemaasi Raamatun paikkaan.
VL:t puolustautuvat juuri tuolla lauseella kaikkea "maailman pilkkaa" vastaan. Me "epäuskoiset" emme todellakaan kiitä vl-yhteisössä valtoimenaan rehottavaa lasten raiskaamista, rikollisten suojelua, rikosten salaamista ja uhrien vaientamista vl-maallikko-rippisalailulla. Emmekä myöskään kaikkea sitä julmuutta, henkistä ja hengellistä väkivaltaa jota vl-yhteissä "kurinpidollisista syistä" harrastetaan.
Jos tämä "suvaitsemattomutemme" on vl-uskollisten mielestä väärin, niin olkoon!
Jatkan hieman samaa teemaa mitä wanhawaimo tuossa kirjoitti.
Te vanhoillislestadiolaiset kirjoitatte kuinka teitä "vainotaan" yms. Sinä ja muut NORTTIHEMMOT ette tiedä yhtikäs mitään kristittyjen vainoista.
Minä tein taannoin erään kaverin kanssa matkan Intiaan ja Vietnamiin. Intiassa vierailimme, eräässä kylässä, jossa äärihindut olivat kuukausi aiemmin keskellä päivää tulleet paikalle ja polttaneet kaikki kristittyjen kodit. Siellä kuljimme hiiltyneiden asumusten keskellä.
Samalla alueella äärihindut olivat muutama kuukausi aiemmin lukinneet ulkomaalaisen lähetystyöntekijän kahden lapsensa kanssa asuntoautoon ja sytyttivät auton palamaan sekä estivät ihmisten tulla pois. Siinä mies lapsineen "paloin taivaaseen".
Vietnam on yksi maailman pahimmista paikoista kristittyjen kannalta. Siellä uskovaisten vaino on suurta. Kävimme maanalaisissa seurakunnissa ja seurakuntien johtajia tuli salaa tapaamaan meitä hotelliin Saigonissa. Saarnamiehiä haetaan kotoa ja viedään vankilaan, jossa heitä kidutetaan ja yritetään saada luopumaan uskostaan. Perhe ei tiedä, onko perheen isä elossa vai ei.
Saigonissa kävimme myös eräässä raamattukoulussa, joka oli piilotettu ovelasti erään uskovaisen miehen omistaman ja katutasossa olleen yrityksen yläpuolelle. Raamattukoululaisten KASVOT LOISTIVAT uskosta Kristukseen!
Mm. näissä kahdessa maassa uskovaiset uskovat Kristukseen HENKENSÄ KAUPALLA.
Te vanhoillislestadiolaiset vetelette sätkää ja kuulutatte olevanne maailman ainoita oikeita ja Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Sekä tuomitsette Intian, Vietnamin, Suomen ja koko muun maailman vilpittömät uskovaiset opetuksellanne helvettiin.
HÄVETKÄÄ KURJAT!!
Nimimerkille ´niinpähän´
>>Oikeastaan otinkin kantaa: kun raamatun mukaan oikeaa uskoa ei maailma kiitä. Miten tämän ristiriidan selität?
oletko sirkka varma ettei sinun omatuntosi ja uskosi ole mennyt väärään. Ei se välttämättä oikeaa ole vaikka itse sen oikeaksi koet
>>oletko sirkka varma ettei sinun omatuntosi ja uskosi ole mennyt väärään. Ei se välttämättä oikeaa ole vaikka itse sen oikeaksi koet
"Jokaisen ymmärrettävissä oleva asia,jos vain haluaa ajatella loogisesti"....kannattaakohan hirveästi logiikkaa sotkea uskonasioihin.
Vielä se tulee tilipäivä SRK:n hoitokokouskyykyttäjillekin!
Toinen asia, millä SRK:n sarvipäät ovat ihmisiä kyykyttäneet, on televisio. Kävin vl-sukulaisissa viikonloppuna ja ihmettelin tuota TV-asiaa, nyt kun heilläkin oli TV olohuoneessa. Sanoivat vain, että onhan se aika monella nykyään!
Vastasin, että niinpä näyttää, mutta eikö yhtään korpea rinnuksia, kun tuon TV:nkin vuoksi on vanhuksia erotettu kymmeniä ja taas kymmeniä. Ja ennenkaikkea kiusattu.
On sarvipäitten kehittelemä lahko.
Mitä vastasivat, että korpeaako?
Silloin television alkuaikoina, kun SRK television kielsi ja kadottavaksi synniksi, siellä näytettiin pääasiassa uutisia, ajankohtaisohjelmia ja joitain luontodokumentteja. Näiden vuoksi SRK julisti tv:n kadottavaksi synniksi -siis juuri niiden ohjelmien vuoksi, joita lähes jokainen vl tänä päivänä "täysin synnittömästi" katsoo netistä!
No eipä oikein tahtonut vastausta löytyä, en ainakaan kuullut mitään selvää vastausta, muuta kuin että hyvin monilla se nykyään on.
Mutta nyt hekin sentään kuuntelevat, kun kertoo omat kokemukset hoitokokouksista, joten edistystä se on sekin. Ja täytyy sanoa, että kauhistelivat ja sanoivat, ettei ole ollut oikein.
Sisareni, joka on ollut ikänsä "lesta sata lasissa", sanoi lopuksi, ettei kyllä enää tiedä mihin uskoa! Annoin heille neuvon, että jos "heikko veli" sairastuu teidän TV:stä ja tulee teitä puhuttelemaan sen vuoksi, sano kylmästi, että pidä vain huoli omista synneistäsi.
Sen tiedän ettei tuossa perheessä katsota TV:stä muuta kuin uutiset ja luontodokumentit, eikä mitään videoita edes ole. Lehtiäkään eivät tilaa, kun eläketulot riittävät juuri ja juuri ruokaan. Mutta kun korvessa asuvat, onhan se edes henkireikä ulkomaailmaan. Ja tuon TV:nkin olivat saaneet käytettynä pojaltaan.
VL-syntilistoissa on huomattavia paikallisia ja myös eri sosiaaliluokkien välisiä eroja. esimerkiksi vl-kansanedustaja saa täysin synnittömästi pitää televisiota työhuoneessan eduskunnassa ja jopa "reissukämpässään" Helsingissä, mutta vl-rahvas ei uskalla televisiota vilkaistakaan hoitokokouksen pelossa. Oulun pojat joutuvat salaa, ilmiantajien pelossa käymään Ouluhallissa Kärppien peleissä, mutta vl-kellokkaat istuvat täysin synnittömästi ja kenenkään puhuttelematta Olympiakatsomossa...
kärpät eivät pelaa Ouluhallissa se on yleisurheiluun tarkoitettu
Sirkka se jaksaa ihtiään rasittaa ! Antasit jo anteeks ja hankkisit elämän.
Miksi vl-hoitokokoustörkeydet pitäisi unohtaa?
Nimim. voi tuota
Lienet lukenut niitäkin viestejäni, jossa olen kertonut antaneeni sydämessäni anteeksi minut tuominneille, muistatko?
Kirjoituksillani yritän osaltani kertoa sen missä SRK meni ja johti valtaosan laumastakin harhaan. Harhaanmenneillä on parannuksenteon paikka, ymmärrätkö? Onko siitä muistuttaminen mielestäsi väärin?
Kieltämättä palstailu on vienyt paljon aikaa mutta kyllä muuhunkin elämään on toki aikaa ihan riittämiin.
Tuoltapa nuo kirjoitukset ei näytä ! vanhaa kaunaa on kosolti. Toivon sinun pääsevän siitä.rakas sirkka.
Haista sinä hoitomies pitkä PAS.KA!
28 uskoo mielummin SRK:ta kuin Jumalan sanaa (raamattua). Seurakuntaa enemmän kuin omaatuntoaan. Harhaoppia mielummin mitä evankeljumia. Siitä kertoo hänen asiayhteyttä ymmärtämätön lauseensa:
"kannattaakohan hirveästi logiikkaa sotkea uskonasioihin." Tämä on yksi käytetyin SRK:n puhujien lause kun heidän opetuksistaan kysytään. Se vaientaa tehokkaasti kyselijän ja suojelee salakavalaa harhaoppien viidakkoa paljastumiselta.
Uskonasioihin ei logiikkaa tai järkeä kannatakkaan sotkea. Ei järki selitä sitä, että Jumala on sanallaan kaiken luonut. Järkeillä ei voi silläkään miten ihmeessä jokun toisen kuolema muka vapauttaisi toisten synnit, ei siinä ole järkeä. Eikä siinä ole logiikkaa että Jumala lähettäisi tähän kuolemaan oman poikansa ihmisen muodossa, täysin järjetöntä! Kai sitä Kaikkivaltias keksisi toisenkin tavan armahtaa syntiset. ym ym. NÄILLÄ ASIOILLA TARKOITETAAN ETTEI USKONASIOITA VOI JÄRKEILEMÄLLÄ SELITTÄÄ.
Nyky VL-opissa ei saa järkeillä edes raamattua itsenäisesti lukemalla, se on eriseuraisuutta ja järkeilemistä. Miksi raamatun lukeminen on niin vaarallista nyky VL-uskovalle? Koska silloin lammaslauma huomaisi ettei SRK:n nykyinen opetus perustu evankeljumiin vaan ihmisten keksimille säännöille ja perinnäissäännöille. Kaikki asiallinenkin kritiikki kuitataan samantien "Älä järkeile! Ei usko ole järjen asia."
Kaikki pitää pystyä perustelemaan raamatulla, arvon SRK-uskovaisten myös. Ei paavilla tai Lutherilla, eikä "näin me olemme aina uskoneet" . Usko joka ei perustu Jumalan sanaan vaan ihmisten omiin sääntöihin on harhaoppi ja lahko.
SRK = Vatikaani. VL-usko tarvisee uskonpuhdistuksen.
Kyllä Sirkka on oikealla asialla.
SRK-pomo on itse paljastanut sen, että jopa lapset ilmiantoivat vanhempiaan hoitomiehille.
“Vähitellen vuosien kuluessa väärä henki yleensä tulkittiin kososlaisuudeksi. Alusta alkaen oli todettavissa, että erityisesti nuoret olivat herkkiä tekemään parannuksen ja korjaamaan asioita. Myös vanhemman väen keskuudessa Jumalan armo sai tehdä työtä monilla paikkakunnilla. Kuitenkin oli todettavissa, että usein nuoret paljastivat kokouksissa vanhempien harhailun.” (Erkki Reinikainen 1987.)
http://freepathways.wordpress.com/2010/03/26/karpo/
Minusta tällainen kertoo siitä mitne sairaaksi meno oli ry:llä mennyt.
Kuin Neuvostoliitossa konsanaan!
Myös vanhemmat velvoitettiin kertomaan johtokunnalle lastensa hölmöilyt aina karkkivarkauksista lähtien. Näitä sitten "nuortenilloissa" julkisesti käsittelimme.
Eihän väkivaltahoitajat ole uskovaisia - näin olen ymmärätänyt. Itse Srk on sanotunut irti väkivallan käytöstä ja jos hoitaja on sellaiseen syyllistynyt eikä ole korjannut asioitaan, hän ei ole uskovainen - näin yksinkertaista se on.
Itse en ole koko aikana pitänyt uskovaisena puhuttelijaani/väkivaltahoitajaani, joka ei tähän päivään mennessä ole suostunut kertomaan, mistä omasta synnistään hoitaja vaatii tekemään parannusta. Tämä asia/asiat etenevät kyllä tällä hetkellä aivan muuta tietä, mutta etenevät joka tapauksessa.
SRK itse oli/on koko hoitokokous- ja henkiopin takana ja vastuussa kaikesta siitä pahasta, mitä aiheutti/aiheuttaa edelleen. "Irtisanoutuminen" Päivämiehen pääkirjoituksessa henkisestä ja hengellisestä väkivallasta on pelkkää sananhelinää!
SRK on vastuussa.
"SRK on vastuussa. "
Näin on ja sen on kannettava vastuunsa, jos mielii Jumalan suosiossa olla!
SRK on hyljännyt Jumalan jo 60-luvulla, eikä Hän ainakaan Voittosen johdolla ole palaamassa porukkaan!
Vl-usko perustuu nykyään pelkoon. Vuosikymmenten ajanhan on saarnattu seurakunnan olevan aina oikeassa, koska vain vl-seurakunnalla on Pyhä Henki ja taivasten valtakunnan avaimet.
Mutta ketkä määrittävät ne oikeimmat vl-seurakunnan opit? Puhujien kokousko? Onko kuitenkin esim. jonkun toisen saarnamiehen mielipiteet arvokkaampia ja "oikeampia" kuin jonkun toisen, ja sen mukaan sitten muodostuu se seurakuntaoppi?
Kyllä siinä tavallinen, näille seurakunnan opeille kuuliainen uskovainen kiireesti rientää parannusta tekemään, jos helvettiin joutumisella uhataan, vaikka tämä tavallinen uskovainen omatunnossaan mitä tuntisi. Edes kysellä, saati kyseenalaistaa, ei saa, jos kysymys koskee näitä seurakunnan "armoneuvoja". Tavallinen uskovainen kysymyksineen on aina väärässä.
Eihän vl-uskovaisilla enää edes omaatuntoa saa ollakaan, on vain yhteistunto, jota seurakunta ohjailee! Ja vl-uskohan ei ole muuttunut, eikä muutu!
Muistan - 70-luvun uskonkäsitykset hyvin. Television hyväksyjää puhuteltiin, ja "porukoista erotettiin", jos TV ei talosta lähtenyt. Koulutelevisiotakaan eivät saaneet vl-lapset katsoa.
Kirkkokuoroon ei saanut osallistua. "Uskottomien" kanssa ei saanut juurikaan olla tekemisissä. Päivämiehessä lapsiakin kehoitettiin olemaan vain uskovaisten lasten kanssa.
Yhteisvastuukeräyksiin eivät ainakaan maalla asuneet vl-uskovaiset koskaan rahaa antaneet. Minkäänlaista lähetystyötä ulkomailla ei suvaittu senkään vertaa.
Kirkkoon ei saanut mennä, jos siellä ei ollut vl-pappi puhumassa.
Saarnamiesten puheita kuunneltiin "henkiä haistellen". Usein uskovaiset puhuivat mustista ja valkoisista hevosista, ja Herran Hengen lepäämisestä pohjoisella maalla. Maailmanloppu tulisi ennen vuotta 2000.
SMP -puolue oli kielletty jo 60-luvulla. Syyksi sanottiin Vennamon repivä politiikka...
Kommunisteja, Tuomiojaa ja Neuvostoliiton hyökkäystä Suomeen pelättiin.
E-liikkeen jäsenyys piti irtisanoa, eikä E-kaupassa saanut asioida.
Hoitokokouksissa uskovaisten erottamia mummoja ei saanut tervehtiä.
Uusien rauhanyhdistysten talojen rakentamiseen piti osallistua lahjoittamalla rahaa, puuta, tms tai ainakin osallistua myyjäisiin.
Puhuttiin, että ry-taloja tarvittaisiin, jos naispappeus tulee ja kirkosta pitää vl-uskovaisten silloin erota.
Siispä nämä kaikki kertomani asiat ovat varmaankin yhä näin? En ole ainakaan kuullut mitään näistä asioista julkisesti kumotun.
Uskon kyllä, että tämä "kuuliainen seurakunta" menisi kuin pässit narussa, jos esim.TV, ehkäisy tai konserteissa ja urheilukilpailuissa käyminen hyväksyttäisiin julkisesti vaikkapa puhujien kokouksessa.
Jos joku sanoisi sitten niistä omatuntonsa sairastuvan, pidettäisiinkö tällaista omavanhurskaana toisten syntien valvojana?
Että miten on?
Kyselee:
"Mitästä tämä sirkan asenne on muuta kuin kovuutta ja armottomuutta erehtyneitä kohtaan ? "
Onko se kovuutta ja armottomuutta erehtyneitä hoitoveljiä ja hoitajia kohtaan, kun Sirkka on täällä aikaisemmin ilmoittanut anteeksiantaneensa heille tekonsa ja haluaa nyt matkasaattajan rakkaudella herättää näissä synnintunnon, synnin poispanemiseksi ja saattaa heidät parannuksen paikalle, jotta taas omassatunnossa vallitsisi rauha tämän iankaikkisesti vehtailtavan hoitokokousjutun vuoksi.
"Rukoilen sirkalle palaamisen armoa. "
Itse rukoilen, ettei Sirkka lähtisi Jeesuksen sylistä pois minnekään, vaan pysyisi tiukasti Kristuksen rakkaudessa.
Mitahan se Jeesuksen syli vl:llien kohdalla tarkoittaa?
MINUSTA se JEESUKSEN turvallinen SYLI ON ihan muualla kuin vl:llien joukossa!
Et voi epailla ettei Sirkka jo olisi NYTKIN tiukasti kiinni KRISTUKSEN RAKKAUDESSA!
Ette osaa muuta kuin tuomita muita! Ja heittaa he.le.vet.tiin hyvia ihmisia joita JUMALA rakastaa.
"Jos joku sanoisi sitten niistä omatuntonsa sairastuvan, pidettäisiinkö tällaista omavanhurskaana toisten syntien valvojana? "
Kuule, ei vl-porukoissa enää kenenkään omatunto sairastu, ellei SRK:n johto neuvo sitä sairastumaan.
Oikaisua
Tarkoitit varmaan vastauksesi nimimerkille ´vaiva ja valtakunta´.
Kieltämättä tämä joitakin aikoja sitten uusittu palstamuoto on paikoin epäselvä.
Lopuksi siioninlaulun säkeistö:
"Jumalan rauhaa rinnassansa ken kantaa maassa kuoleman,
on onnellinen kulkeissansa maan vieraan poikki taivaaseen..."
"Et voi epailla ettei Sirkka jo olisi NYTKIN tiukasti kiinni KRISTUKSEN RAKKAUDESSA!"
Tästähän minä juuri kirjoitin, että on jo Kristuksen Kristuksen sylissä ja Kristuksen rakkaudessa.
"voi tuota"
"mitä luulet"
"paavoheino"
"paloaseman poika"
"sirkkasen ystävä"
Ja muut, jotka täällä kirjoitatte Sirkasta pahaa.
Miten kehtaatte täällä yleisessä mediassa haukkua häntä, vaikka ette asian laitaa todellakaan oikeasti tiedä!?
Tämähän alkaa mennä jo herjaamisen puolelle, kun tuohon sävyyn täällä hänestä kirjoitatte.
Voin kertoa että tiedän asioista HIEMAN enemmän kuin te, ja teidän jutuissanne 90% on täyttä soopaa!
Totta on että joskus on kotona pieniä "seuroja" pidetty. Ja totta myös se, että Sirkka on Ry:stä erotettu. Mutta seuroja ei olla millään lailla tahallisesti häiritty eikä näistä teidän syytöksistänne suuri osa ole muutenkaan paikkaansa pitäviä!
Kukaan ei hauku, vaan kehottaa sirkkaa tulemaan alas ylemmyydentuntonsa alttarilta ja olemaan nöyrä ja palaamaan ja pyytämään myös anteeksi katkeroitumistaan.kaikkea hyvää sirkalle jokainen haluaa.
Onko Voittonen pyytänyt anteeksi Sirkalta, vai pitääkö Sirkan pyytää anteeksi Voittoselta sitä:
Voittonen kehoitti Sirkan lapsen kummia menemästä lapsen ristiäisiin sanoen: "annetaan kuolleiden haudat kuolleitansa".
Kyl se maar, nii on, et Sirkan on pyydettävä anteeksi Voittoselta.
Sirkka on kuolleessa tilassa ja hänen lapsensakin.
Myös vl-pedofilian uhrien on pyydettävä anteeksi Voittoselta ja koko SRK:n johtokunnalta kun ovat loanneet "yhteisön maineen"!
Todella lapsellista, että aikuiset ihmiset taistelevat henkilökohtaisista asioista internetin palstoilla. Ottakaa huomioon, että nämä on täällä sitten ikuisesti nää teidän kirjoitukset.
4 9:lle
Et ole ilmeisestikään lukenut sitä, kuka /ketkä ovat tämän aiheen tänne tunkeneet, tarkistappa!
Kerroin tälle tyttärelleni vasta tänään tastä ketjusta ja koko episodista täällä. Hän halusi ehdottomasti kirjoittaa omat näkemyksensä. Onko se mielestäsi väärin? Hän on nimimerkkinsä mukaan yksi kolmesta syytetystä. On muuten sama tyttö, joka tuomittiin jo ristiäispäivänään kuolleeksi vanhempiensa tavoin: "Antaa kuolleitten haudata kuolleensa".
toisille surman haju kuolemaksi ja toisille hyvä haju elämäksi.
Tallin hajuhan se on elävässä uskossa.
Tee Sirkka rakas pikaisesti parannus, jos vielä löydät sille sijaa? Eesaukin etsi sitä kyynelin, muttei enää löytänyt.
Parannus mistä? Siitäkö etten totellut vääriä "surakunnan neuvoja" ,niitä joita jo itse SRK:kin tunnustaa ainakin jossain määrin vääriksi.
Missään vaiheessa en ole kieltänyt "aljettua uskoani", kaanaankieltä käyttääkseni. Uskon yhtä yksinkertaisesti kuten ennenkin.
Ps. Tuleppas käymään jos tunnet minut, keskustellaan nokakkain!
Siioninlaulua muistista: "Saa silloin siivet soutaa suvi-ilmaan siintävään, kun enkelsaatto noutaa Pyhät kuoroon kiittävään."
Tuu sirkka rakas seuroihin kuulemaan Hyvän Paimenen ääntä. Se vain voi parantaa. me ihmiset ollaan kyllä kaikki jossain kohti väärässä, Jumalan sana on erehtymätön ja oikea.
Rakas veljeni tai sisareni, en tiedä mistä minun pitäisi parannusta tehdä. En ole tehnyt mitään väärää. Kaikki väärintekijät ovat ry:n piirissä.
Miksi esiinnyit minuna!?
kuka täällä kirjoittelee minuna? minä vai sinä
Tuosta parannuksesta tuli mieleen tapaus, kun Sirkan tapauksen mukainen sisko puhui aina Jeesuksesta kuinka Hän on niin hyvä ja ihana ja auttanut ja parantanut niin kun tämä sisko toisti aina tätä samaa seuroissa ja muuallakin, niintähän loukkaannuttiin ja vaadittiin siskolta parannusta. Pitikö siis siskon luopua Kristuksesta, joka varmasti edustaa Jumalan valtakuntaa (isolla J:llä) ja liittyä jumalan valtakuntaan (pienellä j:llä)?
Onhan se heleppoa täällä nimimerkin takkaa huuella ja haukkua ihmisiä! Uskallattekos laittaa oikiat nimenne ja sanua sitten julukisesti ne asianna! Ettepä taida... hah!
Sirkka on pyytänyt häntä haukkuneita (eism. Voittosta) tulemaan keskustelemaan nokikkain.
Eivät SRK:n miehet uskalla sellaista tehdä. Kunhan norsunluutornistaan ivaavat vl-pedofilian uhreja ja pilkkaavat saatanalle heittämiään. Mutta nokikkain tapaamista ei poikien kantti kestä!
Onko Voittonen käynyt Sirkan luona?
Turha luulo, että Voittonen tai Keijo Marjanen ym... hoitomiehet nöyrtyisivät kohtaamaan saatanalle heittämiään.
Sitähän minäki luulen!
Ku ei tämän palstankaan pikkutekijät uskalla nimmeesä sannoo ku haukkuvat vaan menemään ja sallailee yksityisyyttäsä!
"Tuu sirkka rakas seuroihin kuulemaan Hyvän Paimenen ääntä. Se vain voi parantaa. me ihmiset ollaan kyllä kaikki jossain kohti väärässä, Jumalan sana on erehtymätön ja oikea. "
Nyt itse tuossa kirjoituksessasi myönnät, että ihmiset ovat jossain kohdassa väärässä ja senpä vuoksi Sirkka ei menekään seuroihin, kun siellä voi olla tuollaisia ihmisiä, niinpä Sirkka voi lukea Raamattua, niinkuin kirjoitit: "Jumalan sana on erehtymätön ja oikea. " ja näin ollen Sirkka voi kaikessa rauhassa lukea oikeaa ja erehtymätöntä Jumalan sanaa ja kuunnella jossain muualla aitoa Hyvän Paimenen ääntä, eikä vahingossakaan kuule väärän paimenen ääntä, joka lyötyään haluaisi vielä nähdä lyödyn nöyrtyvän edessään ja vielä omahyväisesti siunaavan hänet.
Ymmärrät varmasti tämän.
Pitkästä aikaa asiaa.
Mutta ikävää että täällä aina sotketaan asialliset ja hyvät keskustelut kiihkoilullaja häiriköinnillä. Sääli. Monesti tuntuu että ei täällä mitään järkevää kannata kirjoittaa.